AZ Alkmaar spillede sig torsdag videre til semifinalerne i Conference League på bekostning af Anderlecht.
Det belgiske hold med danske Brian Riemer på trænerbænken og Anders Dreyer som offensiv profil blev besejret efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
Anderlecht var rejst til Holland for at forsvare en 2-0-føring fra det første opgør, men AZ fik allerede inden for et kvarter udlignet gæsternes forspring.
Angriberen Jens Odgaard var i stort spillehumør, og han leverede en fremragende indsats for de hollandske værter.
Efter at holdkammeraten Vangelis Pavlidis efter fem minutter gjorde det til 1-0 for AZ på et straffespark, stod Odgaard for forarbejdet, da grækeren lidt senere øgede til 2-0.
Trods mange chancer blev det dog ikke til yderligere scoringer for AZ i de næste 75 minutter, og derfor måtte den hollandsk-belgiske duel ud i forlænget spilletid.
Her havde Odgaard bolden i nettet, men danskeren befandt sig i en offside-position, så jublen på AFAS Stadium forstummede hurtigt.
Den 24-årige angriber blev pillet ud lidt senere og var ikke på banen, da den samlede vinder skulle findes i en straffesparkskonkurrence.
Her brændte Anderlecht to af de tre første forsøg, og så sikrede AZ sig uden de store problemer adgang til semifinalerne.
I semifinalen skal det hollandske hold op imod West Ham, der er videre efter en samlet sejr over Gent. Efter 1-1 i det første opgør i Belgien endte torsdag returopgør i London med 4-1 til englænderne.
Fiorentina er også videre til semifinalerne efter samlet sejr over polske Lech Poznan.
Efter en italiensk 4-1-sejr på udebane tabte Fiorentina torsdagens returmøde på eget græs med 2-3. Fiorentina står i semifinalen over for FC Basel, efter at schweizerne torsdag sendte Nice med Kasper Schmeichel i målet ud.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED
Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
TRANSFER