Optakt: AaB – FC København

AaB og FC København brager sammen onsdag aften. På hjemmeholdets trænerbænk er der debut til Marti Cifuentes.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: Canal 9 
Hashtag: #aabfck

Holdnyt:
AaB:
Peter Fehers vikartid er forbi, og nu er der ny mand i spidsen for AaB. Efter en række danske trænere på stribe er ansvaret nu blevet overladt til spanieren Marti Cifuentes, der debuterer på AaB’s trænerbænk mod FC København.

Han møder op til sin ilddåb velvidende, at det ikke kan gå dårligere end i testkampene. 

AaB tabte tre kampe ud af lige så mange mulige op til sæsonstarten, og selv om der var tale om træningskampe uden betydning, må det alligevel have givet Cifuentes lidt kriller i maven.

Spanieren er en udpræget 4-2-3-1-træner. Hvis man kigger i hans bagkatalog, er det nærmest den eneste formation, han tyer til i betydende kampe. Det er ikke en formation, AaB har erfaring med, så det skal blive spændende, hvordan kortene blandes i premieren.

Nordjyderne fik ikke kun ny cheftræner i vinterpausen. Der kom også nye spillere i transfervinduet. Tometermanden Anosike Ementa er kommet fra FC Helsingør, men han kommer næppe i aktion i Superligaen i denne sæson. Det gør til gengæld Martin Samuelsen, der er ét af de mest interessante navne, der er kommet til Danmark. Han trænede med i AaB første gang mandag, men han må vente med sin debut. Han er således ikke udtaget til FCK-kampen. 

AaB havde et lettere skuffende efterår og indtager syvendepladsen før den kommende halvsæson.

Jakob Ahlmann og Lucas Andersen er ude af opgøret mod FC København. Oscar Hiljemark er tilbage på træningsbanen, men han er næppe klar til at starte inde i onsdagens kamp. 

FC København:
Efteråret sluttede hæderligt, men var set over en bred kam en katastrofe for FC København. En sjetteplads efter 13 kampe må aldrig ske for Danmarks mest velhavende fodboldklub.

Men FC København skal som nævnt hæfte sig ved afslutningen på 2020, som bød på tre sejre i de sidste fire Superliga-kampe. Det kan Jess Thorup og co. afgjort bruge til noget positivt.

FC København nappede to sejre i tre testkampe og forstærkede sig markant i transfervinduet, hvor både Mustapha Bundu og Lukas Lerager blev hentet. Der blev samtidig tyndet godt ud i truppen, og Ragnar Sigurdsson, Ahmed Daghim, Alexander Hjælmhof, Robert Mudrazija og Pierre Bengtsson er ikke længere FCK-spillere.

Jess Thorup har fået nye assistenter på sidelinjen i form af Jacob Neestrup og Rubén Sellés, og “det nye” FC København er for alvor ved at forme sig efter tiden med Ståle Solbakken.

Nu skal der leveres på banen. 

FC København er uden Mikkel Kaulfmann, Mohamed Daramy og Lukas Lerager mod AaB. Andreas Bjelland og Marios Oikonomou er ikke udtaget.

Karantæner:
AaB: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (4-2-3-1): Rinne – Pallesen, Thelander, Granli, Klitten – Ferreira, Kakeeto – Kusk, Prica, Fossum – van Weert

FC København (4-3-1-2): Johnsson – Ankersen, Zanka, Boilesen, Oviedo – Stage, Zeca, Falk – Biel – Wind, Fischer

Profilen:
Pep Biel fik en fremragende afslutning på efteråret, og det skal blive enormt spændende at se, om han har taget de takter med sig hen over jul og nytår. Spanieren er gået fra flop til fyr og flamme under Jess Thorup, hvor han har fået lov til at spille centralt i banen. Pep Biel skal nok blive en stor mundfuld for AaB.

Vidste du, at..:
Marti Cifuentes kommer til AaB fra et trænerjob i norske Sandefjord, hvor han nåede 81 kampe i spidsen. Det blev til et pointsnit på 1,53.

Dom:
Det er altid et brag, når AaB og FC København tørner sammen, og så er det så dejligt at tænke på, at de to klubber ikke har spillet 0-0 mod hinanden siden 2007 – det er 35 kampe tilbage i tiden.

AaB skal finde sig selv under en ny cheftræner, og testkampene har ikke været opmuntrende, så det er umuligt at forestille sig et nordjysk mandskab, hvor alt bare spiller. 

Der er lagt i kakkelovnen til en tæt kamp, og vi gætter på, at holdene deler i porten. 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Transferfri stjerne i København

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg