Officielt: Simon Kjær gør comeback i FCM

Simon Kjær vender tilbage i en ny rolle i FC Midtjylland.



Simon Kjær indstillede i sidste måned karrieren som fodboldspiller, og nu tager den tidligere landsholdsanfører hul på et nyt kapitel i fodboldlivet, da han vender tilbage som bestyrelsesmedlem i FC Midtjylland.

FC Midtjylland har ved flere lejligheder, herunder i interview med Tipsbladet fra daværende direktør og nuværende formand Claus Steinlein, åbnet for, at Kjær kunne vende tilbage til klubben en dag, og det gør Kjær altså nu i en rolle uden fodboldstøvler.

– FC Midtjylland hjalp mig med at vokse som spiller og menneske – og nu vil jeg gerne hjælpe FCM med at vokse. Ikke mindst i international topfodbold, hvor jeg har haft min karriere. Professionelt ser jeg en spændende udfordring i bestyrelsesarbejdet og at være med til at udvikle FCM. Personligt er det en gave at vende hjem og give noget tilbage til den klub, hvor det hele startede for mig, siger Simon Kjær til fcm.dk og tilføjer:

– Jeg føler, at jeg kan bidrage til FCM’s fortsatte udvikling i kraft af min erfaring fra, viden om og netværk i international fodbold på topniveau. Jeg har altid været interesseret i professionel fodbold på flere planer i en organisation end udelukkende min egen rolle som spiller. Hvordan man får det optimale ud af alting og af alle personer i en klub. Hvordan man sammen når sine mål. Det glæder jeg mig til at arbejde med i FC Midtjylland.

Der er lagt op til, at Simon Kjær skal bruge kompetencerne fra en lang fodboldkarriere på topplan i Europas største ligaer og på A-landsholdet, hvor han og Christian Eriksen er de to spillere med flest kampe i historien.

Som Tipsbladet afslørede ved forskellige lejligheder i 2024, har FC Midtjylland kig på store samarbejdsprojekter i udlandet, hvor selskabet The Football Collective, der er Anders Holch Povlsens driftsselskab for FC Midtjylland og Mafra, kan gå ind som ejer eller medejer i eksempelvis skotske Dundee United eller en klub i Rwanda, der er to ud af en række muligheder, man i koncernen ser nærmere på.

På en ekstraordinær generalforsamling, hvor Kjær blev valgt til bestyrelsen, gik man ikke i detaljer med fremtidsplanerne, i hvert fald ikke til offentligheden, men der er linet nye projekter og visioner op, der sandsynligvis bliver præsenteret senere i år, nu hvor FC Midtjyllands eksisterende Vision 2025 af naturlige årsager løber ind i udløbsdatoen ved udgangen af denne Superliga-sæson.

– Vi er glade for at kunne byde Simon og Tina velkommen i bestyrelsen. Begge har erfaringer og kompetencer, der komplementerer FC Midtjyllands ambitioner, siger arbejdende bestyrelsesformand Claus Steinlein til fcm.dk.

– Simon bringer ikke blot et stærkt fodboldmæssigt CV, men også et internationalt netværk og en dyb indsigt i, hvordan eliteklubber arbejder strategisk med talentudvikling, organisation og forretningsudvikling.

– Tina har omfattende erfaring med organisationsudvikling og strategi i både private og offentlige virksomheder. Hendes ekspertise i at drive transformationer og sikre, at komplekse organisationer tilpasser sig nye krav og ambitioner, vil være en væsentlig faktor i FC Midtjyllands fortsatte udvikling som en professionel og skalerbar fodboldforretning.

Ud over et nyt træningsanlæg har FC Midtjylland på hjemmebanen i Herning også fået en lounge med plads til 400 gæster og en række eksklusive skybokse i niveauet over, hvor store sponsorer køber sig ind og har adgang på kampdage samt andre dage til firmaarrangementer.

Simon Kjær begyndte karrieren på den første årgang på FC Midtjyllands ungdomsakademi for over tyve år siden og var som teenager på Superliga-holdet, før han blev solgt til Palermo og begyndte en lang karriere i udlandet og på landsholdet, der sluttede i AC Milan og med EM-slutrunden i Tyskland sidste sommer.

FC Midtjylland spiller torsdag aften en svær udekamp i San Sebastián, hvor FCM skal forsøge at skabe overraskelsen efter et 1-2-nederlag i Herning efter en tæt kamp i torsdags, mens søndag byder på et topbrag af dimensioner i Parken mod FC København.





Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’



" Det mener Tipsbladet

Uambitiøst? I lever i drømmeland, kære AGF’ere!


Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’

Jong Oranje kan slukke håbet for Esperanças

Superliga-klub i dialog med Rasmus Falk

– Været irriteret på Steinlein mange gange

Tøffe slår fast: ‘Big time nej – ikke okay, AGF’

Fem bud på Viborgs nye træner

Danskere imponerer stort: ‘En af ligaens profiler’


MEDIE

Chok: FC Barcelona vil have Superliga-profil


Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’

FCK-gyser – ankesag trækker ud

Afsløring: Kæmpe FC København-transfer på plads

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


10 Superliga-spillere, der skal på klubjagt

Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’

Afsløring: Jakob Poulsen er ny cheftræner i AGF

Afslører: Tilbud afvist

CV afviser førstevalgs-snak: ‘Den stærkeste’


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


Nyt bud på Victor Froholdt

Transfers på vej? Sådan ser Poulsen AGF-jobbet

Liverpool køber kæmpestjerne

På besøg i Brøndby: ‘Jeg er ekstremt imponeret’

‘Tøffe’ roser AGF’s trænervalg

Hård afsked: ‘Aldrig mødt en bedre dreng’

Lebogang Phiri vender hjem?



Superliga-kamp rykkes

Afsløring: Casper Ankergren tæt på kæmpe job

Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

Serie A-klub vil have Superliga-rekordsalg

Fyret i sommerferien: – Haft snak i telefonen


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FCM jagter erstatning for stor profil

Var i dialog med FCK – derfor går han andre veje

Afsløring: FCM gafler eftertragtet guldæg

Afsløring: Brøndby tilbyder Nartey ny kontrakt

Afsløring: Mikkel Kallesøe skifter til AaB

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Afsløring: Mesterklub byder stort på Jørgensen



Monstersalg i Superligaen? ‘Han er pengene værd’

Afsløring: FCK forlænger med toptalentet Németh

Jakob Poulsen solgt: ‘Det var ikke vores plan’

Afsløring: Grønt lys til Grønbæks Genoa-skifte

Afsløring: FCK’s Mukairu-salg hænger i tynd tråd

Spår Poulsen store udfordringer: ‘Vanskeligt sted’

Her er Jens Hammer Sørensens nye job

Inter vil have ny angriber – som ikke er Højlund

AGF-træner jubler: Et af de største jobs i Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub henter Oskar Snorre

Officielt: AGF præsenterer Jakob Poulsen

PSG flopper fælt



Færdig i Superligaen?

Engelsk-brasiliansk målfest i Philly

AGF’er på vippen: Sådan ser transfer-fremtiden ud