VIBORG (Tipsbladet): – Det var spillerne selv, der justerede.
Sådan sagde Jacob Neestrup med et smil på læben efter kampen, og hvad end der skete for FC København fra starten af anden halvleg, fungerede det i hvert fald bedre end før pausen.
I første halvleg havde Viborg FF været klart bedst og havde chancer til at komme foran, men anden halvleg blev lige.
Der gik ikke mange sekunder i anden halvleg, før man kunne se, at FCK anført af indskiftede Lukas Lerager sad betydeligt tættere på modstanderne, og chancefordelingen blev mere lige.
Viborgs Serginho og Viborg-lejren var flere gange særdeles utilfredse med hårde frispark og barsk behandling af dribleren, der i perioder voldte FCK-defensiven store problemer.
Og FCK’erne havde også heftige dueller med Anosike Ementa, der startede for en karantæneramt Renato Junior, herunder i en situation, hvor Ementa og Lerager havde godt fat i kraven på hinanden og måtte skilles ad af holdkammerater.
Der var kog i gryden, og sådan skulle det også være, mente indskiftede Lerager, da Tipsbladet og de øvrige medier talte med ham efter kampen.
– Det skal jo til. Vi spiller jo om en pokalfinale, så der skal være nerve i kampen. Det er jo ikke bare en eller anden træningskamp, siger Lukas Lerager.

– De har jo nogle dygtige spillere. Jeg synes, de spiller god fodbold, og stor cadeau til dem. Det er en svær modstander, og det så vi også, da vi var her sidst. Men igen, det gælder om at sidde tæt på de der vævre typer, så de ikke har så meget tid på bolden, siger Lukas Lerager.
Vigtige Superliga-dage forude
Duellen med Ementa og diskussionerne undervejs tager FCK’eren ganske roligt.
– Jeg har hørt for den. Jeg hiver i ham, han bliver ved med at hive i mig, og så giver vi bare hånden bagefter. Jeg holder mig ikke fra de dueller, og det gør han heller ikke. Han er en stærk fyr. Og så er han også lige et hoved højere end mig, siger Lukas Lerager med et grin.
Nu venter en kamp på Brøndby Stadion, hvor FCK-cheftræner Jacob Neestrup forventer, at flere FCK-spillere er klar end dem, der var med i truppen til Viborg-kampen, og hvor guldet potentielt er på højkant.
– Det [at spille uden medrejsende tilskuere] prøvede Brøndby i Parken, og vi har selv prøvet det før derude, at der ikke er fans. Vi kommer selvfølgelig alle til af savne dem, det vil alle savne til et derby. Men det er sådan, omstændighederne er, siger Lukas Lerager.
Der er returkamp mellem de to hold næste torsdag i Parken.
FC København spiller søndag 16.00 mod Brøndby, mens Viborg skal møde Lyngby to timer forinden, ligeledes på udebane.

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Teemu Pukki dominerer

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Flot gestus af Tadej Pogacar

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Som Bambi på glatis!

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

– Det er en fantastisk kombination

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Legende færdig i Wrexham?

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Thomas Frank deler godt nyt

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’
