Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: 6eren
Hashtag: #aabfcm #sldk
Holdnyt:
AaB:
Nordjyderne har tabt tre kampe i streg, og dermed er man gået fra at ligne et rigtig godt bud på en bronzevinder til blot at være det næstbedste bud efter Silkeborg IF. Klubben er aktuelt et par point efter midtjyderne, der har tabt de seneste par kampe mod netop Silkeborg.
Derfor er der brug for point for AaB, der udover FCM mangler at spille mod Randers ude, BIF hjemme og FCK ude.
Til opgøret mod FC Midtjylland kan træner Lars Friis glæde sig over at have Jakob Ahlmann tilbage efter overstået karantæne, mens stopper Mathias Ross også vender retur.
Til gengæld er Rasmus Thelander, Pedro Ferreira, Magnus Christensen og Rufo ukampdygtige og er derfor ikke udtaget.
FC Midtjylland:
De er klar til pokalfinalen, og dermed jonglerer FC Midtjylland to turneringer for tiden. Det er i Superligaen, at der er et efterslæb, og der er ikke råd til andet end en sejr for Bo Henriksens tropper.
Opgøret mod AaB bliver svært, for nordjyderne kommer også med masser af sult, efter man har tabt de seneste tre kampe i træk, men FCM skal vinde, hvis man fortsat skal have en realistisk mulighed for et mesterskab.
FCM er presset i forhold til nogle af profilerne. Evander har misset de sidste par kampe med en skade, men han er med i truppen igen.
Omvendt må midtjyderne fortsat undvære Pione Sisto. Erik Sviatchenko var i startopstillingen mod Vejle, men han er i karantæne og ude mod AaB.
Paulinho er heller ikke med i kamptruppen til søndagens kamp. Det samme gælder Elias Olafsson, der sidder ude med en længerevarende skade.
Karantæne:
AaB: Ingen
FC Midtjylland: Erik Sviatchenko
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-2-1): Rinne – Granli, Ross, Hagelskjær – Pallesen, Højholt, Fossum, Ahlmann – Prip, Andersen – Makaric
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Høegh, Døhr Thychosen – Andersson, Charles, Onyedika, Dyhr – Isaksen, Dreyer, Brumado
Profilen:
Louka Prip var på tavlen to gange mod Silkeborg senest, og selv om det endte med et nederlag på 2-4, var de to mål med til at bringe offensivspilleren tilbage i kampen om topscorertitlen. Her er han med fire runder igen af Superligaen to scoringer efter Nicklas Helenius.
Vidste du, at…
Bare tre af de seneste 22 kampe mellem de to mandskaber i Superligaen er AaB gået fra banen som vinder. FCM er en svær modstander for nordjyderne. Omvendt har FCM vundet 14 af de 22 kampe. Det vidner om en vis dominans.
Dom:
Et på papiret spændende opgør mellem to hold, der vil frem over stepperne. Hjemmeholdet har nogle meget farlige mellemrumsspillere, som man skal forsøge at få i gang, men man samtidig holder snor i FCM’s dygtige individualister og lukker ned for holdet på dødbolde. Klubben jagter tredjepladsen, mens FCM skal forsøge at hente en sejr og holde snor i FC København i guldkampen.
Jo, der er ikke råd til at jokke i spinaten for holdene. Vi tror, at FCM’s power bliver afgørende. 2-1 til klubben fra Ikast og Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Brøndby-fans med opfordring
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Nu dukker første historie op
Jubler over ny Brøndby-chef
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Benhård Brian Riemer-melding
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Barcelona vandt 7-2
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Liverpool vender dobbeltopgøret
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER