Officielt: Vejle Boldklub henter ny målmand

Den tyske målmand Alexander Brunst er ny mand i Vejle-truppen.



Vejle Boldklub har de seneste uger haft den tyske målmand Alexander Brunst med på træningsbanen, og han har imponeret tilstrækkeligt til, at Superliga-oprykkerne ønsker at beholde ham i Nørreskoven.

Derfor er 25-årige Brunst blevet tilknyttet på en toårig aftale. Han skifter på en fri transfer efter senest at have repræsenteret FC Magdeburg.

– Det føles godt at have fremtiden på plads i en både ambitiøs og professionel dansk klub, der snart indleder en spændende sæson i 3F Superligaen. Jeg har været her i et par uger og fået et godt indtryk af mine holdkammerater og trænere. Der trænes på et højt niveau, og både stadion og træningsanlæg virker indbydende, så jeg ser frem til at komme i gang for alvor, siger Alexander Brunst til VB’s hjemmeside og fortsætter:

Læs også:FCM-chef: Vi vil hente spillere på Sistos niveau

– Vejle har gjort det godt i den seneste sæson, og det kræver hårdt arbejde og fokus, at gøre mig fortjent til spilletid, men det er derfor, jeg er her. Jeg vil være tålmodig og vente på min chance, mens jeg udvikler mit målmandsspil og mine relationer til medspillerne, der er så vigtige. Flere af mine landsmænd har søgt mod Danmark i de sidste par år, og det har inspireret mig. 3F Superligaen er liga i udvikling, og jeg ser indgåelsen af kontrakten med Vejle Boldklub som et godt skridt i min karriere.

Teknisk chef Jacob Krüger er glad for tilgangen af den tyske målmand.

– Alexander Brunst har været med i dagligdagen i godt og vel to uger, og vi føler, at vi har fået et solidt indtryk af ham som person og som fodboldspiller. Han kommer fra et stort tysk akademi i Hamburger SV, hvor han er godt skolet. Siden har han fået seniorerfaring i Wolfsburg og FC Magdeburg og med mere end 150 seniorkampe på bagen, får vi en målmand ind med en god erfaring fra det tyske ligasystem, men samtidig er han ikke ældre, end han stadig kan udvikle sig. Brunst har imponeret os i hans tilgang til både træning og kamp, og vi får en meget ærgerrig fodboldspiller ind, der vil presse sine konkurrenter.

Læs også:Pione Sisto jubler: Et skifte til FC Midtjylland var mit største ønske

– Brunst har en god statur og går godt med i spillet med bolden. Han skal naturligvis træne relationerne med sine nye holdkammerater. Vores målmandsteam gjorde det godt i oprykningssæsonen, men med signingen af Brunst har vi lagt på og skærpet konkurrencen på en vigtig position forud for sæsonstarten, siger Jacob Krüger.

Alexander Brunst skal i Vejle Boldklub forsøge at vippe Indy Groothuizen af pinden som førstemålmand. 

Læs også:Se videoen: Pione Sisto er tilbage i FC Midtjylland-trøjen
Læs også:Medier: Spanske klubber jagter FC København-angriber
Læs også:Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay


Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Arsenal ansætter dansk toptræner

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Går langt ned i løn

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Rangers rundbarberer Dons igen

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed