Officielt: Vejle henter stærk Fulham-stopper

Vejle har bekræftet, at klubben har hentet forsvarsspilleren Jerome Opoku fra engelske Fulham.



Vejle sagde tidligere på ugen farvel til finske Juhani Ojala, som forlod klubben til fordel for et skifte til Motherwell. 

Hullet efter Ojala endte dog ikke med at være lukket særlig længe, for fredag eftermiddag meddeler klubben, at engelske Jerome Opoku er komme til fra Fulham på en lejeaftale. 

Skiftet er ikke så overraskende, i og med at den 22-årige forsvarsspiller tidligere har trænet med i Superliga-klubben. 

Jerome Opoku er på kontrakt i Fulham, som rykkede ned fra Premier League i sidste sæson. Han har aldrig spillet en førsteholdskamp for Fulham, men i de seneste sæsoner har han været udlejet til Accrington og Plymouth i den tredjebedste række, League One, hvor han har fået masser af spilletid. 

Teknisk chef hos Vejle, Johan Sandahl, ser store muligheder i midtstopperen.

– Jerome er godt skolet i Fulham og har sine styrker i duellerne, og samtidig kan han føre bolden frem. Vi skal have konkurrence om pladserne i det centrale forsvar, og her vil Jerome kunne byde ind. Samtidig tror vi på, at hvis Jerome får en god sæson i Vejle, så kan han have en fin fremtid her. Derfor har vi også tilknyttet en frikøbsklausul.

– Jerome er en spiller, der til hver eneste træning og i hver eneste kamp vil give sig 100 procent. Jeg ønsker ham velkommen til, og nu er resten op til ham, fortæller Johan Sandahl til Vejles egen hjemmeside.

Jerome Opoku udtaler sig også om skiftet

– Jeg tror på, at jeg kan bidrage her. Klubben har fine faciliteter og en klar spilfilosofi. Begge dele tiltaler mig meget. Mit potentiale vil jeg lade trænerteamet bedømme, men jeg er klar og ambitiøs på egne vegne.

– Vejle Boldklub er en klub, der tidligere har vist, at den kan forløse unge spillere i sit stærke og konkurrencedygtige miljø, og det ry har også været en drivende kræft i mit valg. Jeg ser frem til at trække den røde smukke trøje over hovedet og kæmpe mig til en position og værdi her i Vejle Boldklub, siger Jerome Opoku.

Vejle har også været rygtet til en anden Fulham-spiller. Det kan du læse mere om her.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tunesien – Holland

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Åbner op for sommertransfer

I dialog om dansk bomber

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FCK går på rov i Viborg

FC Barcelona køber VM-angriber

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC Midtjylland forlænger med stort talent