Fans af Brøndby IF kan nok godt begynde at lære at stave til og udtale Ohi Omoijuanfo.
Med al sandsynlighed bliver den 28-årige nordmand nemlig Brøndby IF’s næste spidsangriber, og ifølge norske medier er han allerede landet i København tirsdag morgen for at færdiggøre et skifte til Vestegnsklubben.
En dansker, der kender Ohi Omoijuanfo bedre end de fleste, er forsvarsspiller Benjamin Tiedemann Hansen.
Fra 2019 til og med 2021 spillede Hansen således med FK Haugesund mod Omoijuanfo og Molde hele seks gange, og i de seks kampe scorede den (formentlig) kommende Brøndby-angriber hele syv gange. Så den danske stopper ved, hvad der venter Superligaens forsvarspillere.
– Han er en typisk målscorer. Han har en fin størrelse, men han er bedst i boksen. Det er ikke på en sindssygt spektakulær vis, men han er inde i boksen som en god angriber, siger Benjamin Tiedemann Hansen til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er svært at sige, hvilken angriber han minder om. Han er ikke den hurtigste, han sparker ikke sindssygt, og han dribler ikke sindssygt, men han har bare en god målnæse.
Benjamin Tiedemann Hansen, der i dag spiller for Omoijuanfos eks-klub Molde, tror også på, at angriberen kan vise sin målnæse frem i Brøndby IF. Men han har også et aber dabei.
– Det er selvfølgelig en stund siden, jeg selv spillede i Superligaen, men jeg tænker, at når man kigger på den første halvdel af hans tid i Røde Stjerne, så scorede han også pænt med mål dér, så jeg tror, at det bliver et fint match, hvis de kan servicere ham, siger Hansen og fortsætter:
– Men jeg har også set, at Brøndby IF har spillet en del på kontra, og det er måske ikke hans stærke side. I Molde spillede han på et meget boldbesiddende hold, hvor han var god til at blive serviceret inde i boksen, og så var han også derinde. Han har en fin størrelse til at passe på bolden, men er bedst inde i modstandernes boks.
– I og med at han måske mangler lidt fart, kunne det nok være godt for ham at få en del indlæg og en del kombinationer rundt om boksen, men det kan også være, at Brøndby kan holde mere i bolden, hvis de får en angriber, der kan det.
Ohi Omoijuanfo, 28 år, har i år scoret 12 mål i 24 kampe for Røde Stjerne, så også her har han vist målnæsen. I Molde blev det til 61 mål i 106 kampe.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Her spiller Lasse Schöne i dag
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Nu klager FC Barcelona igen
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OB siger farvel til seks spillere
OPTAKT