Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Der kom for alvor tænding på pokalsemifinalen mellem Viborg FF og FC København i anden halvleg, men sådan skal det også være, mener gæsternes Lukas Lerager.



VIBORG (Tipsbladet): – Det var spillerne selv, der justerede.

Sådan sagde Jacob Neestrup med et smil på læben efter kampen, og hvad end der skete for FC København fra starten af anden halvleg, fungerede det i hvert fald bedre end før pausen.

I første halvleg havde Viborg FF været klart bedst og havde chancer til at komme foran, men anden halvleg blev lige.

Der gik ikke mange sekunder i anden halvleg, før man kunne se, at FCK anført af indskiftede Lukas Lerager sad betydeligt tættere på modstanderne, og chancefordelingen blev mere lige.

Viborgs Serginho og Viborg-lejren var flere gange særdeles utilfredse med hårde frispark og barsk behandling af dribleren, der i perioder voldte FCK-defensiven store problemer.

Og FCK’erne havde også heftige dueller med Anosike Ementa, der startede for en karantæneramt Renato Junior, herunder i en situation, hvor Ementa og Lerager havde godt fat i kraven på hinanden og måtte skilles ad af holdkammerater.

Der var kog i gryden, og sådan skulle det også være, mente indskiftede Lerager, da Tipsbladet og de øvrige medier talte med ham efter kampen.

– Det skal jo til. Vi spiller jo om en pokalfinale, så der skal være nerve i kampen. Det er jo ikke bare en eller anden træningskamp, siger Lukas Lerager.

2Y084R1 Denmark. 01st Sep, 2024. FC Copenhagen’s Lukas Lerager and Mohamed Elyounoussi after the 3F Superliga match between FC Copenhagen and Broendby IF at Parken in Copenhagen, Sunday the 1st of September 2024. (Photo: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix) Credit: Ritzau/Alamy Live News

– De har jo nogle dygtige spillere. Jeg synes, de spiller god fodbold, og stor cadeau til dem. Det er en svær modstander, og det så vi også, da vi var her sidst. Men igen, det gælder om at sidde tæt på de der vævre typer, så de ikke har så meget tid på bolden, siger Lukas Lerager.

Vigtige Superliga-dage forude

Duellen med Ementa og diskussionerne undervejs tager FCK’eren ganske roligt.

– Jeg har hørt for den. Jeg hiver i ham, han bliver ved med at hive i mig, og så giver vi bare hånden bagefter. Jeg holder mig ikke fra de dueller, og det gør han heller ikke. Han er en stærk fyr. Og så er han også lige et hoved højere end mig, siger Lukas Lerager med et grin.

Nu venter en kamp på Brøndby Stadion, hvor FCK-cheftræner Jacob Neestrup forventer, at flere FCK-spillere er klar end dem, der var med i truppen til Viborg-kampen, og hvor guldet potentielt er på højkant.

– Det [at spille uden medrejsende tilskuere] prøvede Brøndby i Parken, og vi har selv prøvet det før derude, at der ikke er fans. Vi kommer selvfølgelig alle til af savne dem, det vil alle savne til et derby. Men det er sådan, omstændighederne er, siger Lukas Lerager.

Der er returkamp mellem de to hold næste torsdag i Parken.

FC København spiller søndag 16.00 mod Brøndby, mens Viborg skal møde Lyngby to timer forinden, ligeledes på udebane.





Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’




LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

I chok: Har aldrig set lignende

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Vil have ham væk fra FC København

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Bombe – Superliga-klub nævnes

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

De danske kvinder tager førstepladsen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF