OB-træner roser 19-årig Igboun-oppasser

Ove Pedersen er godt tilfreds med unge Mikkel Desler, der leverede en fin præstation i forårspremieren mod FC Midtjylland.



Selvom OB tabte mandagens forårspremiere til FC Midtjylland klart med 0-3, var der for cheftræner Ove Pedersen alligevel lyspunkter at spore. 

Blandt andet så han fine takter fra den unge wingback Mikkel Desler, der leverede en energisk og glimrende præstation i højre side, hvor det også lykkedes ham at dæmme op for FC Midtjyllands nigerianske profil Sylvester Igboun.

– Det så godt ud. Det var fantastisk flot, for jeg hæftede mig ved, at han spillede over for Igboun, der i mine øjne er Midtjyllands bedste mand. Men Desler gik ikke på hans finter. Til sidst vidste Igboun ikke, om han turde udfordre Desler, men stod og dansede med bolden, fordi han ikke vidste, hvilken vej han skulle gå, siger Ove Pedersen til Fyens Stiftstidende. 

– Mikkel viste en sådan parathed, at han gjorde Igboun usikker. Det er godt gået af en 19-årig knægt, og jeg har set mange rutinerede, der er blevet snydt af Igboun, fordi han både kan gå højre og venstre om, tilføjer han. 

Ifølge avisen kan Mikkel Desler forvente genvalg i næste kamp, da det forventes, at OB stiller i samme startopstilling i søndagens opgør mod FC København.





LIVE

TransferLIVE: Spurs-spiller vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Jens Stage-skifte i fare

Jordan – Algeriet

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Spanien – Saudi-Arabien

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Norge – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer