Mat Ryan bliver helten i europæisk triumf

Jens Odgaard var i storslået spillehumør og lagde op til et mål, da AZ slog Anderlecht ud i Conference League.



AZ Alkmaar spillede sig torsdag videre til semifinalerne i Conference League på bekostning af Anderlecht.

Det belgiske hold med danske Brian Riemer på trænerbænken og Anders Dreyer som offensiv profil blev besejret efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence.

Anderlecht var rejst til Holland for at forsvare en 2-0-føring fra det første opgør, men AZ fik allerede inden for et kvarter udlignet gæsternes forspring.

Angriberen Jens Odgaard var i stort spillehumør, og han leverede en fremragende indsats for de hollandske værter.

Efter at holdkammeraten Vangelis Pavlidis efter fem minutter gjorde det til 1-0 for AZ på et straffespark, stod Odgaard for forarbejdet, da grækeren lidt senere øgede til 2-0.

Trods mange chancer blev det dog ikke til yderligere scoringer for AZ i de næste 75 minutter, og derfor måtte den hollandsk-belgiske duel ud i forlænget spilletid.

Her havde Odgaard bolden i nettet, men danskeren befandt sig i en offside-position, så jublen på AFAS Stadium forstummede hurtigt.

Den 24-årige angriber blev pillet ud lidt senere og var ikke på banen, da den samlede vinder skulle findes i en straffesparkskonkurrence.

Her brændte Anderlecht to af de tre første forsøg, og så sikrede AZ sig uden de store problemer adgang til semifinalerne.

I semifinalen skal det hollandske hold op imod West Ham, der er videre efter en samlet sejr over Gent. Efter 1-1 i det første opgør i Belgien endte torsdag returopgør i London med 4-1 til englænderne.

Fiorentina er også videre til semifinalerne efter samlet sejr over polske Lech Poznan.

Efter en italiensk 4-1-sejr på udebane tabte Fiorentina torsdagens returmøde på eget græs med 2-3. Fiorentina står i semifinalen over for FC Basel, efter at schweizerne torsdag sendte Nice med Kasper Schmeichel i målet ud.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Overbevisende: To chok i Parken

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Atletico Madrid – Arsenal

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”