Kampfakta
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfsif #sldk
Holdnyt
AGF
De startede sløjt i denne sæson, men siden har AGF fået gang i det. Senest blev det til et fint point i Parken, og dermed har man fået 18 point i de sidste 10 runder. Det er med andre ord en klub i fin form, der går ind til opgøret mod SIF.
Opgøret er vigtigt for begge mandskaber, men mest for AGF. Taber man, vil der være syv point op til en plads i top seks med bare fem runder tilbage af Grundspillet, og det vil blive svært for AGF at hente. Uafgjort vil holde top seks-drømmen i live, mens en sejr vil åbne døren på vid gab.
Benjamin Hvidt er langtidsskadet, mens Patrick Olsen ikke har spillet de seneste kampe. Alexander Munksgaard spiller heller ikke på førsteholdet for tiden. De er igen ikke med.
Århusianerne har fået gang i angrebet Patrick Mortensen, der har scoret i de sidste par Superliga-kampe.
Silkeborg IF
De har tabt bare to gange i denne sæson, og skal man finde noget, der kunne være bedre i denne sæson for midtjyderne, er det, at man har spillet hele ni af 16 kampe uafgjort.
Kent Nielsen har fået bygget et godt og solidt SIF-mandskab, der har lukket næstfærrest mål ind i denne sæson og har scoret fjerdeflest.
Silkeborg IF har i den offensive trio Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Nicklas Helenius en trio, der kan afgøre kampene, og det må forventes at blive tæt mod AGF, hvor midtjyderne nok lever fint med uafgjort, fordi man så bevarer afstanden til AGF.
Til opgøret mod AGF må SIF undvære langtidsskadede Milan Massop, mens også både Gustav Dahl og Mads Kaalund er ude. Ude er også angriber Alexander Lind, der først er klar igen i foråret.
André Calisir var tilbage i startopstillingen senest, men begik en stor fejl, der førte til FC Nordsjællands scoring mod SIF, og det kan måske betyde, at Joel Felix er tilbage i startopstillingen, da han har spillet en fin sæson.
Karantæne
AGF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – D’Alberto, Hausner, Tingager, Lund – Brandhof, Poulsen, Anderson – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Calisir, Sonne – Thordarson, Brink, Gojani – Jørgensen, Vallys – Helenius
Profilen:
Nicklas Helenius vender tilbage for at møde sin tidligere arbejdsgiver. Angriberen har været varm i dette efterår og har sat seks mål ind for midtjyderne, og det er en spiller, som AGF-forsvaret skal have stoppet. Ellers kan det gå galt for århusianerne.
Vidste du, at…:
Silkeborg har som sagt bare tabt to kampe i denne sæson – den en af de to kampe var mod AGF. Århusianerne tog til Silkeborg og vandt med 2-0 tidligere i efteråret. Begge AGF-scoringer kom efter dødbolde.
Dom:
Det kommer til at blive et tæt opgør, hvor der er ufatteligt meget på spil – ikke mindst for hjemmeholdet, der med et nederlag kan miste kontakten med top seks.
Begge hold kommer til opgøret i fin form og har tabt få kampe, og vi forventer et spændende opgør med mange tilskuere på stadion.
AGF’s fysik og styrke på dødbolde kan blive afgørende, som den også blev det i det omvendte opgør. Vi tror, at AGF vinder 1-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
Manchester City – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
