Vejle sagde tidligere på ugen farvel til finske Juhani Ojala, som forlod klubben til fordel for et skifte til Motherwell.
Hullet efter Ojala endte dog ikke med at være lukket særlig længe, for fredag eftermiddag meddeler klubben, at engelske Jerome Opoku er komme til fra Fulham på en lejeaftale.
Skiftet er ikke så overraskende, i og med at den 22-årige forsvarsspiller tidligere har trænet med i Superliga-klubben.
Jerome Opoku er på kontrakt i Fulham, som rykkede ned fra Premier League i sidste sæson. Han har aldrig spillet en førsteholdskamp for Fulham, men i de seneste sæsoner har han været udlejet til Accrington og Plymouth i den tredjebedste række, League One, hvor han har fået masser af spilletid.
Teknisk chef hos Vejle, Johan Sandahl, ser store muligheder i midtstopperen.
– Jerome er godt skolet i Fulham og har sine styrker i duellerne, og samtidig kan han føre bolden frem. Vi skal have konkurrence om pladserne i det centrale forsvar, og her vil Jerome kunne byde ind. Samtidig tror vi på, at hvis Jerome får en god sæson i Vejle, så kan han have en fin fremtid her. Derfor har vi også tilknyttet en frikøbsklausul.
– Jerome er en spiller, der til hver eneste træning og i hver eneste kamp vil give sig 100 procent. Jeg ønsker ham velkommen til, og nu er resten op til ham, fortæller Johan Sandahl til Vejles egen hjemmeside.
Jerome Opoku udtaler sig også om skiftet
– Jeg tror på, at jeg kan bidrage her. Klubben har fine faciliteter og en klar spilfilosofi. Begge dele tiltaler mig meget. Mit potentiale vil jeg lade trænerteamet bedømme, men jeg er klar og ambitiøs på egne vegne.
– Vejle Boldklub er en klub, der tidligere har vist, at den kan forløse unge spillere i sit stærke og konkurrencedygtige miljø, og det ry har også været en drivende kræft i mit valg. Jeg ser frem til at trække den røde smukke trøje over hovedet og kæmpe mig til en position og værdi her i Vejle Boldklub, siger Jerome Opoku.
Vejle har også været rygtet til en anden Fulham-spiller. Det kan du læse mere om her.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Frankrig – Sverige
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
