Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: 6eren
Hashtag: #aabfcm #sldk
Holdnyt:
AaB:
Nordjyderne har tabt tre kampe i streg, og dermed er man gået fra at ligne et rigtig godt bud på en bronzevinder til blot at være det næstbedste bud efter Silkeborg IF. Klubben er aktuelt et par point efter midtjyderne, der har tabt de seneste par kampe mod netop Silkeborg.
Derfor er der brug for point for AaB, der udover FCM mangler at spille mod Randers ude, BIF hjemme og FCK ude.
Til opgøret mod FC Midtjylland kan træner Lars Friis glæde sig over at have Jakob Ahlmann tilbage efter overstået karantæne, mens stopper Mathias Ross også vender retur.
Til gengæld er Rasmus Thelander, Pedro Ferreira, Magnus Christensen og Rufo ukampdygtige og er derfor ikke udtaget.
FC Midtjylland:
De er klar til pokalfinalen, og dermed jonglerer FC Midtjylland to turneringer for tiden. Det er i Superligaen, at der er et efterslæb, og der er ikke råd til andet end en sejr for Bo Henriksens tropper.
Opgøret mod AaB bliver svært, for nordjyderne kommer også med masser af sult, efter man har tabt de seneste tre kampe i træk, men FCM skal vinde, hvis man fortsat skal have en realistisk mulighed for et mesterskab.
FCM er presset i forhold til nogle af profilerne. Evander har misset de sidste par kampe med en skade, men han er med i truppen igen.
Omvendt må midtjyderne fortsat undvære Pione Sisto. Erik Sviatchenko var i startopstillingen mod Vejle, men han er i karantæne og ude mod AaB.
Paulinho er heller ikke med i kamptruppen til søndagens kamp. Det samme gælder Elias Olafsson, der sidder ude med en længerevarende skade.
Karantæne:
AaB: Ingen
FC Midtjylland: Erik Sviatchenko
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-2-1): Rinne – Granli, Ross, Hagelskjær – Pallesen, Højholt, Fossum, Ahlmann – Prip, Andersen – Makaric
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Høegh, Døhr Thychosen – Andersson, Charles, Onyedika, Dyhr – Isaksen, Dreyer, Brumado
Profilen:
Louka Prip var på tavlen to gange mod Silkeborg senest, og selv om det endte med et nederlag på 2-4, var de to mål med til at bringe offensivspilleren tilbage i kampen om topscorertitlen. Her er han med fire runder igen af Superligaen to scoringer efter Nicklas Helenius.
Vidste du, at…
Bare tre af de seneste 22 kampe mellem de to mandskaber i Superligaen er AaB gået fra banen som vinder. FCM er en svær modstander for nordjyderne. Omvendt har FCM vundet 14 af de 22 kampe. Det vidner om en vis dominans.
Dom:
Et på papiret spændende opgør mellem to hold, der vil frem over stepperne. Hjemmeholdet har nogle meget farlige mellemrumsspillere, som man skal forsøge at få i gang, men man samtidig holder snor i FCM’s dygtige individualister og lukker ned for holdet på dødbolde. Klubben jagter tredjepladsen, mens FCM skal forsøge at hente en sejr og holde snor i FC København i guldkampen.
Jo, der er ikke råd til at jokke i spinaten for holdene. Vi tror, at FCM’s power bliver afgørende. 2-1 til klubben fra Ikast og Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL