Det var ikke nogen god anden halvleg for OB, da holdet søndag mødte AGF i den første af to playoffkampe på vejen mod Europa League. Værst var de to mål, holdet indkasserede, men undervejs måtte Casper Nielsen også udgå med en skade.
Den skade plager ham stadig her dagen derpå, og Nielsen deltog ikke i OB-træningen sammen med sine holdkammerater. Hans træner, Kent Nielsen, nærer dog fortsat håb om at kunne råde over midtbanemanden i returkampen på søndag.
– Casper Nielsen kom gående til træning i dag, og vi håber da, at han i slutningen af ugen kan deltage i træningen. Det er ikke en alvorlig ankelskade men et vrid, og han har været ude for noget lignende tidligere, så det ser fornuftigt ud, siger Kent Nielsen til Sport Fyn.
Lokalmediet oplyser desuden, at Rasmus Festersen ikke spiller reserveholdskamp i dag, mandag, da han fortsat er syg.
OB får givetvis brug for alle de kampklare spillere, som holdet kan mønstre, for det har et efterslæb af indhente. De to AGF-mål i anden halvleg betød, at det hvidklædte hjemmehold vandt kampen 3-2, selv om OB ellers var foran to gange.
Den samlede vinder møder vinderen af dobbeltopgøret mellem SønderjyskE og Hobro IK. Den første kamp her endte 1-0 til SønderjyskE.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
AGF køber dansk profil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
