Optakt: AGF – Silkeborg IF

Tipsbladet bringer her en optakt til kampen mellem AGF og Silkeborg IF.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfsif #sldk

Holdnyt
AGF

Tre kampe, seks point og to clean sheets. Det har – trods et nederlag til FC Nordsjælland på hjemmebane – været en helt fin sæsonstart for AGF, der har fortsat de imponerende takter fra sidste sæson.

Nu skal Uwe Röslers mandskab fortsætte de fornemme takter mod Silkeborg IF søndag.

Der er et par spørgsmålstegn vedrørende AGF’s startopstilling. Både Tobias Bech og Magnus Knudsen leverede stærke indhop, da de blev skiftet ind for Mikael Anderson og Mikkel Duelund i weekendens sejr over Hvidovre IF. Knudsen scorede endda.

Det bliver spændende at se, hvem der starter på de pladser – især når AGF ikke længere skal tage højde for europæiske kampe i midtugen.

AGF er selvsagt uden langtidsskadede Kevin Yakob, mens Sigurd Haugen ikke har været med i truppen i denne sæson, og så Frederik Brandhof og Gift Links ude. Forsvarsspiller Tobias Anker kan få debut, hvis han igen er med i truppen.

Silkeborg IF
Det har været en blandt sæsonstart fra Kent Nielsens mandskab. Først tabte man til Brøndby IF i en kamp, hvor man ellers var fint med. Så blev man kørt over af FC Midtjylland. Og senest fik Silkeborg endelig sæsonens første point med en comebacksejr over Vejle Boldklub.

Især Kasper Kusk var strålende senest, hvor han blev skiftet ind med en lille halv time igen, og han må i den grad banke på til en plads i startopstillingen for Søhøjlandets Helte.

Måske kan også Alexander Lind være i spil en startplads, efter at han kom ind og blev matchvinder. Tonni Adamsen har ellers været den startende angriber, men trods flest afslutninger i Superligaen med 13 af slagsen har han “blot” scoret én gang.

Generelt har Silkeborg IF kæmpet med skarpheden i sæsonstarten. SIF har scoret næstfærrest mål i ligaen, selvom de har skabt godt med chancer. Og mod netop AGF er det med at udnytte sine chancer, for Uwe Röslers mandskab giver ikke mange væk. 

Én plads, der med noget nær statsgaranti skal skiftes ud på, er venstre back. Lukas Engel er tæt på et stort skifte til Middlesbrough, mens Lubambo Musonda fra AC Horsens er hentet ind som afløser. Han kan gå direkte i startopstillingen.

Stefan Thordarson og Joel Felix var ikke med i truppen senest.

Karantæne
AGF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF: (3-4-2-1): Bailey Peacock-Farrell – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Thomas ‘TK’ Kristensen – Felix Beijmo, Nicolai Poulsen, Mads Emil Madsen, Eric Kahl – Tobias Bech, Mikkel Duelund – Patrick Mortensen

Silkeborg IF (4-3-2-1): Nicolai Larsen – Oliver Sonne, Tobias Salquist, Alexander Busch, Lubambo Musonda – Anders Klynge, Mark Brink, Pelle Mattsson – Kasper Kusk, Søren Tengstedt – Tonni Adamsen

Dom:
AGF må betragtes som favoritter, især når kampen spilles på hjemmebane. Men som træner i AGF har Uwe Rösler ikke haft held med at få skovlen under Kent Nielsens Silkeborg, og i sidste sæson endte det med en sejr til Silkeborg og en uafgjort kamp i Aarhus. Det ændres der på nu, tror vi. AGF er godt kørende og vinder 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-træner forlænger kontrakten