AZ Alkmaar spillede sig torsdag videre til semifinalerne i Conference League på bekostning af Anderlecht.
Det belgiske hold med danske Brian Riemer på trænerbænken og Anders Dreyer som offensiv profil blev besejret efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.
Anderlecht var rejst til Holland for at forsvare en 2-0-føring fra det første opgør, men AZ fik allerede inden for et kvarter udlignet gæsternes forspring.
Angriberen Jens Odgaard var i stort spillehumør, og han leverede en fremragende indsats for de hollandske værter.
Efter at holdkammeraten Vangelis Pavlidis efter fem minutter gjorde det til 1-0 for AZ på et straffespark, stod Odgaard for forarbejdet, da grækeren lidt senere øgede til 2-0.
Trods mange chancer blev det dog ikke til yderligere scoringer for AZ i de næste 75 minutter, og derfor måtte den hollandsk-belgiske duel ud i forlænget spilletid.
Her havde Odgaard bolden i nettet, men danskeren befandt sig i en offside-position, så jublen på AFAS Stadium forstummede hurtigt.
Den 24-årige angriber blev pillet ud lidt senere og var ikke på banen, da den samlede vinder skulle findes i en straffesparkskonkurrence.
Her brændte Anderlecht to af de tre første forsøg, og så sikrede AZ sig uden de store problemer adgang til semifinalerne.
I semifinalen skal det hollandske hold op imod West Ham, der er videre efter en samlet sejr over Gent. Efter 1-1 i det første opgør i Belgien endte torsdag returopgør i London med 4-1 til englænderne.
Fiorentina er også videre til semifinalerne efter samlet sejr over polske Lech Poznan.
Efter en italiensk 4-1-sejr på udebane tabte Fiorentina torsdagens returmøde på eget græs med 2-3. Fiorentina står i semifinalen over for FC Basel, efter at schweizerne torsdag sendte Nice med Kasper Schmeichel i målet ud.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Snart kan det give rødt kort
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal