Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00.
Spillested: Aalborg Portland Park.
Dommer: Peter Kjærsgaard.
På TV: Canal 9 og Discovery+.
Hashtag: #aablbk #sldk.
Holdnyt:
AaB:
Lars Friis’ mandskab fik tre vigtige point i søndags, da FC Midtjylland blev slået med 2-0 i Herning takket være mål af Pedro Ferreira og Allan Sousa. Sejren betyder, at AaB er gået forbi OB i tabellen, og nu er holdet placeret som nummer 10 i Superligaen.
AaB skal løse opgaven uden Mathias Ross, som er taget til Galatasaray i Tyrkiet for et tocifret millionbeløb. Dermed skal Danmarks nordligste Superliga-hold finde en styrmand til den bagerste kæde, og det kan blive en udfordring de kommende uger og måneder.
Det bliver i hvert fald ikke Daniel Granli i første omgang. Han er ude af truppen til søndagens kamp, så i stedet må det formentlig blive Kristoffer Pallesen i midterforsvaret ved siden af Lars Kramer. Dog er også unge Sebastian Otoa med i truppen.
Også angriber Kasper Høgh er ukampdygtig.
Lyngby BK:
Vi er otte kampe inde i sæsonen, og Lyngby har endnu ikke gået fra banen med tre point i rygsækken. Derfor skal holdet snart vinde en fodboldkamp, hvis de ikke skal isoleres helt i bunden af Superligaen.
Senest blev det til et nederlag til Randers FC på hjemmebane. Her kendte oprykkerne ikke deres besøgelsestid. Nu får de så en ny chance på Aalborg Portland Park.
Gæsterne kommer naturligvis til at tage til Jylland uden Andreas Bjelland, som blev ramt af en grim skade mod Viborg. Heldigvis ser det ud til, at han klar til vinteropstarten igen. Derudover kommer Lyngby med resten af førsteholdstruppen.
Katrantæner:
AaB: Ingen.
Lyngby BK: Ingen.
Bud på startopstillinger:
AaB (4-5-1): Posavec – Ludewig, Pallesen, Kramer, Poulsen – Prip, Fossum, Ferreira, Andersen, Sousa – Makaric.
Lyngby BK (3-4-3): Kikkenborg – Hammalainen, Riis, Rømer – Sørensen, Chukwuani, Kaastrup, Mølgaard – Corlu, Kristensen, Nielsen.
Dom:
Lyngby har det svært i Superligaen, og AaB har tanket en god omgang selvtillid efter sejren på MCH Arena. Derfor bør hjemmeholdet vise sig bedst. Lars Friis’ mandskab vinder med 3-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
LIVE
LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
El Clásico kan afgøre det hele
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT