OB-træner roser 19-årig Igboun-oppasser

Ove Pedersen er godt tilfreds med unge Mikkel Desler, der leverede en fin præstation i forårspremieren mod FC Midtjylland.



Selvom OB tabte mandagens forårspremiere til FC Midtjylland klart med 0-3, var der for cheftræner Ove Pedersen alligevel lyspunkter at spore. 

Blandt andet så han fine takter fra den unge wingback Mikkel Desler, der leverede en energisk og glimrende præstation i højre side, hvor det også lykkedes ham at dæmme op for FC Midtjyllands nigerianske profil Sylvester Igboun.

– Det så godt ud. Det var fantastisk flot, for jeg hæftede mig ved, at han spillede over for Igboun, der i mine øjne er Midtjyllands bedste mand. Men Desler gik ikke på hans finter. Til sidst vidste Igboun ikke, om han turde udfordre Desler, men stod og dansede med bolden, fordi han ikke vidste, hvilken vej han skulle gå, siger Ove Pedersen til Fyens Stiftstidende. 

– Mikkel viste en sådan parathed, at han gjorde Igboun usikker. Det er godt gået af en 19-årig knægt, og jeg har set mange rutinerede, der er blevet snydt af Igboun, fordi han både kan gå højre og venstre om, tilføjer han. 

Ifølge avisen kan Mikkel Desler forvente genvalg i næste kamp, da det forventes, at OB stiller i samme startopstilling i søndagens opgør mod FC København.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Iran – New Zealand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

AGF køber ham

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Spottet i København

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

De vil have Victor Nelsson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’