Kritikken hagler ned over OB og cheftræner Andreas Alm for tiden.
Holdet er på tiendepladsen i Superligaen, og efter sidste uges 0-3-nederlag til Silkeborg IF kom kritikken fra én af klubbens egne sponsorer.
Direktøren for OB’s storsponsor Barfoed Group, Frederik Barfoed, fastslog nemlig sin utilfredshed med klubben på det sociale medie X.
– Alm forlænget sin kontrakt? Man forstår ikke, hvad der sker, OB har indtil videre været en sportslig skandale i endnu en sæsonstart. Indkøb i øst og vest og et hold, der ikke kender game planen, skrev Frederik Barfoed.
Søndag aften tabte OB med 1-2 til FC Midtjylland, og her havde de medrejsende OB-fans flere kritiske bannere med på tribunen. Blandt andet et med teksten: "Ambitioner om fast top-6. Niveau til 1. division."
Den kritik fra fans og interesserede i OB bliver dog hilst velkommen fra klubbens cheftræner Andreas Alm.
– Hvis vi vil skrue op for ambitionerne som klub, så er det præcist sådan her, det skal være. Det betyder noget for os, hvad supporterne mener og føler. Også i modgang.
– Vi kan ikke sige, at vi vil have mange mennesker på stadion, men at de så ikke kan give udtryk for deres følelser, når vi så ikke vinder kampe. Det, tror jeg, er skidt, siger Andreas Alm.
Den svenske OB-træner maner i stedet til ro, og han så i stedet en rigtig retning i sit mandskabs præstation søndag aften trods nederlaget til FC Midtjylland.
– Spillerne stod sammen på en god måde, og alle lagde deres OB-hjerte ude på banen. Men det er hårdt at tabe kampe, og det tager hårdt på os.
– Vi er på vej til at kunne stabilisere vores situation lidt mere, men samtidig er det svært at sige netop det, når resultaterne ikke er der, siger Andreas Alm.
OB ligger nummer ti i Superligaen med otte point efter ni runder. Den dårlige stime på tre nederlag i træk skal fynboerne forsøge at vende i næste spillerunde på hjemmebane mod Lyngby Boldklub.
/ritzau/
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Færdig som cheftræner i Real Madrid
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
OPTAKT
Manchester City – Aston Villa
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Michael Carrick bliver i Manchester United
KARAKTERER