Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00.
Spillested: Aalborg Portland Park.
Dommer: Peter Kjærsgaard.
På TV: Canal 9 og Discovery+.
Hashtag: #aablbk #sldk.
Holdnyt:
AaB:
Lars Friis’ mandskab fik tre vigtige point i søndags, da FC Midtjylland blev slået med 2-0 i Herning takket være mål af Pedro Ferreira og Allan Sousa. Sejren betyder, at AaB er gået forbi OB i tabellen, og nu er holdet placeret som nummer 10 i Superligaen.
AaB skal løse opgaven uden Mathias Ross, som er taget til Galatasaray i Tyrkiet for et tocifret millionbeløb. Dermed skal Danmarks nordligste Superliga-hold finde en styrmand til den bagerste kæde, og det kan blive en udfordring de kommende uger og måneder.
Det bliver i hvert fald ikke Daniel Granli i første omgang. Han er ude af truppen til søndagens kamp, så i stedet må det formentlig blive Kristoffer Pallesen i midterforsvaret ved siden af Lars Kramer. Dog er også unge Sebastian Otoa med i truppen.
Også angriber Kasper Høgh er ukampdygtig.
Lyngby BK:
Vi er otte kampe inde i sæsonen, og Lyngby har endnu ikke gået fra banen med tre point i rygsækken. Derfor skal holdet snart vinde en fodboldkamp, hvis de ikke skal isoleres helt i bunden af Superligaen.
Senest blev det til et nederlag til Randers FC på hjemmebane. Her kendte oprykkerne ikke deres besøgelsestid. Nu får de så en ny chance på Aalborg Portland Park.
Gæsterne kommer naturligvis til at tage til Jylland uden Andreas Bjelland, som blev ramt af en grim skade mod Viborg. Heldigvis ser det ud til, at han klar til vinteropstarten igen. Derudover kommer Lyngby med resten af førsteholdstruppen.
Katrantæner:
AaB: Ingen.
Lyngby BK: Ingen.
Bud på startopstillinger:
AaB (4-5-1): Posavec – Ludewig, Pallesen, Kramer, Poulsen – Prip, Fossum, Ferreira, Andersen, Sousa – Makaric.
Lyngby BK (3-4-3): Kikkenborg – Hammalainen, Riis, Rømer – Sørensen, Chukwuani, Kaastrup, Mølgaard – Corlu, Kristensen, Nielsen.
Dom:
Lyngby har det svært i Superligaen, og AaB har tanket en god omgang selvtillid efter sejren på MCH Arena. Derfor bør hjemmeholdet vise sig bedst. Lars Friis’ mandskab vinder med 3-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Australien – Egypten
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER