AZ Alkmaar spillede sig torsdag videre til semifinalerne i Conference League på bekostning af Anderlecht.
Det belgiske hold med danske Brian Riemer på trænerbænken og Anders Dreyer som offensiv profil blev besejret efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
Anderlecht var rejst til Holland for at forsvare en 2-0-føring fra det første opgør, men AZ fik allerede inden for et kvarter udlignet gæsternes forspring.
Angriberen Jens Odgaard var i stort spillehumør, og han leverede en fremragende indsats for de hollandske værter.
Efter at holdkammeraten Vangelis Pavlidis efter fem minutter gjorde det til 1-0 for AZ på et straffespark, stod Odgaard for forarbejdet, da grækeren lidt senere øgede til 2-0.
Trods mange chancer blev det dog ikke til yderligere scoringer for AZ i de næste 75 minutter, og derfor måtte den hollandsk-belgiske duel ud i forlænget spilletid.
Her havde Odgaard bolden i nettet, men danskeren befandt sig i en offside-position, så jublen på AFAS Stadium forstummede hurtigt.
Den 24-årige angriber blev pillet ud lidt senere og var ikke på banen, da den samlede vinder skulle findes i en straffesparkskonkurrence.
Her brændte Anderlecht to af de tre første forsøg, og så sikrede AZ sig uden de store problemer adgang til semifinalerne.
I semifinalen skal det hollandske hold op imod West Ham, der er videre efter en samlet sejr over Gent. Efter 1-1 i det første opgør i Belgien endte torsdag returopgør i London med 4-1 til englænderne.
Fiorentina er også videre til semifinalerne efter samlet sejr over polske Lech Poznan.
Efter en italiensk 4-1-sejr på udebane tabte Fiorentina torsdagens returmøde på eget græs med 2-3. Fiorentina står i semifinalen over for FC Basel, efter at schweizerne torsdag sendte Nice med Kasper Schmeichel i målet ud.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Harry Maguire i chok
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN