Offensiv skal give stærkt AaB-forår

AaB-træner Kent Nielsen satser på, at en mere varieret offensiv vil resultere i en god forårssæson.



I går landede AaB’s Superliga-trup i Portugal. Udover at få lidt varme i kroppen på Algarvekysten skal opholdet bruges til at træne spillet på modstandernes banehalvdel, fortæller cheftræner Kent Nielsen.

– Vi vil gerne kunne styrke vores offensive del, så kan vi få større variation i vores gennembrudsspil. Vi føler, vi har et potentiale offensivt, som vi kan få i spil og få et stærkt forår, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.

AaB ligger nummer tre i Superligaen, men afslutningen på efteråret gav en del nederlag. Det er blandt andet derfor, at Kent Nielsen nu fokuserer offensivt.

– Vi havde en periode i efteråret, hvor vi var ekstremt stærke, og hvor vi kom med nogle nye ting, som modstanderne havde det svært med. Men som vi fik bedre og bedre resultater, begyndte modstanderne også at læse mere på os og fik lukket ned. Anden halvdel af efteråret var ikke så god som den første, som dog også var blændende, siger Kent Nielsen.

Med til Portugal har Kent Nielsen medbragt fire spillere – Christian Rye, Lukas Spalvis, Jakob Blåbjerg og Kasper Pedersen – som til daglig er en del af U/19-holdet. De er blandt andet med, så det er muligt for den normalt kun 20 mand store trup at spille 11 mod 11, men Kent Nielsen vil også gerne give erfaring til fremtidens folk.

– Det er nogle, som vi tror på den lange bane vil komme til at bidrage. Det er en del af talentudviklingen, at de kommer med og kan få et indblik i hvor koncentreret og hvor meget, der skal trænes på niveauet omkring Superliga-holdet, siger Kent Nielsen.

AaB-træningslejren varer frem til tirsdag den 19. februar. Nordjyderne begynder foråret 1. marts i Silkeborg.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Thomas Frank: De vinder VM

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

FC København i intense transferforhandlinger

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Melder ud om Mbappé

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Argentinsk træner kræver forbedringer