Efter nyt nederlag: Alm reagerer på stor fankritik

OB-fansene rettede kritik mod klubben i nederlaget til FCM, men sådan skal det være, siger Andreas Alm.



Kritikken hagler ned over OB og cheftræner Andreas Alm for tiden.

Holdet er på tiendepladsen i Superligaen, og efter sidste uges 0-3-nederlag til Silkeborg IF kom kritikken fra én af klubbens egne sponsorer.

Direktøren for OB’s storsponsor Barfoed Group, Frederik Barfoed, fastslog nemlig sin utilfredshed med klubben på det sociale medie X.

– Alm forlænget sin kontrakt? Man forstår ikke, hvad der sker, OB har indtil videre været en sportslig skandale i endnu en sæsonstart. Indkøb i øst og vest og et hold, der ikke kender game planen, skrev Frederik Barfoed.

Søndag aften tabte OB med 1-2 til FC Midtjylland, og her havde de medrejsende OB-fans flere kritiske bannere med på tribunen. Blandt andet et med teksten: "Ambitioner om fast top-6. Niveau til 1. division."

Den kritik fra fans og interesserede i OB bliver dog hilst velkommen fra klubbens cheftræner Andreas Alm.

– Hvis vi vil skrue op for ambitionerne som klub, så er det præcist sådan her, det skal være. Det betyder noget for os, hvad supporterne mener og føler. Også i modgang.

– Vi kan ikke sige, at vi vil have mange mennesker på stadion, men at de så ikke kan give udtryk for deres følelser, når vi så ikke vinder kampe. Det, tror jeg, er skidt, siger Andreas Alm.

Den svenske OB-træner maner i stedet til ro, og han så i stedet en rigtig retning i sit mandskabs præstation søndag aften trods nederlaget til FC Midtjylland.

– Spillerne stod sammen på en god måde, og alle lagde deres OB-hjerte ude på banen. Men det er hårdt at tabe kampe, og det tager hårdt på os.

– Vi er på vej til at kunne stabilisere vores situation lidt mere, men samtidig er det svært at sige netop det, når resultaterne ikke er der, siger Andreas Alm.

OB ligger nummer ti i Superligaen med otte point efter ni runder. Den dårlige stime på tre nederlag i træk skal fynboerne forsøge at vende i næste spillerunde på hjemmebane mod Lyngby Boldklub.

/ritzau/



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

Fælder dom over Højlund

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Magisk aften for FC København-stjerne

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Presset Frank: Her er vores store problem

Henter dansker – får god pakke

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Ny nedtur for Ansu Fati

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Et frygteligt scenarie

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026