• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Officielt: Silkeborg IF har solgt Mads Emil Madsen

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Silkeborg IF oplyser mandag eftermiddag, at man nu har solgt anfører Mads Emil Madsen.

Af Ole Hoffskov

Fredag eftermiddag oplyste Silkeborg IF, at man var tæt på at sælge klubbens anfører Mads Emil Madsen, men at der fortsat var et par detaljer, der manglede at falde på plads.

De er nu gået i orden, og Silkeborg IF oplyser til Fondsbørsen, at Mads Emil Madsen er blevet solgt.

Læs også:Mads Emil Madsen slår transferrekord i østrigsk klub

Superliga-klubben oplyser ikke, hvem der har købt den 22-årige midtbanespiller, men det er velkendt, at det drejer sig om østrigske LASK Linz, der angiveligt betaler i omegnen af 10 millioner kroner for Mads Emil Madsen.

LASK Linz har endnu ikke meldt noget ud om købet af danskeren, men tipsbladet.dk erfarer, at han får en fire-årig kontrakt. 

Læs også:Silkeborg-keeper med uvis fremtid: Har ikke taget en beslutning

Mads Emil Madsen var ikke med, da Silkeborg IF tabte 0-1 til SønderjyskE i lørdags, og det var første gang i denne sæson, at anføreren ikke var med på Kent Nielsens mandskab. Forud havde Mads Emil Madsen spillet samtlige minutter i Superligaen.

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Forkerte beslutninger har kostet i Esbjerg

Læs også:Esbjerg gik fra bronze til nedrykning på ét år: Vi blev selvfede

Læs også:Claus Steinlein om homofobiske råb: Det er så torskedumt