Det var ikke nogen god anden halvleg for OB, da holdet søndag mødte AGF i den første af to playoffkampe på vejen mod Europa League. Værst var de to mål, holdet indkasserede, men undervejs måtte Casper Nielsen også udgå med en skade.
Den skade plager ham stadig her dagen derpå, og Nielsen deltog ikke i OB-træningen sammen med sine holdkammerater. Hans træner, Kent Nielsen, nærer dog fortsat håb om at kunne råde over midtbanemanden i returkampen på søndag.
– Casper Nielsen kom gående til træning i dag, og vi håber da, at han i slutningen af ugen kan deltage i træningen. Det er ikke en alvorlig ankelskade men et vrid, og han har været ude for noget lignende tidligere, så det ser fornuftigt ud, siger Kent Nielsen til Sport Fyn.
Lokalmediet oplyser desuden, at Rasmus Festersen ikke spiller reserveholdskamp i dag, mandag, da han fortsat er syg.
OB får givetvis brug for alle de kampklare spillere, som holdet kan mønstre, for det har et efterslæb af indhente. De to AGF-mål i anden halvleg betød, at det hvidklædte hjemmehold vandt kampen 3-2, selv om OB ellers var foran to gange.
Den samlede vinder møder vinderen af dobbeltopgøret mellem SønderjyskE og Hobro IK. Den første kamp her endte 1-0 til SønderjyskE.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
