Simon Kjær indstillede i sidste måned karrieren som fodboldspiller, og nu tager den tidligere landsholdsanfører hul på et nyt kapitel i fodboldlivet, da han vender tilbage som bestyrelsesmedlem i FC Midtjylland.
FC Midtjylland har ved flere lejligheder, herunder i interview med Tipsbladet fra daværende direktør og nuværende formand Claus Steinlein, åbnet for, at Kjær kunne vende tilbage til klubben en dag, og det gør Kjær altså nu i en rolle uden fodboldstøvler.
– FC Midtjylland hjalp mig med at vokse som spiller og menneske – og nu vil jeg gerne hjælpe FCM med at vokse. Ikke mindst i international topfodbold, hvor jeg har haft min karriere. Professionelt ser jeg en spændende udfordring i bestyrelsesarbejdet og at være med til at udvikle FCM. Personligt er det en gave at vende hjem og give noget tilbage til den klub, hvor det hele startede for mig, siger Simon Kjær til fcm.dk og tilføjer:
– Jeg føler, at jeg kan bidrage til FCM’s fortsatte udvikling i kraft af min erfaring fra, viden om og netværk i international fodbold på topniveau. Jeg har altid været interesseret i professionel fodbold på flere planer i en organisation end udelukkende min egen rolle som spiller. Hvordan man får det optimale ud af alting og af alle personer i en klub. Hvordan man sammen når sine mål. Det glæder jeg mig til at arbejde med i FC Midtjylland.
Der er lagt op til, at Simon Kjær skal bruge kompetencerne fra en lang fodboldkarriere på topplan i Europas største ligaer og på A-landsholdet, hvor han og Christian Eriksen er de to spillere med flest kampe i historien.
Som Tipsbladet afslørede ved forskellige lejligheder i 2024, har FC Midtjylland kig på store samarbejdsprojekter i udlandet, hvor selskabet The Football Collective, der er Anders Holch Povlsens driftsselskab for FC Midtjylland og Mafra, kan gå ind som ejer eller medejer i eksempelvis skotske Dundee United eller en klub i Rwanda, der er to ud af en række muligheder, man i koncernen ser nærmere på.
På en ekstraordinær generalforsamling, hvor Kjær blev valgt til bestyrelsen, gik man ikke i detaljer med fremtidsplanerne, i hvert fald ikke til offentligheden, men der er linet nye projekter og visioner op, der sandsynligvis bliver præsenteret senere i år, nu hvor FC Midtjyllands eksisterende Vision 2025 af naturlige årsager løber ind i udløbsdatoen ved udgangen af denne Superliga-sæson.
– Vi er glade for at kunne byde Simon og Tina velkommen i bestyrelsen. Begge har erfaringer og kompetencer, der komplementerer FC Midtjyllands ambitioner, siger arbejdende bestyrelsesformand Claus Steinlein til fcm.dk.
– Simon bringer ikke blot et stærkt fodboldmæssigt CV, men også et internationalt netværk og en dyb indsigt i, hvordan eliteklubber arbejder strategisk med talentudvikling, organisation og forretningsudvikling.
– Tina har omfattende erfaring med organisationsudvikling og strategi i både private og offentlige virksomheder. Hendes ekspertise i at drive transformationer og sikre, at komplekse organisationer tilpasser sig nye krav og ambitioner, vil være en væsentlig faktor i FC Midtjyllands fortsatte udvikling som en professionel og skalerbar fodboldforretning.
Ud over et nyt træningsanlæg har FC Midtjylland på hjemmebanen i Herning også fået en lounge med plads til 400 gæster og en række eksklusive skybokse i niveauet over, hvor store sponsorer køber sig ind og har adgang på kampdage samt andre dage til firmaarrangementer.
Simon Kjær begyndte karrieren på den første årgang på FC Midtjyllands ungdomsakademi for over tyve år siden og var som teenager på Superliga-holdet, før han blev solgt til Palermo og begyndte en lang karriere i udlandet og på landsholdet, der sluttede i AC Milan og med EM-slutrunden i Tyskland sidste sommer.
FC Midtjylland spiller torsdag aften en svær udekamp i San Sebastián, hvor FCM skal forsøge at skabe overraskelsen efter et 1-2-nederlag i Herning efter en tæt kamp i torsdags, mens søndag byder på et topbrag af dimensioner i Parken mod FC København.
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
OPTAKT
Randers FC – OB
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS