Øland: Har ventet længe på Brøndby

Spillerforeningen forbereder endnu en tur i retten, for at få slået fast, at Brøndby skal til lommerne i feriepengesagen.



I den årsrapport, som Brøndby IF for nyligt udsendte står det blandt andet anført, at man i 2013 håber at slippe for at betale flere penge i den såkaldte feriepenge-sag, der blandt andet handler om manglende betaling af feriepenge og pension af engangsbeløb som sign-on fees og bonusordninger.

For skal den økonomisk trængte fodboldklub betale penge i sagen i år, kræver det flere penge end det minimum på 50 millioner kroner, der er stillet som krav, hvis likviditeten og dermed økonomisk overlevelse skal være sikret.

Hvis det står til spillernes fagforening, Spillerforeningen, der anlagde sagen ved Fodboldens Voldgiftsret må Brøndby på yderligere pengejagt, for de skal til lommerne – også i 2013.

– Vi vil gøre alt for, at det her bliver behandlet hurtigt. Det er for os helt uacceptabelt at være i en situation, hvor vi mener, at vi har fået en principiel afgørelse med kendelsen 11. september 2012, og at der nu er gået mere end seks måneder, siger Spillerforeningens direktør Mads Øland til Tipsbladet.

– Vi kan ikke blive ved med at vente. Der er eksempelvis pensionskrav helt tilbage fra 2005, 06 og 07, og nu skriver vi 2013. De har skyldt de penge til vores medlemmer i rigtigt mange år, og der løber jo også renter på.

4. februar 2013 betalte Brøndby i alt cirka fire millioner kroner til de tre tidligere spillere, Thomas Rasmussen, Peter Madsen og Martin Ericsson, som man i september 2012 via Fodboldens Voldgiftsret blev dømt til, da kravene for de tre tidligere spilleres blev kørt som prøvesager for hele hele sagen.

Brøndby valgte på samme tid at træde ud af forhandlingerne med Spillerforeningen om at finde en løsning på betalingen i forhold til de 89 yderligere sager i klubben, hvor der er rejst krav for et samlet beløb på omkring 28 millioner kroner.

I stedet for at lade de tre prøvesager danne præcedens for resten af de mange sager, vil Brøndby nu have hver enkelt sag prøvet hos Voldgiftsretten, da klubben sammen med klubbernes repræsentant Divisionsforeningen ikke føler, at de tre sager er tilstrækkeligt dækkende.

Hos Spillerforeningen er man derfor nu i fuld gang med at forberede retur til Fodboldens Voldgiftsret.

– Vi er i gang med at forberede vores henvendelse til Voldgiftsretten. Vi må bede retten præcisere, at afgørelsen af de tre prøvesager har principiel betydning for de lignende mange sager. Det her handler jo ikke engang kun om Brøndby, det drejer sig jo også om de andre involverede klubber, siger Mads Øland, der er overbevist om, at det aldrig kommer på tale at køre de 89 sager fra Brøndby som enkelte sager.

– Det vil være en nyskabelse i dansk arbejdsret, hvis det skulle ske. Jeg kan i min vildeste fantasi ikke forstille mig, at det kan ende sådan.

Læs stort interview med




LIVE

TransferLIVE: Færdig i BIF – her er hans nye klub


FCK-kamp afblæst

Kæmpe milliontab

Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

FCK-emne præsenteret i ny klub

Er han Viborgs næste cheftræner?

Forstår intet af stor dansk transfer


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Diogo Jota død i trafikulykke



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Aflyser sommerferien

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Lover transfers


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki



Afsløring: Tæt på Randers-exit

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Forhandler om Yussuf Poulsen


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Dansker i stort Premier League-skifte?

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Smadrer transferrekord for Superliga-profil



Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Av! Taber stort på dansker

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage



Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’