Ombejlet Superliga-profil: Stress nytter intet

AaB's Melker Widell er kisteglad for hverdagen i Aalborg og har ikke travlt med at komme nogen vegne trods mange rygter om interesserede klubber.



AALBORG (Tipsbladet): Før sæsonstart i juli tog Tipsbladet og Melker Widell en snak om mulighederne i Superligaen og det skridt, det ville være op for den unge svensker og AaB.

For mens Widell var en af AaB’s gode spillere i 1. Division og den unge svensker kom med et fint CV fra storklubben Malmö FF, var det første gang i den korte seniorkarriere, Widell skulle være en bærende spiller i bedste række.

Det har Melker Widell så skullet leve op til et halvt år, og mens en niendeplads er langt fra, hvad fordums AaB-mandskaber kæmpede med om, er syv point ned til stregen og god sandsynlighed for overlevelse mere, end AaB’erne ville have solgt midtvejsstillingen i Superligaen for dengang i sommer.

Og sæsonen, der blandt andet begyndte med stryg i to august-hjemmekampe mod Brøndby IF og AGF, har pil opad, selv om AaB’erne gerne ville have haft flere point i efteråret i kampe med sene pointtab og generelt for få scoringer i ligaen.

– Menno har været ekstremt tydelig fra dag ét. Han vil have, vi presser højt og leverer underholdende fodbold til dem, der ser med fra tribunen. Der er der en stor forskel fra kampene sidste forår, hvor vi stod længere tilbage på banen. Vi vandt mange af kampene, men det var også på et andet niveau end Superligaen. Der var meget, der skulle laves om på, og det har vi gjort godt, siger Melker Widell til Tipsbladet.

De to kampe mod Brøndby og AGF blev, hvis ikke en lærestreg, så en tydeliggørelse for AaB’erne af, hvad det kræver at følge med i Superligaen.

– I de to kampe kunne man se, at Superligaen var ny for os. Brøndby spillede en ekstremt god kamp, det gjorde AGF også. Men der så vi, hvor højt niveauet kan være. Siden har vi rejst os godt. Se kampen i Brøndby. Der kunne man se de skridt, vi har taget. Vi var det bedste hold på banen i 2. halvleg. Sammenligner man de to kampe, var vi helt presset ned i 90 minutter i den første, mens vi skabte chancer til at score i Brøndby. Den udvikling har været positiv, siger Melker Widell.45

Har ikke travlt
Svenskeren er en af flere AaB-spillere, udenlandske klubber lægger mærke til, og han springer i øjnene med sin løbevillighed og mange udfordringer af modstanderne.

Og det er AaB-ledelse og cheftræner Menno van Dam udmærket klar over, men de har ingen lyst til at slippe svenskeren, der har en nøglerolle i AaB’s forår.

Al interessen og ikke mindst omtalen af den har det tidligere Malmö FF-talent bemærket, men den unge svensker lyder absolut ikke som en spiller, der skal nogen steder.

– Det er gået godt for mig individuelt, jeg er rigtig tilfreds. Selvfølgelig ville jeg gerne have haft endnu flere point ud af det, scoret mere og lagt op til flere mål. Men jeg har været i stand til at spille mit spil, også selv om niveauet er langt højere i Superligaen. Jeg er godt med tempoet i kampene og kan sætte mit aftryk.

– Og så vil jeg gerne være endnu mere kampafgørende nu, hvilket jeg også tror, jeg kan, nu hvor vi som hold er endnu mere vant til tempoet og kravene, og til vores spillestil. Jeg er sikker på, jeg kan være mere fokuseret på at lave de kampafgørende ting, og at jeg kommer til at lave dem i foråret, siger Melker Widell.

– Jeg har selvfølgelig store ambitioner om, at jeg en dag gerne vil videre og vil spille på et så højt niveau som muligt. Men jeg er et rigtig godt sted nu. Jeg har en fantastisk hverdag her med mange ambitiøse mennesker. Jeg elsker det projekt, vi har gang i. Det er et ekstremt ungt hold, det yngste i Skandinavien og sjetteyngste i Europa, så vidt jeg husker. Jeg glæder mig altid til at komme til træning og at få lov til at være en leder på det her hold. Det nytter ingenting at stresse over at komme væk fra et godt miljø, og det gør jeg ikke, siger Melker Widell.

– Jeg har en kontrakt her i AaB, og der skrives meget om, at der er interesse for mig og så videre. Men mit fokus er udelukkende på arbejdet her.

AaB tager hul på træningskampene lørdag i et møde med Viborg FF, mens man i slutningen af måneden skal på træningslejr i Spanien.





Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

De er klar til at købe Mohamed Salah

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Nu trækkes der lod til VM 2026

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FC Fredericia – OB

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Jonas Wind er i København

Her kan du se VM-lodtrækningen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

DBU giver fans fem års karantæne

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Griner af AaB-rygte

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rigmand vild med FC København-aftale

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Stor derby-bøde til FC København

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

– Det var vanvittigt brutalt!

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat