OB-træner håber på fit Casper Nielsen i AGF-retur

Casper Nielsen pådrog sig en skade, da OB søndag tabte til AGF, men cheftræner Kent Nielsen håber på at kunne råde over midtbanemanden igen, når der er returkamp om seks dage.



Det var ikke nogen god anden halvleg for OB, da holdet søndag mødte AGF i den første af to playoffkampe på vejen mod Europa League. Værst var de to mål, holdet indkasserede, men undervejs måtte Casper Nielsen også udgå med en skade.

Den skade plager ham stadig her dagen derpå, og Nielsen deltog ikke i OB-træningen sammen med sine holdkammerater. Hans træner, Kent Nielsen, nærer dog fortsat håb om at kunne råde over midtbanemanden i returkampen på søndag.

– Casper Nielsen kom gående til træning i dag, og vi håber da, at han i slutningen af ugen kan deltage i træningen. Det er ikke en alvorlig ankelskade men et vrid, og han har været ude for noget lignende tidligere, så det ser fornuftigt ud, siger Kent Nielsen til Sport Fyn.

Lokalmediet oplyser desuden, at Rasmus Festersen ikke spiller reserveholdskamp i dag, mandag, da han fortsat er syg.

OB får givetvis brug for alle de kampklare spillere, som holdet kan mønstre, for det har et efterslæb af indhente. De to AGF-mål i anden halvleg betød, at det hvidklædte hjemmehold vandt kampen 3-2, selv om OB ellers var foran to gange.

Den samlede vinder møder vinderen af dobbeltopgøret mellem SønderjyskE og Hobro IK. Den første kamp her endte 1-0 til SønderjyskE.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

LIVE: Superliga-oprykker teaser

Tager skylden for misset Champions League

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Storkamp af Patrick Dorgu

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Fem bud på Brøndbys nye træner

Højlund slutter sæsonen med bravour

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sammenligner Brøndby med Manchester United

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie