Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #agfrfc #sldk
Holdnyt:
AGF
Uwe Röslers mandskab har ikke helt levet op til forventningerne indtil videre i denne sæson, hvor sidste sæsons bronzevindere efter 12 spillerunder ligger på sjettepladsen i Superliga-tabellen. Det er kun Hvidovre, Vejle og Lyngby, som AGF har formået at besejre indtil videre i denne sæson.
I sidste weekend blev det til en overbevisende 2-0-sejr ude mod netop Lyngby, i et opgør hvor Tobias Bech blev dobbelt målscorer. Det var dog Mikael Anderson, der var den store spillemæssige oplevelse på AGF-mandskabet, idet islændingen var involveret i det meste for gæsterne.
AGF skiftede i Lyngby-kampen formation fra 3-4-3 til 3-5-2, men det må formodes, at Rösler stiller med den sædvanlige formation mod Randers.
AGF er uden de langtidsskadede Mikkel Duelund og Kevin Yakob, og man må også undvære Mads Emil Madsen. Michael Akoto er dog tilbage igen efter et par ugers skadesfravær.
Randers FC:
Efter en decideret sløj start på sæsonen er Randers FC kommet tilbage på sporet i de seneste fem spillerunder, hvor Rasmus Bertelsens mandskab er ubesejret. To sejre og tre uafgjorte er det blevet til for kronjyderne.
Senest fik Randers 2-2 i hjemmekampen mod Brøndby, hvor de blå-gule fik udlignet i slutfasen. Kampen understregede, at Randers ser ud til at være på vej i den rigtige retning igen.
Målscorerne for Randers i kampen mod Brøndby var Stephen Odey og lejesvenden Lasso Coulibaly, og netop disse to er blandt de mest formstærke Randers-spillere i øjeblikket.
Randers er uden de langtidsskadede Frederik Lauenborg og Edgar Babayan, mens Marvin Egho heller ikke er med.
Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-4-2-1): Peacock-Farrell – Mølgaard, Tingager, Knoester – Beijmo, Poulsen, Knudsen, Kahl – Bech, Anderson – Mortensen
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Høegh, Dammers, Kopplin – Coulibaly, Enggård, Björkengren, Agyiri – Odey, Kristensen
Dom:
AGF er et stykke fra sidste sæsons niveau, og samtidig ser Randers endelig ud til at være kommet i gang. Derfor tyder meget på, at mandagens Superliga-kamp i Aarhus kan ende med en pointdeling. 1-1 lyder buddet herfra.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER