Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: 6eren
Hashtag: #aabfcm #sldk
Holdnyt:
AaB:
Nordjyderne har tabt tre kampe i streg, og dermed er man gået fra at ligne et rigtig godt bud på en bronzevinder til blot at være det næstbedste bud efter Silkeborg IF. Klubben er aktuelt et par point efter midtjyderne, der har tabt de seneste par kampe mod netop Silkeborg.
Derfor er der brug for point for AaB, der udover FCM mangler at spille mod Randers ude, BIF hjemme og FCK ude.
Til opgøret mod FC Midtjylland kan træner Lars Friis glæde sig over at have Jakob Ahlmann tilbage efter overstået karantæne, mens stopper Mathias Ross også vender retur.
Til gengæld er Rasmus Thelander, Pedro Ferreira, Magnus Christensen og Rufo ukampdygtige og er derfor ikke udtaget.
FC Midtjylland:
De er klar til pokalfinalen, og dermed jonglerer FC Midtjylland to turneringer for tiden. Det er i Superligaen, at der er et efterslæb, og der er ikke råd til andet end en sejr for Bo Henriksens tropper.
Opgøret mod AaB bliver svært, for nordjyderne kommer også med masser af sult, efter man har tabt de seneste tre kampe i træk, men FCM skal vinde, hvis man fortsat skal have en realistisk mulighed for et mesterskab.
FCM er presset i forhold til nogle af profilerne. Evander har misset de sidste par kampe med en skade, men han er med i truppen igen.
Omvendt må midtjyderne fortsat undvære Pione Sisto. Erik Sviatchenko var i startopstillingen mod Vejle, men han er i karantæne og ude mod AaB.
Paulinho er heller ikke med i kamptruppen til søndagens kamp. Det samme gælder Elias Olafsson, der sidder ude med en længerevarende skade.
Karantæne:
AaB: Ingen
FC Midtjylland: Erik Sviatchenko
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-2-1): Rinne – Granli, Ross, Hagelskjær – Pallesen, Højholt, Fossum, Ahlmann – Prip, Andersen – Makaric
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Høegh, Døhr Thychosen – Andersson, Charles, Onyedika, Dyhr – Isaksen, Dreyer, Brumado
Profilen:
Louka Prip var på tavlen to gange mod Silkeborg senest, og selv om det endte med et nederlag på 2-4, var de to mål med til at bringe offensivspilleren tilbage i kampen om topscorertitlen. Her er han med fire runder igen af Superligaen to scoringer efter Nicklas Helenius.
Vidste du, at…
Bare tre af de seneste 22 kampe mellem de to mandskaber i Superligaen er AaB gået fra banen som vinder. FCM er en svær modstander for nordjyderne. Omvendt har FCM vundet 14 af de 22 kampe. Det vidner om en vis dominans.
Dom:
Et på papiret spændende opgør mellem to hold, der vil frem over stepperne. Hjemmeholdet har nogle meget farlige mellemrumsspillere, som man skal forsøge at få i gang, men man samtidig holder snor i FCM’s dygtige individualister og lukker ned for holdet på dødbolde. Klubben jagter tredjepladsen, mens FCM skal forsøge at hente en sejr og holde snor i FC København i guldkampen.
Jo, der er ikke råd til at jokke i spinaten for holdene. Vi tror, at FCM’s power bliver afgørende. 2-1 til klubben fra Ikast og Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
