Officielt: Simon Kjær gør comeback i FCM

Simon Kjær vender tilbage i en ny rolle i FC Midtjylland.



Simon Kjær indstillede i sidste måned karrieren som fodboldspiller, og nu tager den tidligere landsholdsanfører hul på et nyt kapitel i fodboldlivet, da han vender tilbage som bestyrelsesmedlem i FC Midtjylland.

FC Midtjylland har ved flere lejligheder, herunder i interview med Tipsbladet fra daværende direktør og nuværende formand Claus Steinlein, åbnet for, at Kjær kunne vende tilbage til klubben en dag, og det gør Kjær altså nu i en rolle uden fodboldstøvler.

– FC Midtjylland hjalp mig med at vokse som spiller og menneske – og nu vil jeg gerne hjælpe FCM med at vokse. Ikke mindst i international topfodbold, hvor jeg har haft min karriere. Professionelt ser jeg en spændende udfordring i bestyrelsesarbejdet og at være med til at udvikle FCM. Personligt er det en gave at vende hjem og give noget tilbage til den klub, hvor det hele startede for mig, siger Simon Kjær til fcm.dk og tilføjer:

– Jeg føler, at jeg kan bidrage til FCM’s fortsatte udvikling i kraft af min erfaring fra, viden om og netværk i international fodbold på topniveau. Jeg har altid været interesseret i professionel fodbold på flere planer i en organisation end udelukkende min egen rolle som spiller. Hvordan man får det optimale ud af alting og af alle personer i en klub. Hvordan man sammen når sine mål. Det glæder jeg mig til at arbejde med i FC Midtjylland.

Der er lagt op til, at Simon Kjær skal bruge kompetencerne fra en lang fodboldkarriere på topplan i Europas største ligaer og på A-landsholdet, hvor han og Christian Eriksen er de to spillere med flest kampe i historien.

Som Tipsbladet afslørede ved forskellige lejligheder i 2024, har FC Midtjylland kig på store samarbejdsprojekter i udlandet, hvor selskabet The Football Collective, der er Anders Holch Povlsens driftsselskab for FC Midtjylland og Mafra, kan gå ind som ejer eller medejer i eksempelvis skotske Dundee United eller en klub i Rwanda, der er to ud af en række muligheder, man i koncernen ser nærmere på.

På en ekstraordinær generalforsamling, hvor Kjær blev valgt til bestyrelsen, gik man ikke i detaljer med fremtidsplanerne, i hvert fald ikke til offentligheden, men der er linet nye projekter og visioner op, der sandsynligvis bliver præsenteret senere i år, nu hvor FC Midtjyllands eksisterende Vision 2025 af naturlige årsager løber ind i udløbsdatoen ved udgangen af denne Superliga-sæson.

– Vi er glade for at kunne byde Simon og Tina velkommen i bestyrelsen. Begge har erfaringer og kompetencer, der komplementerer FC Midtjyllands ambitioner, siger arbejdende bestyrelsesformand Claus Steinlein til fcm.dk.

– Simon bringer ikke blot et stærkt fodboldmæssigt CV, men også et internationalt netværk og en dyb indsigt i, hvordan eliteklubber arbejder strategisk med talentudvikling, organisation og forretningsudvikling.

– Tina har omfattende erfaring med organisationsudvikling og strategi i både private og offentlige virksomheder. Hendes ekspertise i at drive transformationer og sikre, at komplekse organisationer tilpasser sig nye krav og ambitioner, vil være en væsentlig faktor i FC Midtjyllands fortsatte udvikling som en professionel og skalerbar fodboldforretning.

Ud over et nyt træningsanlæg har FC Midtjylland på hjemmebanen i Herning også fået en lounge med plads til 400 gæster og en række eksklusive skybokse i niveauet over, hvor store sponsorer køber sig ind og har adgang på kampdage samt andre dage til firmaarrangementer.

Simon Kjær begyndte karrieren på den første årgang på FC Midtjyllands ungdomsakademi for over tyve år siden og var som teenager på Superliga-holdet, før han blev solgt til Palermo og begyndte en lang karriere i udlandet og på landsholdet, der sluttede i AC Milan og med EM-slutrunden i Tyskland sidste sommer.

FC Midtjylland spiller torsdag aften en svær udekamp i San Sebastián, hvor FCM skal forsøge at skabe overraskelsen efter et 1-2-nederlag i Herning efter en tæt kamp i torsdags, mens søndag byder på et topbrag af dimensioner i Parken mod FC København.





Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC København-fans raser

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Henter kæmpe Superliga-flop

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

‘Jeg er fucking irriteret’

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Voldsomt skænderi i FC København

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Superliga-træner enormt stolt

Ikke det kønneste – men drama fik vi

– Jeg skammer mig ind i helvede

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Boro deprimerer Blues

Arsenal vinder London-derby

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge