Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Der kom for alvor tænding på pokalsemifinalen mellem Viborg FF og FC København i anden halvleg, men sådan skal det også være, mener gæsternes Lukas Lerager.



VIBORG (Tipsbladet): – Det var spillerne selv, der justerede.

Sådan sagde Jacob Neestrup med et smil på læben efter kampen, og hvad end der skete for FC København fra starten af anden halvleg, fungerede det i hvert fald bedre end før pausen.

I første halvleg havde Viborg FF været klart bedst og havde chancer til at komme foran, men anden halvleg blev lige.

Der gik ikke mange sekunder i anden halvleg, før man kunne se, at FCK anført af indskiftede Lukas Lerager sad betydeligt tættere på modstanderne, og chancefordelingen blev mere lige.

Viborgs Serginho og Viborg-lejren var flere gange særdeles utilfredse med hårde frispark og barsk behandling af dribleren, der i perioder voldte FCK-defensiven store problemer.

Og FCK’erne havde også heftige dueller med Anosike Ementa, der startede for en karantæneramt Renato Junior, herunder i en situation, hvor Ementa og Lerager havde godt fat i kraven på hinanden og måtte skilles ad af holdkammerater.

Der var kog i gryden, og sådan skulle det også være, mente indskiftede Lerager, da Tipsbladet og de øvrige medier talte med ham efter kampen.

– Det skal jo til. Vi spiller jo om en pokalfinale, så der skal være nerve i kampen. Det er jo ikke bare en eller anden træningskamp, siger Lukas Lerager.

2Y084R1 Denmark. 01st Sep, 2024. FC Copenhagen’s Lukas Lerager and Mohamed Elyounoussi after the 3F Superliga match between FC Copenhagen and Broendby IF at Parken in Copenhagen, Sunday the 1st of September 2024. (Photo: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix) Credit: Ritzau/Alamy Live News

– De har jo nogle dygtige spillere. Jeg synes, de spiller god fodbold, og stor cadeau til dem. Det er en svær modstander, og det så vi også, da vi var her sidst. Men igen, det gælder om at sidde tæt på de der vævre typer, så de ikke har så meget tid på bolden, siger Lukas Lerager.

Vigtige Superliga-dage forude

Duellen med Ementa og diskussionerne undervejs tager FCK’eren ganske roligt.

– Jeg har hørt for den. Jeg hiver i ham, han bliver ved med at hive i mig, og så giver vi bare hånden bagefter. Jeg holder mig ikke fra de dueller, og det gør han heller ikke. Han er en stærk fyr. Og så er han også lige et hoved højere end mig, siger Lukas Lerager med et grin.

Nu venter en kamp på Brøndby Stadion, hvor FCK-cheftræner Jacob Neestrup forventer, at flere FCK-spillere er klar end dem, der var med i truppen til Viborg-kampen, og hvor guldet potentielt er på højkant.

– Det [at spille uden medrejsende tilskuere] prøvede Brøndby i Parken, og vi har selv prøvet det før derude, at der ikke er fans. Vi kommer selvfølgelig alle til af savne dem, det vil alle savne til et derby. Men det er sådan, omstændighederne er, siger Lukas Lerager.

Der er returkamp mellem de to hold næste torsdag i Parken.

FC København spiller søndag 16.00 mod Brøndby, mens Viborg skal møde Lyngby to timer forinden, ligeledes på udebane.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Sunderland jagter dansk guldfugl

Norge – Senegal

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Jens Stage-skifte i fare

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

I dialog med Steve Cooper

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet