I går landede AaB’s Superliga-trup i Portugal. Udover at få lidt varme i kroppen på Algarvekysten skal opholdet bruges til at træne spillet på modstandernes banehalvdel, fortæller cheftræner Kent Nielsen.
– Vi vil gerne kunne styrke vores offensive del, så kan vi få større variation i vores gennembrudsspil. Vi føler, vi har et potentiale offensivt, som vi kan få i spil og få et stærkt forår, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk.
AaB ligger nummer tre i Superligaen, men afslutningen på efteråret gav en del nederlag. Det er blandt andet derfor, at Kent Nielsen nu fokuserer offensivt.
– Vi havde en periode i efteråret, hvor vi var ekstremt stærke, og hvor vi kom med nogle nye ting, som modstanderne havde det svært med. Men som vi fik bedre og bedre resultater, begyndte modstanderne også at læse mere på os og fik lukket ned. Anden halvdel af efteråret var ikke så god som den første, som dog også var blændende, siger Kent Nielsen.
Med til Portugal har Kent Nielsen medbragt fire spillere – Christian Rye, Lukas Spalvis, Jakob Blåbjerg og Kasper Pedersen – som til daglig er en del af U/19-holdet. De er blandt andet med, så det er muligt for den normalt kun 20 mand store trup at spille 11 mod 11, men Kent Nielsen vil også gerne give erfaring til fremtidens folk.
– Det er nogle, som vi tror på den lange bane vil komme til at bidrage. Det er en del af talentudviklingen, at de kommer med og kan få et indblik i hvor koncentreret og hvor meget, der skal trænes på niveauet omkring Superliga-holdet, siger Kent Nielsen.
AaB-træningslejren varer frem til tirsdag den 19. februar. Nordjyderne begynder foråret 1. marts i Silkeborg.
LIVE
TransferLIVE: Xavi er ny landstræner for Holland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig om Thapelo Maseko
NYHEDER
TV 2-eksperter: De vinder Superligaen
AVIS
Manchester United forbereder ‘chokbud’
NYHEDER
Tøfting: Glem det, AGF!
INTERVIEW
Kalder ham fantastisk: ‘Et virkelig godt køb’
EKSKLUSIVT
FC København tæt på Abubaker Walusimbi
LIVE
Superliga-LIVE: Skidt nyt for FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på udlejning af Ousmane Sow
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer Munashe Garananga
MEDIE
Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det kommer som et chok for mig
AVIS
Michael Carrick med klart signal til Chido Obi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
‘Ukollegialt FCM – I er for rige til det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia køber Alexander Lyng
NYHEDER
‘CV’ har ét krav til nye transfers
EKSKLUSIVT
Stor dansk transfer? ‘Han var exceptionel’
NYHEDER
AGF-direktør: ‘Vi har indberettet det til UEFA’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B
TRANSFER
Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Bruun Larsen koster kun 30 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndbys nye stjerne havde vanvittigt målsnit
NYHEDER
Træls melding om ny Superliga-transfer
TOPNYHED
Har hjemve: Tidligere FCK-talent rejst til Danmark
TOPNYHED
Farzam om FCK-truppen: Det er umuligt
TOPNYHED
Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen: Godt nok modigt af Speakman
AVIS
Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel
NYHEDER
FC København banker Debrecen
Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub
TOPNYHED