Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Der kom for alvor tænding på pokalsemifinalen mellem Viborg FF og FC København i anden halvleg, men sådan skal det også være, mener gæsternes Lukas Lerager.



VIBORG (Tipsbladet): – Det var spillerne selv, der justerede.

Sådan sagde Jacob Neestrup med et smil på læben efter kampen, og hvad end der skete for FC København fra starten af anden halvleg, fungerede det i hvert fald bedre end før pausen.

I første halvleg havde Viborg FF været klart bedst og havde chancer til at komme foran, men anden halvleg blev lige.

Der gik ikke mange sekunder i anden halvleg, før man kunne se, at FCK anført af indskiftede Lukas Lerager sad betydeligt tættere på modstanderne, og chancefordelingen blev mere lige.

Viborgs Serginho og Viborg-lejren var flere gange særdeles utilfredse med hårde frispark og barsk behandling af dribleren, der i perioder voldte FCK-defensiven store problemer.

Og FCK’erne havde også heftige dueller med Anosike Ementa, der startede for en karantæneramt Renato Junior, herunder i en situation, hvor Ementa og Lerager havde godt fat i kraven på hinanden og måtte skilles ad af holdkammerater.

Der var kog i gryden, og sådan skulle det også være, mente indskiftede Lerager, da Tipsbladet og de øvrige medier talte med ham efter kampen.

– Det skal jo til. Vi spiller jo om en pokalfinale, så der skal være nerve i kampen. Det er jo ikke bare en eller anden træningskamp, siger Lukas Lerager.

2Y084R1 Denmark. 01st Sep, 2024. FC Copenhagen’s Lukas Lerager and Mohamed Elyounoussi after the 3F Superliga match between FC Copenhagen and Broendby IF at Parken in Copenhagen, Sunday the 1st of September 2024. (Photo: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix) Credit: Ritzau/Alamy Live News

– De har jo nogle dygtige spillere. Jeg synes, de spiller god fodbold, og stor cadeau til dem. Det er en svær modstander, og det så vi også, da vi var her sidst. Men igen, det gælder om at sidde tæt på de der vævre typer, så de ikke har så meget tid på bolden, siger Lukas Lerager.

Vigtige Superliga-dage forude

Duellen med Ementa og diskussionerne undervejs tager FCK’eren ganske roligt.

– Jeg har hørt for den. Jeg hiver i ham, han bliver ved med at hive i mig, og så giver vi bare hånden bagefter. Jeg holder mig ikke fra de dueller, og det gør han heller ikke. Han er en stærk fyr. Og så er han også lige et hoved højere end mig, siger Lukas Lerager med et grin.

Nu venter en kamp på Brøndby Stadion, hvor FCK-cheftræner Jacob Neestrup forventer, at flere FCK-spillere er klar end dem, der var med i truppen til Viborg-kampen, og hvor guldet potentielt er på højkant.

– Det [at spille uden medrejsende tilskuere] prøvede Brøndby i Parken, og vi har selv prøvet det før derude, at der ikke er fans. Vi kommer selvfølgelig alle til af savne dem, det vil alle savne til et derby. Men det er sådan, omstændighederne er, siger Lukas Lerager.

Der er returkamp mellem de to hold næste torsdag i Parken.

FC København spiller søndag 16.00 mod Brøndby, mens Viborg skal møde Lyngby to timer forinden, ligeledes på udebane.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Pokalhelt knækker FC København

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’