VIBORG (Tipsbladet): – Det var spillerne selv, der justerede.
Sådan sagde Jacob Neestrup med et smil på læben efter kampen, og hvad end der skete for FC København fra starten af anden halvleg, fungerede det i hvert fald bedre end før pausen.
I første halvleg havde Viborg FF været klart bedst og havde chancer til at komme foran, men anden halvleg blev lige.
Der gik ikke mange sekunder i anden halvleg, før man kunne se, at FCK anført af indskiftede Lukas Lerager sad betydeligt tættere på modstanderne, og chancefordelingen blev mere lige.
Viborgs Serginho og Viborg-lejren var flere gange særdeles utilfredse med hårde frispark og barsk behandling af dribleren, der i perioder voldte FCK-defensiven store problemer.
Og FCK’erne havde også heftige dueller med Anosike Ementa, der startede for en karantæneramt Renato Junior, herunder i en situation, hvor Ementa og Lerager havde godt fat i kraven på hinanden og måtte skilles ad af holdkammerater.
Der var kog i gryden, og sådan skulle det også være, mente indskiftede Lerager, da Tipsbladet og de øvrige medier talte med ham efter kampen.
– Det skal jo til. Vi spiller jo om en pokalfinale, så der skal være nerve i kampen. Det er jo ikke bare en eller anden træningskamp, siger Lukas Lerager.

– De har jo nogle dygtige spillere. Jeg synes, de spiller god fodbold, og stor cadeau til dem. Det er en svær modstander, og det så vi også, da vi var her sidst. Men igen, det gælder om at sidde tæt på de der vævre typer, så de ikke har så meget tid på bolden, siger Lukas Lerager.
Vigtige Superliga-dage forude
Duellen med Ementa og diskussionerne undervejs tager FCK’eren ganske roligt.
– Jeg har hørt for den. Jeg hiver i ham, han bliver ved med at hive i mig, og så giver vi bare hånden bagefter. Jeg holder mig ikke fra de dueller, og det gør han heller ikke. Han er en stærk fyr. Og så er han også lige et hoved højere end mig, siger Lukas Lerager med et grin.
Nu venter en kamp på Brøndby Stadion, hvor FCK-cheftræner Jacob Neestrup forventer, at flere FCK-spillere er klar end dem, der var med i truppen til Viborg-kampen, og hvor guldet potentielt er på højkant.
– Det [at spille uden medrejsende tilskuere] prøvede Brøndby i Parken, og vi har selv prøvet det før derude, at der ikke er fans. Vi kommer selvfølgelig alle til af savne dem, det vil alle savne til et derby. Men det er sådan, omstændighederne er, siger Lukas Lerager.
Der er returkamp mellem de to hold næste torsdag i Parken.
FC København spiller søndag 16.00 mod Brøndby, mens Viborg skal møde Lyngby to timer forinden, ligeledes på udebane.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Australien – Egypten
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE