Optakt: AGF – Randers FC

Tipsbladet er her klar med optakten til mandagens Superliga-opgør i Aarhus.



Kampfakta: 
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #agfrfc #sldk

Holdnyt:
AGF
Uwe Röslers mandskab har ikke helt levet op til forventningerne indtil videre i denne sæson, hvor sidste sæsons bronzevindere efter 12 spillerunder ligger på sjettepladsen i Superliga-tabellen. Det er kun Hvidovre, Vejle og Lyngby, som AGF har formået at besejre indtil videre i denne sæson.  

I sidste weekend blev det til en overbevisende 2-0-sejr ude mod netop Lyngby, i et opgør hvor Tobias Bech blev dobbelt målscorer. Det var dog Mikael Anderson, der var den store spillemæssige oplevelse på AGF-mandskabet, idet islændingen var involveret i det meste for gæsterne. 

AGF skiftede i Lyngby-kampen formation fra 3-4-3 til 3-5-2, men det må formodes, at Rösler stiller med den sædvanlige formation mod Randers. 

AGF er uden de langtidsskadede Mikkel Duelund og Kevin Yakob, og man må også undvære Mads Emil Madsen. Michael Akoto er dog tilbage igen efter et par ugers skadesfravær.

Randers FC: 
Efter en decideret sløj start på sæsonen er Randers FC kommet tilbage på sporet i de seneste fem spillerunder, hvor Rasmus Bertelsens mandskab er ubesejret. To sejre og tre uafgjorte er det blevet til for kronjyderne. 

Senest fik Randers 2-2 i hjemmekampen mod Brøndby, hvor de blå-gule fik udlignet i slutfasen. Kampen understregede, at Randers ser ud til at være på vej i den rigtige retning igen. 

Målscorerne for Randers i kampen mod Brøndby var Stephen Odey og lejesvenden Lasso Coulibaly, og netop disse to er blandt de mest formstærke Randers-spillere i øjeblikket. 

Randers er uden de langtidsskadede Frederik Lauenborg og Edgar Babayan, mens Marvin Egho heller ikke er med.

Karantæner: 
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen 

Bud på startopstillinger: 
AGF (3-4-2-1): Peacock-Farrell – Mølgaard, Tingager, Knoester – Beijmo, Poulsen, Knudsen, Kahl – Bech, Anderson – Mortensen

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Høegh, Dammers, Kopplin – Coulibaly, Enggård, Björkengren, Agyiri – Odey, Kristensen

Dom: 
AGF er et stykke fra sidste sæsons niveau, og samtidig ser Randers endelig ud til at være kommet i gang. Derfor tyder meget på, at mandagens Superliga-kamp i Aarhus kan ende med en pointdeling. 1-1 lyder buddet herfra. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 





David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 




LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Storklub jagter to danskere

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss