Den tidligere FC Nordsjælland-målmand David Jensen vender tilbage til dansk fodbold, hvor han nu skal tørne ud for Lyngby Boldklub.
Det har Superliga-klubben netop bekræftet i en pressemeddelelse.
Her fremgår det, at den 31-årige David Jensen har underskrevet en kontrakt med en varighed på to-et-halvt år. Det er en aftale, der glæder Lyngby Boldklubs fodboldchef Nicas Kjeldsen.
– Vi er rigtig glade for, at vi nu kan kalde David for Lyngby Boldklub-spiller. Han har igennem det seneste årti bevist sig masser af gange på rigtig højt niveau, og med hans erfaring, professionalisme og ikke mindst høje niveau, passer han perfekt ind i vores trup og målmandsteam.
– Målmænd af Davids kvalitet hænger ikke på træerne, så da muligheden opstod, slog vi til med det samme. Vi glæder os over nu at have et af Superligaens absolut stærkeste målmandsteams, siger Nicas Kjeldsen.
David Jensen, der forlod dansk fodbold tilbage i 2016, glæder sig over at vende retur til Superligaen.
– Jeg har været rigtig glad for min tid i udlandet, og jeg er også sikker på, at det har gjort mig til en endnu bedre målmand, men når det er sagt, så kunne jeg godt mærke, at Danmark trak i mig og familien igen.
– Jeg spillede fast og havde egentlig fået opbygget mig et godt navn i Tyrkiet, men savnet blev simpelthen for stort. Så da muligheden for Lyngby Boldklub opstod, var jeg ikke i tvivl, og jeg er virkelig glad for, at jeg nu er en del af den her fantastiske klub.
– Jeg synes, at Lyngby Boldklub har været igennem en utrolig spændende udvikling over de seneste år, og jeg har kun hørt godt om både niveauet og miljøet i klubben. Jeg glæder mig til at møde resten af truppen mandag og ikke mindst tage hul på forberedelserne mod et spændende forår, siger David Jensen.
David Jensen nåede at spille over 80 Superliga-kampe for FC Nordsjælland inden skiftet til hollandske Utrecht, inden turen efterfølgende gik til New York Red Bulls, Westerlo i Belgien og senest Istanbulspor i Tyrkiet.
LIVE
TransferLIVE: Xavi er ny landstræner for Holland
NYHEDER
Tøfting: Glem det, AGF!
NYHEDER
TV 2-eksperter: De vinder Superligaen
STORT INTERVIEW
Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’
EKSPERT
Køb ham, FCK!
AVIS
Manchester United forbereder ‘chokbud’
EKSKLUSIVT
FC København tæt på Abubaker Walusimbi
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-stjerne hylder teenager
INTERVIEW
Kalder ham fantastisk: ‘Et virkelig godt køb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson på plads i Al-Ettifaq
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig om Thapelo Maseko
NYHEDER
‘Ukollegialt FCM – I er for rige til det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Stor dansk transfer? ‘Han var exceptionel’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det kommer som et chok for mig
MEDIE
Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på udlejning af Ousmane Sow
AVIS
Michael Carrick med klart signal til Chido Obi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer Munashe Garananga
TOPNYHED
Har hjemve: Tidligere FCK-talent rejst til Danmark
NYHEDER
AGF-direktør: ‘Vi har indberettet det til UEFA’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig
NYHEDER
‘CV’ har ét krav til nye transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia køber Alexander Lyng
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Bruun Larsen koster kun 30 mio.
EKSKLUSIVT
Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
INTERVIEW
Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’
TOPNYHED
Bo Svensson: ‘Robert kan ikke forvente de rammer’
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen: Godt nok modigt af Speakman
AVIS
Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel
TOPNYHED