• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Helt som ventet forlader Kaimar Saag Silkeborg. Vejle Boldklub Kolding bliver esterens nye arbejdsgiver.

Af Ronni Vester

Det har længe ligget fast, at den estiske angriber Kaimar Saag er fortid i Silkeborg IF, eftersom han ikke accepterede det kontraktudspil, som Silkeborg lagde frem. Nu forlader esteren Søholt til fordel for Nørreskoven, hvor Vejle Boldklub Kolding desperat har brug for en angriber.

- Det er ikke nogen hemmelighed, at vi har ledt efter en ekstra angriber, og vi forsøgte allerede i vinter uden held at tilknytte Kaimar Saag til Vejle Boldklub Kolding. Jeg glæder mig over, at det nu er lykkes, så Kaimar Saag skifter til VBK til sommer, når hans kontrakt med Silkeborg udløber. Kaimar Saag er en hurtig angriber og en dygtig dybdeløber. Han er en spiller, som vi tror, vil passe godt ind i vores koncept. Kaimar Saag har stor erfaring fra både Superligaen og det estiske landshold. Vi håber selvfølgelig, at Kaimar Saag vil bidrage positivt til vores offensive spil, siger sportschef Mads Bro Hansen i klubbens pressemeddelelse.

Også Kaimar Saag selv er rigtig godt tilfreds med den nye aftale.

- Efter 4½ gode år i Silkeborg IF synes jeg, at det var tid til at prøve nyt, og det er vigtigt for mig at komme til en klub, hvor jeg kan spille regelmæssigt, og hvor klubbens ambitioner matcher mine egne. Da Vejle Boldklub Kolding kom på banen, var jeg ikke tvivl om, at det var den vej, jeg skulle gå, for setuppet og historien omkring klubben tiltaler mig enormt. Jeg håber selvfølgelig på at bidrage med mål i Vejle-Kolding trøjen, men vigtigst af alt håber jeg på at kunne bidrage til det i forvejen stærke kollektiv i klubben, siger Kaimar Saag.

Kaimar Saag har skrevet en 2-årig kontrakt med Vejle Boldklub Kolding.

Superliga

Mere Superliga

Fokus