Simon Kjær indstillede i sidste måned karrieren som fodboldspiller, og nu tager den tidligere landsholdsanfører hul på et nyt kapitel i fodboldlivet, da han vender tilbage som bestyrelsesmedlem i FC Midtjylland.
FC Midtjylland har ved flere lejligheder, herunder i interview med Tipsbladet fra daværende direktør og nuværende formand Claus Steinlein, åbnet for, at Kjær kunne vende tilbage til klubben en dag, og det gør Kjær altså nu i en rolle uden fodboldstøvler.
– FC Midtjylland hjalp mig med at vokse som spiller og menneske – og nu vil jeg gerne hjælpe FCM med at vokse. Ikke mindst i international topfodbold, hvor jeg har haft min karriere. Professionelt ser jeg en spændende udfordring i bestyrelsesarbejdet og at være med til at udvikle FCM. Personligt er det en gave at vende hjem og give noget tilbage til den klub, hvor det hele startede for mig, siger Simon Kjær til fcm.dk og tilføjer:
– Jeg føler, at jeg kan bidrage til FCM’s fortsatte udvikling i kraft af min erfaring fra, viden om og netværk i international fodbold på topniveau. Jeg har altid været interesseret i professionel fodbold på flere planer i en organisation end udelukkende min egen rolle som spiller. Hvordan man får det optimale ud af alting og af alle personer i en klub. Hvordan man sammen når sine mål. Det glæder jeg mig til at arbejde med i FC Midtjylland.
Der er lagt op til, at Simon Kjær skal bruge kompetencerne fra en lang fodboldkarriere på topplan i Europas største ligaer og på A-landsholdet, hvor han og Christian Eriksen er de to spillere med flest kampe i historien.
Som Tipsbladet afslørede ved forskellige lejligheder i 2024, har FC Midtjylland kig på store samarbejdsprojekter i udlandet, hvor selskabet The Football Collective, der er Anders Holch Povlsens driftsselskab for FC Midtjylland og Mafra, kan gå ind som ejer eller medejer i eksempelvis skotske Dundee United eller en klub i Rwanda, der er to ud af en række muligheder, man i koncernen ser nærmere på.
På en ekstraordinær generalforsamling, hvor Kjær blev valgt til bestyrelsen, gik man ikke i detaljer med fremtidsplanerne, i hvert fald ikke til offentligheden, men der er linet nye projekter og visioner op, der sandsynligvis bliver præsenteret senere i år, nu hvor FC Midtjyllands eksisterende Vision 2025 af naturlige årsager løber ind i udløbsdatoen ved udgangen af denne Superliga-sæson.
– Vi er glade for at kunne byde Simon og Tina velkommen i bestyrelsen. Begge har erfaringer og kompetencer, der komplementerer FC Midtjyllands ambitioner, siger arbejdende bestyrelsesformand Claus Steinlein til fcm.dk.
– Simon bringer ikke blot et stærkt fodboldmæssigt CV, men også et internationalt netværk og en dyb indsigt i, hvordan eliteklubber arbejder strategisk med talentudvikling, organisation og forretningsudvikling.
– Tina har omfattende erfaring med organisationsudvikling og strategi i både private og offentlige virksomheder. Hendes ekspertise i at drive transformationer og sikre, at komplekse organisationer tilpasser sig nye krav og ambitioner, vil være en væsentlig faktor i FC Midtjyllands fortsatte udvikling som en professionel og skalerbar fodboldforretning.
Ud over et nyt træningsanlæg har FC Midtjylland på hjemmebanen i Herning også fået en lounge med plads til 400 gæster og en række eksklusive skybokse i niveauet over, hvor store sponsorer køber sig ind og har adgang på kampdage samt andre dage til firmaarrangementer.
Simon Kjær begyndte karrieren på den første årgang på FC Midtjyllands ungdomsakademi for over tyve år siden og var som teenager på Superliga-holdet, før han blev solgt til Palermo og begyndte en lang karriere i udlandet og på landsholdet, der sluttede i AC Milan og med EM-slutrunden i Tyskland sidste sommer.
FC Midtjylland spiller torsdag aften en svær udekamp i San Sebastián, hvor FCM skal forsøge at skabe overraskelsen efter et 1-2-nederlag i Herning efter en tæt kamp i torsdags, mens søndag byder på et topbrag af dimensioner i Parken mod FC København.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
FC København tjente millioner tirsdag aften
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED