Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Der kom for alvor tænding på pokalsemifinalen mellem Viborg FF og FC København i anden halvleg, men sådan skal det også være, mener gæsternes Lukas Lerager.



VIBORG (Tipsbladet): – Det var spillerne selv, der justerede.

Sådan sagde Jacob Neestrup med et smil på læben efter kampen, og hvad end der skete for FC København fra starten af anden halvleg, fungerede det i hvert fald bedre end før pausen.

I første halvleg havde Viborg FF været klart bedst og havde chancer til at komme foran, men anden halvleg blev lige.

Der gik ikke mange sekunder i anden halvleg, før man kunne se, at FCK anført af indskiftede Lukas Lerager sad betydeligt tættere på modstanderne, og chancefordelingen blev mere lige.

Viborgs Serginho og Viborg-lejren var flere gange særdeles utilfredse med hårde frispark og barsk behandling af dribleren, der i perioder voldte FCK-defensiven store problemer.

Og FCK’erne havde også heftige dueller med Anosike Ementa, der startede for en karantæneramt Renato Junior, herunder i en situation, hvor Ementa og Lerager havde godt fat i kraven på hinanden og måtte skilles ad af holdkammerater.

Der var kog i gryden, og sådan skulle det også være, mente indskiftede Lerager, da Tipsbladet og de øvrige medier talte med ham efter kampen.

– Det skal jo til. Vi spiller jo om en pokalfinale, så der skal være nerve i kampen. Det er jo ikke bare en eller anden træningskamp, siger Lukas Lerager.

2Y084R1 Denmark. 01st Sep, 2024. FC Copenhagen’s Lukas Lerager and Mohamed Elyounoussi after the 3F Superliga match between FC Copenhagen and Broendby IF at Parken in Copenhagen, Sunday the 1st of September 2024. (Photo: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix) Credit: Ritzau/Alamy Live News

– De har jo nogle dygtige spillere. Jeg synes, de spiller god fodbold, og stor cadeau til dem. Det er en svær modstander, og det så vi også, da vi var her sidst. Men igen, det gælder om at sidde tæt på de der vævre typer, så de ikke har så meget tid på bolden, siger Lukas Lerager.

Vigtige Superliga-dage forude

Duellen med Ementa og diskussionerne undervejs tager FCK’eren ganske roligt.

– Jeg har hørt for den. Jeg hiver i ham, han bliver ved med at hive i mig, og så giver vi bare hånden bagefter. Jeg holder mig ikke fra de dueller, og det gør han heller ikke. Han er en stærk fyr. Og så er han også lige et hoved højere end mig, siger Lukas Lerager med et grin.

Nu venter en kamp på Brøndby Stadion, hvor FCK-cheftræner Jacob Neestrup forventer, at flere FCK-spillere er klar end dem, der var med i truppen til Viborg-kampen, og hvor guldet potentielt er på højkant.

– Det [at spille uden medrejsende tilskuere] prøvede Brøndby i Parken, og vi har selv prøvet det før derude, at der ikke er fans. Vi kommer selvfølgelig alle til af savne dem, det vil alle savne til et derby. Men det er sådan, omstændighederne er, siger Lukas Lerager.

Der er returkamp mellem de to hold næste torsdag i Parken.

FC København spiller søndag 16.00 mod Brøndby, mens Viborg skal møde Lyngby to timer forinden, ligeledes på udebane.



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Aldrig nogensinde FCK

‘Han skal ingen steder’

– Han er fuldstændig vanvittig

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

I chok over Nicolai Poulsen

Mohamed Salah har sagt undskyld

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Storklubber følger FCN-juvel

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Vild Diant Ramaj-historie

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby takker nej til to spillere

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes