– Ohi og Brøndby kan blive et fint match, men…

Ohi Omoijuanfo ligner Brøndby IF's nye angriber, og det kan blive et helt fint match, hvis de kan få ham sat ordentligt i scene. Det mener forsvarsspiller Benjamin Tiedemann Hansen, der flere gange har spillet over for nordmanden.



Fans af Brøndby IF kan nok godt begynde at lære at stave til og udtale Ohi Omoijuanfo.

Med al sandsynlighed bliver den 28-årige nordmand nemlig Brøndby IF’s næste spidsangriber, og ifølge norske medier er han allerede landet i København tirsdag morgen for at færdiggøre et skifte til Vestegnsklubben.

En dansker, der kender Ohi Omoijuanfo bedre end de fleste, er forsvarsspiller Benjamin Tiedemann Hansen.

Fra 2019 til og med 2021 spillede Hansen således med FK Haugesund mod Omoijuanfo og Molde hele seks gange, og i de seks kampe scorede den (formentlig) kommende Brøndby-angriber hele syv gange. Så den danske stopper ved, hvad der venter Superligaens forsvarspillere.

– Han er en typisk målscorer. Han har en fin størrelse, men han er bedst i boksen. Det er ikke på en sindssygt spektakulær vis, men han er inde i boksen som en god angriber, siger Benjamin Tiedemann Hansen til Tipsbladet og tilføjer:

– Det er svært at sige, hvilken angriber han minder om. Han er ikke den hurtigste, han sparker ikke sindssygt, og han dribler ikke sindssygt, men han har bare en god målnæse.

Benjamin Tiedemann Hansen, der i dag spiller for Omoijuanfos eks-klub Molde, tror også på, at angriberen kan vise sin målnæse frem i Brøndby IF. Men han har også et aber dabei.

– Det er selvfølgelig en stund siden, jeg selv spillede i Superligaen, men jeg tænker, at når man kigger på den første halvdel af hans tid i Røde Stjerne, så scorede han også pænt med mål dér, så jeg tror, at det bliver et fint match, hvis de kan servicere ham, siger Hansen og fortsætter:

– Men jeg har også set, at Brøndby IF har spillet en del på kontra, og det er måske ikke hans stærke side. I Molde spillede han på et meget boldbesiddende hold, hvor han var god til at blive serviceret inde i boksen, og så var han også derinde. Han har en fin størrelse til at passe på bolden, men er bedst inde i modstandernes boks.

– I og med at han måske mangler lidt fart, kunne det nok være godt for ham at få en del indlæg og en del kombinationer rundt om boksen, men det kan også være, at Brøndby kan holde mere i bolden, hvis de får en angriber, der kan det.

Ohi Omoijuanfo, 28 år, har i år scoret 12 mål i 24 kampe for Røde Stjerne, så også her har han vist målnæsen. I Molde blev det til 61 mål i 106 kampe.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC Fredericia – OB

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg IF – Randers FC

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Oddset styrtdykker

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’