Optakt: AGF – Randers FC

Tipsbladet er her klar med optakten til mandagens Superliga-opgør i Aarhus.



Kampfakta: 
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #agfrfc #sldk

Holdnyt:
AGF
Uwe Röslers mandskab har ikke helt levet op til forventningerne indtil videre i denne sæson, hvor sidste sæsons bronzevindere efter 12 spillerunder ligger på sjettepladsen i Superliga-tabellen. Det er kun Hvidovre, Vejle og Lyngby, som AGF har formået at besejre indtil videre i denne sæson.  

I sidste weekend blev det til en overbevisende 2-0-sejr ude mod netop Lyngby, i et opgør hvor Tobias Bech blev dobbelt målscorer. Det var dog Mikael Anderson, der var den store spillemæssige oplevelse på AGF-mandskabet, idet islændingen var involveret i det meste for gæsterne. 

AGF skiftede i Lyngby-kampen formation fra 3-4-3 til 3-5-2, men det må formodes, at Rösler stiller med den sædvanlige formation mod Randers. 

AGF er uden de langtidsskadede Mikkel Duelund og Kevin Yakob, og man må også undvære Mads Emil Madsen. Michael Akoto er dog tilbage igen efter et par ugers skadesfravær.

Randers FC: 
Efter en decideret sløj start på sæsonen er Randers FC kommet tilbage på sporet i de seneste fem spillerunder, hvor Rasmus Bertelsens mandskab er ubesejret. To sejre og tre uafgjorte er det blevet til for kronjyderne. 

Senest fik Randers 2-2 i hjemmekampen mod Brøndby, hvor de blå-gule fik udlignet i slutfasen. Kampen understregede, at Randers ser ud til at være på vej i den rigtige retning igen. 

Målscorerne for Randers i kampen mod Brøndby var Stephen Odey og lejesvenden Lasso Coulibaly, og netop disse to er blandt de mest formstærke Randers-spillere i øjeblikket. 

Randers er uden de langtidsskadede Frederik Lauenborg og Edgar Babayan, mens Marvin Egho heller ikke er med.

Karantæner: 
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen 

Bud på startopstillinger: 
AGF (3-4-2-1): Peacock-Farrell – Mølgaard, Tingager, Knoester – Beijmo, Poulsen, Knudsen, Kahl – Bech, Anderson – Mortensen

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Høegh, Dammers, Kopplin – Coulibaly, Enggård, Björkengren, Agyiri – Odey, Kristensen

Dom: 
AGF er et stykke fra sidste sæsons niveau, og samtidig ser Randers endelig ud til at være kommet i gang. Derfor tyder meget på, at mandagens Superliga-kamp i Aarhus kan ende med en pointdeling. 1-1 lyder buddet herfra. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 





LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Afslører samtale med Roony Bardghji