AALBORG (Tipsbladet): Før sæsonstart i juli tog Tipsbladet og Melker Widell en snak om mulighederne i Superligaen og det skridt, det ville være op for den unge svensker og AaB.
For mens Widell var en af AaB’s gode spillere i 1. Division og den unge svensker kom med et fint CV fra storklubben Malmö FF, var det første gang i den korte seniorkarriere, Widell skulle være en bærende spiller i bedste række.
Det har Melker Widell så skullet leve op til et halvt år, og mens en niendeplads er langt fra, hvad fordums AaB-mandskaber kæmpede med om, er syv point ned til stregen og god sandsynlighed for overlevelse mere, end AaB’erne ville have solgt midtvejsstillingen i Superligaen for dengang i sommer.
Og sæsonen, der blandt andet begyndte med stryg i to august-hjemmekampe mod Brøndby IF og AGF, har pil opad, selv om AaB’erne gerne ville have haft flere point i efteråret i kampe med sene pointtab og generelt for få scoringer i ligaen.
– Menno har været ekstremt tydelig fra dag ét. Han vil have, vi presser højt og leverer underholdende fodbold til dem, der ser med fra tribunen. Der er der en stor forskel fra kampene sidste forår, hvor vi stod længere tilbage på banen. Vi vandt mange af kampene, men det var også på et andet niveau end Superligaen. Der var meget, der skulle laves om på, og det har vi gjort godt, siger Melker Widell til Tipsbladet.
De to kampe mod Brøndby og AGF blev, hvis ikke en lærestreg, så en tydeliggørelse for AaB’erne af, hvad det kræver at følge med i Superligaen.
– I de to kampe kunne man se, at Superligaen var ny for os. Brøndby spillede en ekstremt god kamp, det gjorde AGF også. Men der så vi, hvor højt niveauet kan være. Siden har vi rejst os godt. Se kampen i Brøndby. Der kunne man se de skridt, vi har taget. Vi var det bedste hold på banen i 2. halvleg. Sammenligner man de to kampe, var vi helt presset ned i 90 minutter i den første, mens vi skabte chancer til at score i Brøndby. Den udvikling har været positiv, siger Melker Widell.45
Har ikke travlt
Svenskeren er en af flere AaB-spillere, udenlandske klubber lægger mærke til, og han springer i øjnene med sin løbevillighed og mange udfordringer af modstanderne.
Og det er AaB-ledelse og cheftræner Menno van Dam udmærket klar over, men de har ingen lyst til at slippe svenskeren, der har en nøglerolle i AaB’s forår.

Al interessen og ikke mindst omtalen af den har det tidligere Malmö FF-talent bemærket, men den unge svensker lyder absolut ikke som en spiller, der skal nogen steder.
– Det er gået godt for mig individuelt, jeg er rigtig tilfreds. Selvfølgelig ville jeg gerne have haft endnu flere point ud af det, scoret mere og lagt op til flere mål. Men jeg har været i stand til at spille mit spil, også selv om niveauet er langt højere i Superligaen. Jeg er godt med tempoet i kampene og kan sætte mit aftryk.
– Og så vil jeg gerne være endnu mere kampafgørende nu, hvilket jeg også tror, jeg kan, nu hvor vi som hold er endnu mere vant til tempoet og kravene, og til vores spillestil. Jeg er sikker på, jeg kan være mere fokuseret på at lave de kampafgørende ting, og at jeg kommer til at lave dem i foråret, siger Melker Widell.
– Jeg har selvfølgelig store ambitioner om, at jeg en dag gerne vil videre og vil spille på et så højt niveau som muligt. Men jeg er et rigtig godt sted nu. Jeg har en fantastisk hverdag her med mange ambitiøse mennesker. Jeg elsker det projekt, vi har gang i. Det er et ekstremt ungt hold, det yngste i Skandinavien og sjetteyngste i Europa, så vidt jeg husker. Jeg glæder mig altid til at komme til træning og at få lov til at være en leder på det her hold. Det nytter ingenting at stresse over at komme væk fra et godt miljø, og det gør jeg ikke, siger Melker Widell.
– Jeg har en kontrakt her i AaB, og der skrives meget om, at der er interesse for mig og så videre. Men mit fokus er udelukkende på arbejdet her.
AaB tager hul på træningskampene lørdag i et møde med Viborg FF, mens man i slutningen af måneden skal på træningslejr i Spanien.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Melder ud om Kasper Hjulmand
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Vild stime før Danmark-brag
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Stor profil glad for Brøndby
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Ser I med, Brøndby?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’