VIBORG (Tipsbladet): – Det var spillerne selv, der justerede.
Sådan sagde Jacob Neestrup med et smil på læben efter kampen, og hvad end der skete for FC København fra starten af anden halvleg, fungerede det i hvert fald bedre end før pausen.
I første halvleg havde Viborg FF været klart bedst og havde chancer til at komme foran, men anden halvleg blev lige.
Der gik ikke mange sekunder i anden halvleg, før man kunne se, at FCK anført af indskiftede Lukas Lerager sad betydeligt tættere på modstanderne, og chancefordelingen blev mere lige.
Viborgs Serginho og Viborg-lejren var flere gange særdeles utilfredse med hårde frispark og barsk behandling af dribleren, der i perioder voldte FCK-defensiven store problemer.
Og FCK’erne havde også heftige dueller med Anosike Ementa, der startede for en karantæneramt Renato Junior, herunder i en situation, hvor Ementa og Lerager havde godt fat i kraven på hinanden og måtte skilles ad af holdkammerater.
Der var kog i gryden, og sådan skulle det også være, mente indskiftede Lerager, da Tipsbladet og de øvrige medier talte med ham efter kampen.
– Det skal jo til. Vi spiller jo om en pokalfinale, så der skal være nerve i kampen. Det er jo ikke bare en eller anden træningskamp, siger Lukas Lerager.

– De har jo nogle dygtige spillere. Jeg synes, de spiller god fodbold, og stor cadeau til dem. Det er en svær modstander, og det så vi også, da vi var her sidst. Men igen, det gælder om at sidde tæt på de der vævre typer, så de ikke har så meget tid på bolden, siger Lukas Lerager.
Vigtige Superliga-dage forude
Duellen med Ementa og diskussionerne undervejs tager FCK’eren ganske roligt.
– Jeg har hørt for den. Jeg hiver i ham, han bliver ved med at hive i mig, og så giver vi bare hånden bagefter. Jeg holder mig ikke fra de dueller, og det gør han heller ikke. Han er en stærk fyr. Og så er han også lige et hoved højere end mig, siger Lukas Lerager med et grin.
Nu venter en kamp på Brøndby Stadion, hvor FCK-cheftræner Jacob Neestrup forventer, at flere FCK-spillere er klar end dem, der var med i truppen til Viborg-kampen, og hvor guldet potentielt er på højkant.
– Det [at spille uden medrejsende tilskuere] prøvede Brøndby i Parken, og vi har selv prøvet det før derude, at der ikke er fans. Vi kommer selvfølgelig alle til af savne dem, det vil alle savne til et derby. Men det er sådan, omstændighederne er, siger Lukas Lerager.
Der er returkamp mellem de to hold næste torsdag i Parken.
FC København spiller søndag 16.00 mod Brøndby, mens Viborg skal møde Lyngby to timer forinden, ligeledes på udebane.

Tung topkamp i Paris

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Tour de France-hold lukker og slukker

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Vil sprænge banken for Harry Kane

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

– Det skal I ikke sige til FCK!

Elver bliver hjemme fra VM-test

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Legende revser Højlund-beslutning

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Viktor Claesson siger stop

Stor mystik omkring Emil Højlund

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Silkeborg IF – FC København

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Vil hente dansk stjerne til januar

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Medie rangerer Norge over Danmark

Værdien styrtdykker

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

FCK-stjernes video går viralt

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

‘Hvad fanden er det!?’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Holger Rune vinder sikkert

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

Antonsen i overraskende exit

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Stor FCK-bet: Profiler ude

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub
