Optakt: AGF – Randers FC

Tipsbladet er her klar med optakten til mandagens Superliga-opgør i Aarhus.



Kampfakta: 
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #agfrfc #sldk

Holdnyt:
AGF
Uwe Röslers mandskab har ikke helt levet op til forventningerne indtil videre i denne sæson, hvor sidste sæsons bronzevindere efter 12 spillerunder ligger på sjettepladsen i Superliga-tabellen. Det er kun Hvidovre, Vejle og Lyngby, som AGF har formået at besejre indtil videre i denne sæson.  

I sidste weekend blev det til en overbevisende 2-0-sejr ude mod netop Lyngby, i et opgør hvor Tobias Bech blev dobbelt målscorer. Det var dog Mikael Anderson, der var den store spillemæssige oplevelse på AGF-mandskabet, idet islændingen var involveret i det meste for gæsterne. 

AGF skiftede i Lyngby-kampen formation fra 3-4-3 til 3-5-2, men det må formodes, at Rösler stiller med den sædvanlige formation mod Randers. 

AGF er uden de langtidsskadede Mikkel Duelund og Kevin Yakob, og man må også undvære Mads Emil Madsen. Michael Akoto er dog tilbage igen efter et par ugers skadesfravær.

Randers FC: 
Efter en decideret sløj start på sæsonen er Randers FC kommet tilbage på sporet i de seneste fem spillerunder, hvor Rasmus Bertelsens mandskab er ubesejret. To sejre og tre uafgjorte er det blevet til for kronjyderne. 

Senest fik Randers 2-2 i hjemmekampen mod Brøndby, hvor de blå-gule fik udlignet i slutfasen. Kampen understregede, at Randers ser ud til at være på vej i den rigtige retning igen. 

Målscorerne for Randers i kampen mod Brøndby var Stephen Odey og lejesvenden Lasso Coulibaly, og netop disse to er blandt de mest formstærke Randers-spillere i øjeblikket. 

Randers er uden de langtidsskadede Frederik Lauenborg og Edgar Babayan, mens Marvin Egho heller ikke er med.

Karantæner: 
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen 

Bud på startopstillinger: 
AGF (3-4-2-1): Peacock-Farrell – Mølgaard, Tingager, Knoester – Beijmo, Poulsen, Knudsen, Kahl – Bech, Anderson – Mortensen

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Høegh, Dammers, Kopplin – Coulibaly, Enggård, Björkengren, Agyiri – Odey, Kristensen

Dom: 
AGF er et stykke fra sidste sæsons niveau, og samtidig ser Randers endelig ud til at være kommet i gang. Derfor tyder meget på, at mandagens Superliga-kamp i Aarhus kan ende med en pointdeling. 1-1 lyder buddet herfra. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 





Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Kan sikre millioner til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Mæhle kan hentes for spotpris

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Erik ten Hag jagter dansker