Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: 6eren
Hashtag: #aabfcm #sldk
Holdnyt:
AaB:
Nordjyderne har tabt tre kampe i streg, og dermed er man gået fra at ligne et rigtig godt bud på en bronzevinder til blot at være det næstbedste bud efter Silkeborg IF. Klubben er aktuelt et par point efter midtjyderne, der har tabt de seneste par kampe mod netop Silkeborg.
Derfor er der brug for point for AaB, der udover FCM mangler at spille mod Randers ude, BIF hjemme og FCK ude.
Til opgøret mod FC Midtjylland kan træner Lars Friis glæde sig over at have Jakob Ahlmann tilbage efter overstået karantæne, mens stopper Mathias Ross også vender retur.
Til gengæld er Rasmus Thelander, Pedro Ferreira, Magnus Christensen og Rufo ukampdygtige og er derfor ikke udtaget.
FC Midtjylland:
De er klar til pokalfinalen, og dermed jonglerer FC Midtjylland to turneringer for tiden. Det er i Superligaen, at der er et efterslæb, og der er ikke råd til andet end en sejr for Bo Henriksens tropper.
Opgøret mod AaB bliver svært, for nordjyderne kommer også med masser af sult, efter man har tabt de seneste tre kampe i træk, men FCM skal vinde, hvis man fortsat skal have en realistisk mulighed for et mesterskab.
FCM er presset i forhold til nogle af profilerne. Evander har misset de sidste par kampe med en skade, men han er med i truppen igen.
Omvendt må midtjyderne fortsat undvære Pione Sisto. Erik Sviatchenko var i startopstillingen mod Vejle, men han er i karantæne og ude mod AaB.
Paulinho er heller ikke med i kamptruppen til søndagens kamp. Det samme gælder Elias Olafsson, der sidder ude med en længerevarende skade.
Karantæne:
AaB: Ingen
FC Midtjylland: Erik Sviatchenko
Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-2-1): Rinne – Granli, Ross, Hagelskjær – Pallesen, Højholt, Fossum, Ahlmann – Prip, Andersen – Makaric
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Høegh, Døhr Thychosen – Andersson, Charles, Onyedika, Dyhr – Isaksen, Dreyer, Brumado
Profilen:
Louka Prip var på tavlen to gange mod Silkeborg senest, og selv om det endte med et nederlag på 2-4, var de to mål med til at bringe offensivspilleren tilbage i kampen om topscorertitlen. Her er han med fire runder igen af Superligaen to scoringer efter Nicklas Helenius.
Vidste du, at…
Bare tre af de seneste 22 kampe mellem de to mandskaber i Superligaen er AaB gået fra banen som vinder. FCM er en svær modstander for nordjyderne. Omvendt har FCM vundet 14 af de 22 kampe. Det vidner om en vis dominans.
Dom:
Et på papiret spændende opgør mellem to hold, der vil frem over stepperne. Hjemmeholdet har nogle meget farlige mellemrumsspillere, som man skal forsøge at få i gang, men man samtidig holder snor i FCM’s dygtige individualister og lukker ned for holdet på dødbolde. Klubben jagter tredjepladsen, mens FCM skal forsøge at hente en sejr og holde snor i FC København i guldkampen.
Jo, der er ikke råd til at jokke i spinaten for holdene. Vi tror, at FCM’s power bliver afgørende. 2-1 til klubben fra Ikast og Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
