Efter nyt nederlag: Alm reagerer på stor fankritik

OB-fansene rettede kritik mod klubben i nederlaget til FCM, men sådan skal det være, siger Andreas Alm.



Kritikken hagler ned over OB og cheftræner Andreas Alm for tiden.

Holdet er på tiendepladsen i Superligaen, og efter sidste uges 0-3-nederlag til Silkeborg IF kom kritikken fra én af klubbens egne sponsorer.

Direktøren for OB’s storsponsor Barfoed Group, Frederik Barfoed, fastslog nemlig sin utilfredshed med klubben på det sociale medie X.

– Alm forlænget sin kontrakt? Man forstår ikke, hvad der sker, OB har indtil videre været en sportslig skandale i endnu en sæsonstart. Indkøb i øst og vest og et hold, der ikke kender game planen, skrev Frederik Barfoed.

Søndag aften tabte OB med 1-2 til FC Midtjylland, og her havde de medrejsende OB-fans flere kritiske bannere med på tribunen. Blandt andet et med teksten: "Ambitioner om fast top-6. Niveau til 1. division."

Den kritik fra fans og interesserede i OB bliver dog hilst velkommen fra klubbens cheftræner Andreas Alm.

– Hvis vi vil skrue op for ambitionerne som klub, så er det præcist sådan her, det skal være. Det betyder noget for os, hvad supporterne mener og føler. Også i modgang.

– Vi kan ikke sige, at vi vil have mange mennesker på stadion, men at de så ikke kan give udtryk for deres følelser, når vi så ikke vinder kampe. Det, tror jeg, er skidt, siger Andreas Alm.

Den svenske OB-træner maner i stedet til ro, og han så i stedet en rigtig retning i sit mandskabs præstation søndag aften trods nederlaget til FC Midtjylland.

– Spillerne stod sammen på en god måde, og alle lagde deres OB-hjerte ude på banen. Men det er hårdt at tabe kampe, og det tager hårdt på os.

– Vi er på vej til at kunne stabilisere vores situation lidt mere, men samtidig er det svært at sige netop det, når resultaterne ikke er der, siger Andreas Alm.

OB ligger nummer ti i Superligaen med otte point efter ni runder. Den dårlige stime på tre nederlag i træk skal fynboerne forsøge at vende i næste spillerunde på hjemmebane mod Lyngby Boldklub.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

17 minutter for United – nu skal han til VM

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

AC Horsens er tilbage i Superligaen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Patrick Mortensen færdig i AGF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg