Fans af Brøndby IF kan nok godt begynde at lære at stave til og udtale Ohi Omoijuanfo.
Med al sandsynlighed bliver den 28-årige nordmand nemlig Brøndby IF’s næste spidsangriber, og ifølge norske medier er han allerede landet i København tirsdag morgen for at færdiggøre et skifte til Vestegnsklubben.
En dansker, der kender Ohi Omoijuanfo bedre end de fleste, er forsvarsspiller Benjamin Tiedemann Hansen.
Fra 2019 til og med 2021 spillede Hansen således med FK Haugesund mod Omoijuanfo og Molde hele seks gange, og i de seks kampe scorede den (formentlig) kommende Brøndby-angriber hele syv gange. Så den danske stopper ved, hvad der venter Superligaens forsvarspillere.
– Han er en typisk målscorer. Han har en fin størrelse, men han er bedst i boksen. Det er ikke på en sindssygt spektakulær vis, men han er inde i boksen som en god angriber, siger Benjamin Tiedemann Hansen til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er svært at sige, hvilken angriber han minder om. Han er ikke den hurtigste, han sparker ikke sindssygt, og han dribler ikke sindssygt, men han har bare en god målnæse.
Benjamin Tiedemann Hansen, der i dag spiller for Omoijuanfos eks-klub Molde, tror også på, at angriberen kan vise sin målnæse frem i Brøndby IF. Men han har også et aber dabei.
– Det er selvfølgelig en stund siden, jeg selv spillede i Superligaen, men jeg tænker, at når man kigger på den første halvdel af hans tid i Røde Stjerne, så scorede han også pænt med mål dér, så jeg tror, at det bliver et fint match, hvis de kan servicere ham, siger Hansen og fortsætter:
– Men jeg har også set, at Brøndby IF har spillet en del på kontra, og det er måske ikke hans stærke side. I Molde spillede han på et meget boldbesiddende hold, hvor han var god til at blive serviceret inde i boksen, og så var han også derinde. Han har en fin størrelse til at passe på bolden, men er bedst inde i modstandernes boks.
– I og med at han måske mangler lidt fart, kunne det nok være godt for ham at få en del indlæg og en del kombinationer rundt om boksen, men det kan også være, at Brøndby kan holde mere i bolden, hvis de får en angriber, der kan det.
Ohi Omoijuanfo, 28 år, har i år scoret 12 mål i 24 kampe for Røde Stjerne, så også her har han vist målnæsen. I Molde blev det til 61 mål i 106 kampe.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Her kan man se La Liga fremover
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED