Ombejlet Superliga-profil: Stress nytter intet

AaB's Melker Widell er kisteglad for hverdagen i Aalborg og har ikke travlt med at komme nogen vegne trods mange rygter om interesserede klubber.



AALBORG (Tipsbladet): Før sæsonstart i juli tog Tipsbladet og Melker Widell en snak om mulighederne i Superligaen og det skridt, det ville være op for den unge svensker og AaB.

For mens Widell var en af AaB’s gode spillere i 1. Division og den unge svensker kom med et fint CV fra storklubben Malmö FF, var det første gang i den korte seniorkarriere, Widell skulle være en bærende spiller i bedste række.

Det har Melker Widell så skullet leve op til et halvt år, og mens en niendeplads er langt fra, hvad fordums AaB-mandskaber kæmpede med om, er syv point ned til stregen og god sandsynlighed for overlevelse mere, end AaB’erne ville have solgt midtvejsstillingen i Superligaen for dengang i sommer.

Og sæsonen, der blandt andet begyndte med stryg i to august-hjemmekampe mod Brøndby IF og AGF, har pil opad, selv om AaB’erne gerne ville have haft flere point i efteråret i kampe med sene pointtab og generelt for få scoringer i ligaen.

– Menno har været ekstremt tydelig fra dag ét. Han vil have, vi presser højt og leverer underholdende fodbold til dem, der ser med fra tribunen. Der er der en stor forskel fra kampene sidste forår, hvor vi stod længere tilbage på banen. Vi vandt mange af kampene, men det var også på et andet niveau end Superligaen. Der var meget, der skulle laves om på, og det har vi gjort godt, siger Melker Widell til Tipsbladet.

De to kampe mod Brøndby og AGF blev, hvis ikke en lærestreg, så en tydeliggørelse for AaB’erne af, hvad det kræver at følge med i Superligaen.

– I de to kampe kunne man se, at Superligaen var ny for os. Brøndby spillede en ekstremt god kamp, det gjorde AGF også. Men der så vi, hvor højt niveauet kan være. Siden har vi rejst os godt. Se kampen i Brøndby. Der kunne man se de skridt, vi har taget. Vi var det bedste hold på banen i 2. halvleg. Sammenligner man de to kampe, var vi helt presset ned i 90 minutter i den første, mens vi skabte chancer til at score i Brøndby. Den udvikling har været positiv, siger Melker Widell.45

Har ikke travlt
Svenskeren er en af flere AaB-spillere, udenlandske klubber lægger mærke til, og han springer i øjnene med sin løbevillighed og mange udfordringer af modstanderne.

Og det er AaB-ledelse og cheftræner Menno van Dam udmærket klar over, men de har ingen lyst til at slippe svenskeren, der har en nøglerolle i AaB’s forår.

Al interessen og ikke mindst omtalen af den har det tidligere Malmö FF-talent bemærket, men den unge svensker lyder absolut ikke som en spiller, der skal nogen steder.

– Det er gået godt for mig individuelt, jeg er rigtig tilfreds. Selvfølgelig ville jeg gerne have haft endnu flere point ud af det, scoret mere og lagt op til flere mål. Men jeg har været i stand til at spille mit spil, også selv om niveauet er langt højere i Superligaen. Jeg er godt med tempoet i kampene og kan sætte mit aftryk.

– Og så vil jeg gerne være endnu mere kampafgørende nu, hvilket jeg også tror, jeg kan, nu hvor vi som hold er endnu mere vant til tempoet og kravene, og til vores spillestil. Jeg er sikker på, jeg kan være mere fokuseret på at lave de kampafgørende ting, og at jeg kommer til at lave dem i foråret, siger Melker Widell.

– Jeg har selvfølgelig store ambitioner om, at jeg en dag gerne vil videre og vil spille på et så højt niveau som muligt. Men jeg er et rigtig godt sted nu. Jeg har en fantastisk hverdag her med mange ambitiøse mennesker. Jeg elsker det projekt, vi har gang i. Det er et ekstremt ungt hold, det yngste i Skandinavien og sjetteyngste i Europa, så vidt jeg husker. Jeg glæder mig altid til at komme til træning og at få lov til at være en leder på det her hold. Det nytter ingenting at stresse over at komme væk fra et godt miljø, og det gør jeg ikke, siger Melker Widell.

– Jeg har en kontrakt her i AaB, og der skrives meget om, at der er interesse for mig og så videre. Men mit fokus er udelukkende på arbejdet her.

AaB tager hul på træningskampene lørdag i et møde med Viborg FF, mens man i slutningen af måneden skal på træningslejr i Spanien.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Fyringstruet: – Han har to kampe

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dybt skuffet og trist

FC København-profil ude med sygdom

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Nu er han gratis – på vej til OB?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bo Henriksen fyret

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding