Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3Sport
Hashtag: #achaab #sldk
Holdnyt:
AC Horsens
I flere måneder har de lignet en sikker nedrykker, selvom de matematisk set stadig har kunnet sikre overlevelse i Superligaen, men dette kan det blive runden, hvor AC Horsens’ skæbne endegyldigt forsegles.
Hvis de taber til AaB, og OB samtidig slår Lyngby Boldklub, vil det være helt sikkert, at Den Gule Fare skal en tur ned i den næstbedste række.
Senest blev de kørt over af rivalerne fra Vejle Boldklub, så Jens Berthel Askous mandskab skal forsøge at få revanche og udskyde nedrykningen med minimum en uge, når AaB kommer på besøg søndag eftermiddag.
Til kampen må Horsens undvære Jannik Pohl, som har været ude i seneste måneder. Han frygtes at være færdig for sæsonen. Jonas Thorsen er heller ikke med.
AaB
Med to sejre og to uafgjorte er AaB kommet pointmæssigt godt fra start i kvalifikationsspillet, og de ligner et hold, der er godt på vej mod at snuppe syvendepladsen, som giver adgang til playoff om en europæisk billet.
Nordjyderne er fire point foran deres nærmeste forfølger, SønderjyskE, og de har endda ikke kun haft Lucas Andersen tilgængelig som indskifter, mens midtbaneprofilen Oscar Hiljemark har siddet helt ude i de seneste uger.
Oscar Hiljemark ventes igen ude mod AC Horsens, men til gengæld kan cheftræner Martí Cifuentes igen råde over Pedro Ferreira. Den portugisiske midtbanekriger var i karantæne i midtugens kamp.
Senest udgik Tom van Weert også med en skade i første halvleg, men han er med. Det samme gælder Jakob Ahlmann. Også Lucas Andersen er med, selvom han ifølge Nordjyske blev skadet til træning forleden, og han er tvivlsom.
Tom van Weert blev afløst af Tim Prica mod OB, og den unge svensker kvitterede med en fin præstation, da han scorede et enkelt mål og var dybt involveret i et andet. Måske er der en startplads i vente for den 19-årige angriber.
Karantæner:
AC Horsens: Jonas Gemmer
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (3-5-2): Delac – Gomez, Kiilerich, Ludwig – Buus, Jacobsen, Kruse, Hansson, Dyhr – Prip, Tengstedt
AaB (3-4-3): Rinne – Granli, Thelander, Ross – Pallesen, Fossum, Ferreira, Ahlmann – Kusk, Rufo, Prica
Vidste du, at…:
AaB og AC Horsens er de to hold med flest brændte straffespark i Superligaen denne sæson. AaB misbrugte to forsøg fra ellevemeterpletten imod OB i midtugen, hvilket var deres første afbrændere i denne sæson, mens AC Horsens i løbet af sæsonen har misbrugt to af otte spark. I alt har AC Horsens og AaB brændt fire straffespark, mens de øvrige 10 hold i ligaen tilsammen har brændt kun fem.
Profilen:
“Rufo” begynder at ligne den profil i angrebet, som AaB håbede, at han ville blive, da de hentede ham i foråret. Den spanske spids udnytter sin fysik godt, mens han kommer frem til chancer og også skaber nogle chancer. I slutspillet er han også kommet på tavlen to gange i fire kampe.
Dom:
Da de to hold mødtes sidst, vandt AC Horsens med 2-1 på et sent mål af Nicolai Brock-Madsen, men siden har AaB fået mere tur i den.
Herfra lyder buddet, at Martí Cifuentes og kompagni fortsætter deres ubesejrede stime i slutspillet. AaB vinder, men de indkasserer også en enkelt. Det slutter 2-1 til de nordjyske gæster i Horsens.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Uret tikker: FCK søger om dispensation

Viborg – Vejle

Danske stjerner vinder mesterskab

Crystal Palace vinder FA Cuppen

AaB – Silkeborg

Sønderjyske – Lyngby

Bo Henriksen i kæmpe triumf

Vilde Jens Stage runder milepæl

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Randers – FC København

OB-forspring skrumper til et point

Det bliver make or break, og det bliver vildt!

– Hold kæft, jeg elsker ham!

Daniel Agger rejser til England

Unfair? Det er jo FC Københavns egen skyld!

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner

Danmark kan miste stortalent: Han er på listen

Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus

Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent

Roy Keane med brutal Højlund-dom

I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Har fundet ny klub efter AGF-brud

CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!

Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

Jess Thorup færdig?

Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre