Optakt: AGF – Brøndby IF

AGF sænkede Brøndby i sæson-premieren men har haft svært ved at finde den rette rytme længere fremme i sæsonen, mens Brøndby ligner et hold, der er klar til medaljejagt.



Kampfakta: 
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Dennis Mogensen
Kampstart: Søndag klokken 18.00
På tv: 3+
Twitter: #agfbif #sldk
 
Holdnyt:
AGF:
AGF har kun en sejr i de seneste syv kampe og  har i det hele taget haft svært ved at finde den rytme, der skal skabe kontinuitet.
Specielt handler det om forsvaret, hvor den centrale del stort set i hver eneste kamp har været udsat for udskiftninger – og det lader til, at træner Wieghorst har svært ved at finde løsningen, der skal holde modstanderne fra scoring.
 
I 10 af 15 spillede kampe har holdet lukket mindst to mål ind – det gør det oftest meget svært at vinde. Også fordi offensiven også har haft sine kvaler. Det er kun blevet til syv ægte scoringer (skrivebords-sejren ikke medregnet) i de seneste ni kampe og tre af dem faldt i den ene opblomstring i 3-0-sejren over FC Nordsjælland for en måned siden.
 
Der har frem mod kampen været tvivl om Daniel A. Pedersen på grund af knæproblemer, men midtbaneslideren har meldt sig klar. 

 
Brøndby IF:
Brøndby har i de seneste kampe hentet fire sejre, to uafgjorte og nul nederlag. I de seneste 12 kampe er det kun blevet til et nederlag og har fået skabt en stabilitet, der er et tophold værdigt. 

Godt nok lykkedes det i seneste spillerunde ikke at nedlægge et FCK-hold, der var decimeret til 10 mand den sidste halve time og dermed melde sig for alvor ind i guldkampen. Men der er næppe tvivl om, at den seneste tids positive resultater og en stort set skadesfri trup i det skjulte har tændt søde drømme om meget mere end bronze-medaljer.

Selv med to landskampe i benene på kort tid er det ventet, at Daniel Agger er klar til Aarhus-turen, så Elbasan Rashani og Rezan Corlu er eneste skader i Brøndby-truppen.
 
 
 
Karantæne:
AGF: Ingen
Brøndby IF: Ingen
 
 
Bud på startopstillinger:
AGF:

AGF (4-2-3-1):
Rasmussen – Mikanovic, Elez, Jønsson, Christensen – Olsen, Pedersen – Cavric, Aabech, Pedersen – Vatsadze 


Brøndby IF:



Brøndby IF (4-3-3): Rønnow – Larsson, Albrechtsen, Agger, Durmisi – Austin, Phiri, Kahlenberg – ‘Greko’, Pukki, Hjulsager



Vidste du, at…:
AGF halter gevaldigt efter Brøndby i de to klubbers indbyrdes møder i Superligaen, og det er de gulblusede, der langt de fleste gange har haft håneretten efter et af de klassiske opgør. AGF har i Superliga-kampe kun vundet 17 gange men til gengæld tabt hele 40 gange.
De fleste AGF-sejre – hvilket vil sige 13 er kommet i Aarhus, hvor Brøndby har vundet 16 gange af i alt 36 kampe. 

Dom:
Godt nok har AGF kun tabt to hjemmekampe i denne sæson og halter klart mest på udebane, men at sige, at AGF har fået genskabt en stærk hjemmebane er at gå for langt. Det er blevet til 11 point – blandt andet i kraft af tre sejre, hvoraf den ene kom i premiere-runden med 2-1 over netop Brøndby. Sæsonstarten var bedst for Aarhus-holdet, mens den var helt til rotterne for Brøndby, der slet ikke kom ud af startblokken og tabte sæsonens tre første kampe. 
Siden har Brøndby vist sig som en af ligaens absolut mest formstærke hold og det har givet spillerne selvtillid. Den bliver taget med til Aarhus, hvor AGF-spillerne ikke er gode under ret meget pres.
Det ved Thomas Frank, og vil derfor sende sine Brøndby-spillere højt på banen for at stresse AGF i det opbyggende spil, og det kommer til at give pote. Brøndby slå som mange andre hul på AGF-defensiven og rejser fra Aarhus med en 2-0-sejr.



Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
 




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

På vej til storklub?

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu