Officielt: Vejle henter stærk Fulham-stopper

Vejle har bekræftet, at klubben har hentet forsvarsspilleren Jerome Opoku fra engelske Fulham.



Vejle sagde tidligere på ugen farvel til finske Juhani Ojala, som forlod klubben til fordel for et skifte til Motherwell. 

Hullet efter Ojala endte dog ikke med at være lukket særlig længe, for fredag eftermiddag meddeler klubben, at engelske Jerome Opoku er komme til fra Fulham på en lejeaftale. 

Skiftet er ikke så overraskende, i og med at den 22-årige forsvarsspiller tidligere har trænet med i Superliga-klubben. 

Jerome Opoku er på kontrakt i Fulham, som rykkede ned fra Premier League i sidste sæson. Han har aldrig spillet en førsteholdskamp for Fulham, men i de seneste sæsoner har han været udlejet til Accrington og Plymouth i den tredjebedste række, League One, hvor han har fået masser af spilletid. 

Teknisk chef hos Vejle, Johan Sandahl, ser store muligheder i midtstopperen.

– Jerome er godt skolet i Fulham og har sine styrker i duellerne, og samtidig kan han føre bolden frem. Vi skal have konkurrence om pladserne i det centrale forsvar, og her vil Jerome kunne byde ind. Samtidig tror vi på, at hvis Jerome får en god sæson i Vejle, så kan han have en fin fremtid her. Derfor har vi også tilknyttet en frikøbsklausul.

– Jerome er en spiller, der til hver eneste træning og i hver eneste kamp vil give sig 100 procent. Jeg ønsker ham velkommen til, og nu er resten op til ham, fortæller Johan Sandahl til Vejles egen hjemmeside.

Jerome Opoku udtaler sig også om skiftet

– Jeg tror på, at jeg kan bidrage her. Klubben har fine faciliteter og en klar spilfilosofi. Begge dele tiltaler mig meget. Mit potentiale vil jeg lade trænerteamet bedømme, men jeg er klar og ambitiøs på egne vegne.

– Vejle Boldklub er en klub, der tidligere har vist, at den kan forløse unge spillere i sit stærke og konkurrencedygtige miljø, og det ry har også været en drivende kræft i mit valg. Jeg ser frem til at trække den røde smukke trøje over hovedet og kæmpe mig til en position og værdi her i Vejle Boldklub, siger Jerome Opoku.

Vejle har også været rygtet til en anden Fulham-spiller. Det kan du læse mere om her.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Atletico Madrid – Arsenal

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Bo Svensson svært utilfreds

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold