Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Der kom for alvor tænding på pokalsemifinalen mellem Viborg FF og FC København i anden halvleg, men sådan skal det også være, mener gæsternes Lukas Lerager.



VIBORG (Tipsbladet): – Det var spillerne selv, der justerede.

Sådan sagde Jacob Neestrup med et smil på læben efter kampen, og hvad end der skete for FC København fra starten af anden halvleg, fungerede det i hvert fald bedre end før pausen.

I første halvleg havde Viborg FF været klart bedst og havde chancer til at komme foran, men anden halvleg blev lige.

Der gik ikke mange sekunder i anden halvleg, før man kunne se, at FCK anført af indskiftede Lukas Lerager sad betydeligt tættere på modstanderne, og chancefordelingen blev mere lige.

Viborgs Serginho og Viborg-lejren var flere gange særdeles utilfredse med hårde frispark og barsk behandling af dribleren, der i perioder voldte FCK-defensiven store problemer.

Og FCK’erne havde også heftige dueller med Anosike Ementa, der startede for en karantæneramt Renato Junior, herunder i en situation, hvor Ementa og Lerager havde godt fat i kraven på hinanden og måtte skilles ad af holdkammerater.

Der var kog i gryden, og sådan skulle det også være, mente indskiftede Lerager, da Tipsbladet og de øvrige medier talte med ham efter kampen.

– Det skal jo til. Vi spiller jo om en pokalfinale, så der skal være nerve i kampen. Det er jo ikke bare en eller anden træningskamp, siger Lukas Lerager.

2Y084R1 Denmark. 01st Sep, 2024. FC Copenhagen’s Lukas Lerager and Mohamed Elyounoussi after the 3F Superliga match between FC Copenhagen and Broendby IF at Parken in Copenhagen, Sunday the 1st of September 2024. (Photo: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix) Credit: Ritzau/Alamy Live News

– De har jo nogle dygtige spillere. Jeg synes, de spiller god fodbold, og stor cadeau til dem. Det er en svær modstander, og det så vi også, da vi var her sidst. Men igen, det gælder om at sidde tæt på de der vævre typer, så de ikke har så meget tid på bolden, siger Lukas Lerager.

Vigtige Superliga-dage forude

Duellen med Ementa og diskussionerne undervejs tager FCK’eren ganske roligt.

– Jeg har hørt for den. Jeg hiver i ham, han bliver ved med at hive i mig, og så giver vi bare hånden bagefter. Jeg holder mig ikke fra de dueller, og det gør han heller ikke. Han er en stærk fyr. Og så er han også lige et hoved højere end mig, siger Lukas Lerager med et grin.

Nu venter en kamp på Brøndby Stadion, hvor FCK-cheftræner Jacob Neestrup forventer, at flere FCK-spillere er klar end dem, der var med i truppen til Viborg-kampen, og hvor guldet potentielt er på højkant.

– Det [at spille uden medrejsende tilskuere] prøvede Brøndby i Parken, og vi har selv prøvet det før derude, at der ikke er fans. Vi kommer selvfølgelig alle til af savne dem, det vil alle savne til et derby. Men det er sådan, omstændighederne er, siger Lukas Lerager.

Der er returkamp mellem de to hold næste torsdag i Parken.

FC København spiller søndag 16.00 mod Brøndby, mens Viborg skal møde Lyngby to timer forinden, ligeledes på udebane.





Djukic raser: ‘Af helvedes til’




LIVE

Superliga-LIVE: Derfor er Pentz fraværende

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Her kan du se AGF mod Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Arsenal jagter Spurs-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’