AALBORG (Tipsbladet): Før sæsonstart i juli tog Tipsbladet og Melker Widell en snak om mulighederne i Superligaen og det skridt, det ville være op for den unge svensker og AaB.
For mens Widell var en af AaB’s gode spillere i 1. Division og den unge svensker kom med et fint CV fra storklubben Malmö FF, var det første gang i den korte seniorkarriere, Widell skulle være en bærende spiller i bedste række.
Det har Melker Widell så skullet leve op til et halvt år, og mens en niendeplads er langt fra, hvad fordums AaB-mandskaber kæmpede med om, er syv point ned til stregen og god sandsynlighed for overlevelse mere, end AaB’erne ville have solgt midtvejsstillingen i Superligaen for dengang i sommer.
Og sæsonen, der blandt andet begyndte med stryg i to august-hjemmekampe mod Brøndby IF og AGF, har pil opad, selv om AaB’erne gerne ville have haft flere point i efteråret i kampe med sene pointtab og generelt for få scoringer i ligaen.
– Menno har været ekstremt tydelig fra dag ét. Han vil have, vi presser højt og leverer underholdende fodbold til dem, der ser med fra tribunen. Der er der en stor forskel fra kampene sidste forår, hvor vi stod længere tilbage på banen. Vi vandt mange af kampene, men det var også på et andet niveau end Superligaen. Der var meget, der skulle laves om på, og det har vi gjort godt, siger Melker Widell til Tipsbladet.
De to kampe mod Brøndby og AGF blev, hvis ikke en lærestreg, så en tydeliggørelse for AaB’erne af, hvad det kræver at følge med i Superligaen.
– I de to kampe kunne man se, at Superligaen var ny for os. Brøndby spillede en ekstremt god kamp, det gjorde AGF også. Men der så vi, hvor højt niveauet kan være. Siden har vi rejst os godt. Se kampen i Brøndby. Der kunne man se de skridt, vi har taget. Vi var det bedste hold på banen i 2. halvleg. Sammenligner man de to kampe, var vi helt presset ned i 90 minutter i den første, mens vi skabte chancer til at score i Brøndby. Den udvikling har været positiv, siger Melker Widell.45
Har ikke travlt
Svenskeren er en af flere AaB-spillere, udenlandske klubber lægger mærke til, og han springer i øjnene med sin løbevillighed og mange udfordringer af modstanderne.
Og det er AaB-ledelse og cheftræner Menno van Dam udmærket klar over, men de har ingen lyst til at slippe svenskeren, der har en nøglerolle i AaB’s forår.

Al interessen og ikke mindst omtalen af den har det tidligere Malmö FF-talent bemærket, men den unge svensker lyder absolut ikke som en spiller, der skal nogen steder.
– Det er gået godt for mig individuelt, jeg er rigtig tilfreds. Selvfølgelig ville jeg gerne have haft endnu flere point ud af det, scoret mere og lagt op til flere mål. Men jeg har været i stand til at spille mit spil, også selv om niveauet er langt højere i Superligaen. Jeg er godt med tempoet i kampene og kan sætte mit aftryk.
– Og så vil jeg gerne være endnu mere kampafgørende nu, hvilket jeg også tror, jeg kan, nu hvor vi som hold er endnu mere vant til tempoet og kravene, og til vores spillestil. Jeg er sikker på, jeg kan være mere fokuseret på at lave de kampafgørende ting, og at jeg kommer til at lave dem i foråret, siger Melker Widell.
– Jeg har selvfølgelig store ambitioner om, at jeg en dag gerne vil videre og vil spille på et så højt niveau som muligt. Men jeg er et rigtig godt sted nu. Jeg har en fantastisk hverdag her med mange ambitiøse mennesker. Jeg elsker det projekt, vi har gang i. Det er et ekstremt ungt hold, det yngste i Skandinavien og sjetteyngste i Europa, så vidt jeg husker. Jeg glæder mig altid til at komme til træning og at få lov til at være en leder på det her hold. Det nytter ingenting at stresse over at komme væk fra et godt miljø, og det gør jeg ikke, siger Melker Widell.
– Jeg har en kontrakt her i AaB, og der skrives meget om, at der er interesse for mig og så videre. Men mit fokus er udelukkende på arbejdet her.
AaB tager hul på træningskampene lørdag i et møde med Viborg FF, mens man i slutningen af måneden skal på træningslejr i Spanien.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Chokskifte?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Brøndby henter Emmanuel Dennis
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER