Officielt: Vejle henter tidligere OB-profil

Vejle er allerede i fuld gang med at få sat et slagkraftigt hold sammen til næste sæson.



Vejle skal i næste sæson en tur ned i den næstbedste række, og her bliver det med Azer Busuladzic på holdet. Han har underskrevet en to-årig aftale med den kommende 1. divisionsklub.

Det melder Vejle-sportscchef Marius Adrian Nicolae på klubbens hjemmeside.

– Azer har tidligere været på vej til Vejle Boldklub, og jeg er derfor tilfreds med, at vi nu er kommet i mål med opgaven. Vi kigger ind i en ny sportslig struktur, hvor vi vil have et endnu større fokus på forståelsen af Vejle Boldklub, kvaliteten i de spillere, vi henter ind, og hvor vi ønsker at skabe en endnu stærkere kultur på førsteholdet, siger han og fortsætter:

– Alt dette taler kontrakten med Azer Busuladzic ind i. Vejle Boldklub får en spiller, der kender til klubben, til ligaen, og til den opgave, som vi står overfor. Samtidig får vi en spiller ind, der både kan bidrage som leder, men også som et eksempel på den vilje, som en hurtig tilbagevenden til 3F Superligaen kræver, lyder det fra Marius Adrian Nicolae.

Busuladzic er blevet 30 år, og VB-sportschefen peger på, at han med sin alder kan bidrage med den kultur, som man ønsker at skabe i klubben.

Mange husker nok midtbanespilleren for sin tid i OB, men han nåede inden at spille over 100 kampe for Vejles førstehold, som han kom til allerede som 15-årig.

– Jeg har gennem årene haft flere samtaler med Vejle Boldklub om at vende hjem. Nu er det sket, og det er jeg meget glad for. Klubben har gennemgået en stor udvikling og professionalisering, siden jeg forlod den, og det er en udvikling, som er mærkbar.

– Jeg kommer hjem for at bidrage med det, som jeg ikke fik glæden af at opleve i mine tidligere sæsoner – nemlig en oprykning til Superligaen. Jeg er en bedre spiller, en mere moden karakter i omklædningsrummet og en, der tager ansvar, siger Azer Busuladzic, som peger på, at arbejdet begynder nu, og at han glæder sig til at løbe på banen i den røde trøje.

I Vejle er der også mulighed for, at man må vinke farvel til en af de helt store profiler fra denne sæson. Læs mere om det her.





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stort medie hylder AGF-profil

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Født i Danmark og på vej til VM