Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: 6eren
Hashtag: #aabfcm #sldk
Holdnyt:
AaB:
Nordjyderne har tabt tre kampe i streg, og dermed er man gået fra at ligne et rigtig godt bud på en bronzevinder til blot at være det næstbedste bud efter Silkeborg IF. Klubben er aktuelt et par point efter midtjyderne, der har tabt de seneste par kampe mod netop Silkeborg.
Derfor er der brug for point for AaB, der udover FCM mangler at spille mod Randers ude, BIF hjemme og FCK ude.
Til opgøret mod FC Midtjylland kan træner Lars Friis glæde sig over at have Jakob Ahlmann tilbage efter overstået karantæne, mens stopper Mathias Ross også vender retur.
Til gengæld er Rasmus Thelander, Pedro Ferreira, Magnus Christensen og Rufo ukampdygtige og er derfor ikke udtaget.
FC Midtjylland:
De er klar til pokalfinalen, og dermed jonglerer FC Midtjylland to turneringer for tiden. Det er i Superligaen, at der er et efterslæb, og der er ikke råd til andet end en sejr for Bo Henriksens tropper.
Opgøret mod AaB bliver svært, for nordjyderne kommer også med masser af sult, efter man har tabt de seneste tre kampe i træk, men FCM skal vinde, hvis man fortsat skal have en realistisk mulighed for et mesterskab.
FCM er presset i forhold til nogle af profilerne. Evander har misset de sidste par kampe med en skade, men han er med i truppen igen.
Omvendt må midtjyderne fortsat undvære Pione Sisto. Erik Sviatchenko var i startopstillingen mod Vejle, men han er i karantæne og ude mod AaB.
Paulinho er heller ikke med i kamptruppen til søndagens kamp. Det samme gælder Elias Olafsson, der sidder ude med en længerevarende skade.
Karantæne:
AaB: Ingen
FC Midtjylland: Erik Sviatchenko
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-2-1): Rinne – Granli, Ross, Hagelskjær – Pallesen, Højholt, Fossum, Ahlmann – Prip, Andersen – Makaric
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Høegh, Døhr Thychosen – Andersson, Charles, Onyedika, Dyhr – Isaksen, Dreyer, Brumado
Profilen:
Louka Prip var på tavlen to gange mod Silkeborg senest, og selv om det endte med et nederlag på 2-4, var de to mål med til at bringe offensivspilleren tilbage i kampen om topscorertitlen. Her er han med fire runder igen af Superligaen to scoringer efter Nicklas Helenius.
Vidste du, at…
Bare tre af de seneste 22 kampe mellem de to mandskaber i Superligaen er AaB gået fra banen som vinder. FCM er en svær modstander for nordjyderne. Omvendt har FCM vundet 14 af de 22 kampe. Det vidner om en vis dominans.
Dom:
Et på papiret spændende opgør mellem to hold, der vil frem over stepperne. Hjemmeholdet har nogle meget farlige mellemrumsspillere, som man skal forsøge at få i gang, men man samtidig holder snor i FCM’s dygtige individualister og lukker ned for holdet på dødbolde. Klubben jagter tredjepladsen, mens FCM skal forsøge at hente en sejr og holde snor i FC København i guldkampen.
Jo, der er ikke råd til at jokke i spinaten for holdene. Vi tror, at FCM’s power bliver afgørende. 2-1 til klubben fra Ikast og Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Verdensstjerne markerer FC Midtjylland-sejr
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG