OB viste kynisme på dødboldene mod Lyngby

OB scorede tre mål på tre dødbolde i 3-0-sejren over bundholdet Lyngby og vandt for første gang i fem kampe.



Fredag aften fik et kynisk OB-mandskab spillet sig ud af en mindre krise med en 3-0-udesejr over Lyngby, der i Superligaens sjette runde fik forlænget sin mareridtslignende start på sæsonen.

De fynske gæster spillede langt fra prangende, men med tre mål på offensive dødbolde lykkedes det fynboerne at få stoppet sin stime af tre nederlag i træk, mens Lyngby fik sit fjerde nederlag af seks mulige.

Lyngby var i store dele af kampen ellers bedst spillende, men en solid OB-defensiv, der i fredagens anledning stillede op med fem forsvarere, fik lukket godt og grundigt af for Lyngbys dybdeløb, som særligt virkede til at være værternes våben.

Derfor blev det sjældent farligt for Lyngby, som efter nederlaget er næstsidst i Superligaen, mens fredagens fynske vinder rykker op på ottendepladsen.

Lyngby var inden kampen ramt af flere afbud fra en række profiler, som normalt gør sig i startopstillingen, og værterne blev hurtigt trykket i bund af en god OB-start.

OB fik også bragt sig i front i sin gode indledning, da forsvarer Jeppe Tverskov dukkede op i det syvende minut efter en dødbold og flugtede OB på 1-0.

OB havde nemt ved at blive farlige i perioden efter sin scoring, men efterhånden fik Lyngby lukket af, og så tog værterne styringen.

Midt i halvlegen var der gode tegninger til udligning, og Lyngby søgte særligt at gøre ondt på OB med dybdeløb.

Efter sådan et var højrebacken Jens Martin Gammelby tæt på at udligne, men i stedet øgede OB kort efter til 2-0 på et hjørnespark, hvor midtbanespiller Ayo Simon Okosun headede OB yderligere i front efter 30 minutters spil. Den stilling holdt til pausen.

Man skulle tro, at Lyngby havde lært lektien, men efter tre minutter af anden halvleg var den gal igen, da et OB-indkast blev endte foran Lyngbys mål. Her dukkede Tverskov igen op og scorede til 3-0.

Lyngbys håb virkede slukket, og selv om værterne prøvede og prøvede med sit fine spil, fik man ikke spillet sig frem til helt åbne chancer, og så endte kampen 3-0 til OB.

/ritzau/





Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Bekræftet: Færdig

Belønnes af FC København

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Stor ros til FC Midtjylland

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

I spil til stort job

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Vildt! Slår Champions League-rekord

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund