Oprørt Gravesen: Mangel på respekt, Frederik Birk!

Fodboldekspert Thomas Gravesen er ikke imponeret over Frederik Birks optræden i Viaplays studie søndag aften.



“Fagligheden er for lav.”

Sådan lød det fra Frederik Birk, da diskussionen i Viaplay-studiet efter Brøndbys nederlag til Viborg FF kulminerede omkring en snak om hans tremandsforsvar.

Interviewet har siden fået en del opmærksomhed, og Frederik Birk påpegede også kort efter i mixed zone, hvor Tipsbladet var til stede, at han skulle have formuleret sig anderledes.

Det er dog svært at gøre et interview på live-tv om, og derfor var det en oprørt Thomas Gravesen, som til Viaplay Sport News satte ord på miseren.

– Det, der falder mig for brystet, det er, den mangel på respekt Frederik Birk har over for de to kollegaer, han står overfor. Man må aldrig falde under det niveau og sparke nedad og sige: “fagligheden mangler.” Det falder mig for brystet, at Brøndby-træneren går så vidt.

Thomas Gravesen anerkender og forventer også, at Frederik Birk skyder igen, men denne gang ramte han forbi skiven, mener Viaplay-eksperten.

– Selvfølgelig skal han stikke igen. Det er det, vi lever af, og jeg elsker det også, men det skal simpelthen være nuanceret, hvor respekten aldrig må forsvinde. Man hører også tit, at trænerne siger, at de ikke må miste repsekten for kollegaer. Neestrup har sagt det, Thomasberg det samme, og så er der en Frederik Birk, som i min optik skyder forbi skiven.

Thomas Gravesen lægger blandt andet vægt på, at Stig Tøfting, som var i Viaplay-studiet søndag aften, har en træneruddannelse og har spillet på højeste niveau i udlandet og på landsholdet.

‘Det her burde jeg have sagt til Viaplay’

Diskussionen i Viaplay-studiet gik i det store hele ud på, hvorvidt en bagkæde med tre eller fire mand kunne have givet et mere offensivt udtryk.

Brøndby IF spillede som bekendt med en trebagkæde, men blev domineret af Viborg FF, som fortjent vandt 2-0 og fik de blågule-fans til at udvandre før tid.

– Vi har et koncept lige nu, der arbejder med afsæt i 3-4-3 med fleksible positioner, og jeg kan gentage mig selv; for nuværende er det der, vi bliver, indtil træneren vælger noget andet.

– Og næste gang; stil mig det spørgsmål, når vi har vundet fire kampe i streg. Det er meget mere relevant, at vi skal diskutere, hvordan vi vil udvikle på tingene, når vi har vundet. Når man taber fodboldkampe, skal man ikke forfalde til at være febrilsk i sine beslutninger.

– Det her burde jeg have sagt til dine kollegaer fra Viaplay, for det er en sensationshistorie, og når det går skidt, så skal vi snakke om, hvorvidt taktikken er forkert. Der er sjovt nok ingen, der har spurgt mig om det den seneste måned, hvor vi er kommet rigtig godt fra land.

Sådan sagde Frederik Birk til Tipsbladet og den øvrige presse i mixed zone efter kampen – altså efter han havde været i Viaplay-studiet og kritiseret fagligheden.

LÆS MERE: Analyseinstitut: Brøndby den absolutte taber

Brøndby IF har mulighed for oprejsning på torsdag, hvor man møder Vikingur Reykjavik i det første af to Conference League-opgør – en plads i playoffrunden mod Strasbourg er på højkant.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele interviewet med Thomas Gravesen i Viaplay Sport News.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’