Optakt: AC Horsens – FC København

AC Horsens tager imod FC København efter de danske mestres succesfulde færd i Champions League. Men måske kan oprykkerne drille Ståle Solbakken og kompagni.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Casa Arena Horsens
Dommer: Peter Kjærsgaard
På tv: TV 3+
Twitter: #achfck #sldk

Holdnyt:
AC Horsens:

Med tre sejre på stribe er AC Horsens godt kørende, og senest viste klubben også stor moral, da holdet gik fra et truende nederlag til Viborg til en berusende 4-2-sejr. Aktuelt er AC Horsens placeret på en sjetteplads i Superligaen, og det er kun blevet til et nederlag indtil videre.

Derfor vil det give god mening, hvis Bo Henriksen holder fast i sin sædvanlige startformation, der har sikret succes indtil videre. Dog presser Kjartan Finnbogason sig på i startopstillingen, hvor Kim Aabech måske ikke skal føle sig for sikker.

FC København:
Ståle Solbakkens mandskab leverede en fremragende præstation mod FC Porto i Champions League i midtugen, men nu venter dagligdagen i Superligaen. Hvor meget kommer FC København til at rotere i startopstillingen? Det er svært at forudse.

Det er muligt, at Erik Johansson får en pause i midterforsvaret, og så er der spørgsmål omkring kanterne, hvor flere folk byder sig til. Hvornår får vi Kasper Kusk at se igen? På den centrale midtbane kan Jan Gregus muligvis afløse William Kvist, og så er det usikkert, om Andreas Cornelius eller Federico Santander skal en tur på bænken for at gøre plads til Andrija Pavlovic. 

Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Dannevang – Nymann, Sanneh, Nielsen, Møller – Kryger, Tshiembe, O’Brien, Hansson – Bjerregaard, Finnbogason

FC København (4-4-2): Olsen – Ankersen, Zanka, Antonsson, Augustinsson – Falk, Delaney, Kvist, Verbic – Cornelius, Pavlovic

Profilen:
Gode, gamle Lasse Kryger scorede to mål for AC Horsens i seneste runde af Superligaen, hvor Viborg blev besejret med 4-2. Kryger har været en del af Superligaen i mange år, og hans store rutine er vigtig for Horsens i kampen mod FC København.

Vidste du, at…:
Horsens-angriberen André Bjerregaard har fået sit gennembrud i Superligaen i denne sæson, men han debuterede allerede for Den Gule Fare i Superliga-regi tilbage i september 2010. Dengang var Bjerregaard bare 19 år gammel, og han er netop nu i gang med sin sjette sæson i førsteholdstruppen hos Horsens.

Dom:
FC København har brugt mange kræfter på klubbens Champions League-kamp mod FC Porto, og der kan meget vel komme en reaktion i Horsens. Bo Henriksens mandskab er godt kørende for tiden og vil være uhyre opsat på at drille den danske mesterklub, så vi tror på et uafgjort resultat. 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!