Fans af Brøndby IF kan nok godt begynde at lære at stave til og udtale Ohi Omoijuanfo.
Med al sandsynlighed bliver den 28-årige nordmand nemlig Brøndby IF’s næste spidsangriber, og ifølge norske medier er han allerede landet i København tirsdag morgen for at færdiggøre et skifte til Vestegnsklubben.
En dansker, der kender Ohi Omoijuanfo bedre end de fleste, er forsvarsspiller Benjamin Tiedemann Hansen.
Fra 2019 til og med 2021 spillede Hansen således med FK Haugesund mod Omoijuanfo og Molde hele seks gange, og i de seks kampe scorede den (formentlig) kommende Brøndby-angriber hele syv gange. Så den danske stopper ved, hvad der venter Superligaens forsvarspillere.
– Han er en typisk målscorer. Han har en fin størrelse, men han er bedst i boksen. Det er ikke på en sindssygt spektakulær vis, men han er inde i boksen som en god angriber, siger Benjamin Tiedemann Hansen til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er svært at sige, hvilken angriber han minder om. Han er ikke den hurtigste, han sparker ikke sindssygt, og han dribler ikke sindssygt, men han har bare en god målnæse.
Benjamin Tiedemann Hansen, der i dag spiller for Omoijuanfos eks-klub Molde, tror også på, at angriberen kan vise sin målnæse frem i Brøndby IF. Men han har også et aber dabei.
– Det er selvfølgelig en stund siden, jeg selv spillede i Superligaen, men jeg tænker, at når man kigger på den første halvdel af hans tid i Røde Stjerne, så scorede han også pænt med mål dér, så jeg tror, at det bliver et fint match, hvis de kan servicere ham, siger Hansen og fortsætter:
– Men jeg har også set, at Brøndby IF har spillet en del på kontra, og det er måske ikke hans stærke side. I Molde spillede han på et meget boldbesiddende hold, hvor han var god til at blive serviceret inde i boksen, og så var han også derinde. Han har en fin størrelse til at passe på bolden, men er bedst inde i modstandernes boks.
– I og med at han måske mangler lidt fart, kunne det nok være godt for ham at få en del indlæg og en del kombinationer rundt om boksen, men det kan også være, at Brøndby kan holde mere i bolden, hvis de får en angriber, der kan det.
Ohi Omoijuanfo, 28 år, har i år scoret 12 mål i 24 kampe for Røde Stjerne, så også her har han vist målnæsen. I Molde blev det til 61 mål i 106 kampe.
LIVE
LIVE: Officielt: Midtjylland forlænger med profil
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
David Nielsen har sagt op
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Giver to spillere livstidskarantæne
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I forhandlinger med Nartey
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
FC København skriver kontrakt med juvel
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE