Optakt: AaB – FC Midtjylland

AaB har en skidt premiere at se tilbage på og en Champions League-kval-kamp at se frem til. Er der kvalitet og fokus nok til at nedlægge en velkørende FCM-maskine?



Kampfakta:
Spillested: Nordjyske Arena
Dommer: Jens Maae
Kampstart: Lørdag 26. juli klokken 17.00
På TV: Canal 9
Twitter: #aabfcm

Holdnyt:
AaB: De danske mestre virkede lang fra guldformen, da man i premieren måtte nøjes med 0-0 ude mod Sønderjyske. Offensiven haltede i den grad i fraværet af solgte Kasper Kusk og skadede Nikolaj Thomsen, og på kort sigt hjælper det ikke meget, at AaB i denne uge sikrede sig en permanent aftale med en af sidste sæsons profiler i Rasmus Jönsson. Svenskeren ude efter en operation i lysken og til sæsonens første kamp på hjemmebane, kommer man igen også til at undvære Rasmus Würtz, der døjer med en fodskade.
AaB har ud over Superligaen også stort fokus på onsdagens hjemmekamp i Champions League-kvalifikationen mod Dinamo Zagreb, hvor skarpheden skal være i top.

FC Midtjylland: En perfekt start på sæsonen med en overbevisende 3-1-sejr hjemme mod Brøndby. FC Midtjylland-kollektivet kører videre og virker i gear, hvilket meget vel kan resultere i noget, der ligner en gentagelse af sidste sæsons stærke efterår, hvor holdet skød sig til tops i tabellen. 
Der er kommet ro på økonomien, udsalget af spillere er igen sat i bero og klubbens nye midtbanespiller Tim Sparv kan få tid og plads til at blive/ integreret på holdet.
Ud over langtidsskadede Eyjolfur Hedinsson, er Petter Andersson også ude efter sin skade mod Brøndby. Erik Sviatchenko, der måtte sidde over i premieren på grund af en skade er tilbage i træning og i spil til AaB-kampen. 

Karantæne:
AaB: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Superligaform:
AaB: V-V-V-U-U
FC Midtjylland: T-V-U-V-V

Bud på startopstillinger:
AaB (4-4-2):  Larsen – Kristensen, Petersen, Thelander, Ahlmann – Wichmann, Augustinussen, Risgård, Enevoldsen – Helenius, Spalvis.  

FC Midtjylland (4-2-3-1): Haugaard – Bach Bak, Banggaard, Sviatchenko, Lauridsen – Izunna, Poulsen – Sisto, Hassan, Igboun – Rasmussen.

Vidste du at…
Der er garanti for mål, når AaB og FC Midtjylland mødes. I de 42 tidligere Superliga-møder mellem de to hold, har der været scoret i samtlige kampe. 10 af de 42 kampe har kun indeholdt et mål, men i seks af de seneste otte møder, har der været scoret mindst tre gange.

Dom:
AaB kan ikke komme uden om, at premieren langt fra var godkendt og at offensiven haltede. Det har der formentlig været stort fokus på i den seneste uge, men den kommende kvalifikationskamp til Champions League spøger også i kulissen og i underbevidstheden. FC Midtjylland skal ikke i europæisk kamp i den kommende uge og kan derfor holde fuldt fokus på at fortsætte den flotte form fra Brøndby-kampen. Det midtjyske maskineri er velkørende og tager til Aalborg og henter endnu en fuld gevinst med en sejr på 2-0.

Følg kampen i tipsbladet.dk’s LIVE-center.



Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-træner forlænger kontrakten