Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Peter Kjærsgaard Andersen
På TV: 3+
Hashtag: #biffck #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF:
En dramatisk sejr over Vejle Boldklub i seneste runde har bragt de forsvarende mestre op i top seks, og de blå-gule kan nu skimte den tredjeplads, der svarer til klubbens officielle målsætning.
Man kan dog ikke ligefrem beskylde Brøndby for at have forkælet de mange fans i denne sæson, og torsdag tabte holdet også til Rangers FC i Europa League. Derfor vil det lune gevaldigt på Vestegnen, hvis de lokale fodboldhelte kan få skovlen under arvefjenderne.
Brøndby er inde i en travl periode med kampe i både Superligaen, pokalturneringen og Europa, og det trækker store veksler på spillertruppen.
Heldigvis for Niels Frederiksen er der ikke ret mange skader blandt spillerne. Rasmus Wikström er ude, og Mads Hermansen har været skadet de seneste to kampe. Sidstnævnte er ikke blevet klar til kampen FC København, og derfor forventes det, at den rutinerede andenmålmand Thomas Mikkelsen skal vogte buret.
Brøndby har tabt de seneste tre indbyrdes opgør mod FC København.
FC København:
Løverne har i de seneste to Superliga-kampe mødt Viborg FF og SønderjyskE, og hvad der på forhånd lignede seks sikre point har blot kastet to af sig. Torsdag tabte FC København til PAOK i Conference League, så holdet har kun vundet to af de seneste syv kampe i alle turneringer.
Den største bekymring for Jess Thorup må dog uden tvivl være skadessituationen.
Carlos Zeca og Rasmus Falk er ude, og FC København har desuden måttet undvære Kamil Wilczek, Victor Kristiansen og Jens Stage i de seneste par kampe. De sidstnævnte er dog blevet klar til søndagens brag.
Dermed kan Jens Stage endelig blive rykket ind som makker til Lukas Lerager på den centrale midtbane, og det vil Jess Thorup formentlig være fristet af. Mod PAOK fik Andri Baldursson chancen, men han blev flået ud allerede i pausen efter en elendig præstation i første halvleg.
Kamil Grabara blev udvist i Conference League-kampen, men karantænen skal kun afsones i Europa, og han kan dermed vogte målet mod Brøndby.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Mikkelsen – Rosted, Maxsø, Tshiembe – Bruus, Slimane, Radosevic, Frendrup, Mensah – Hedlund, Uhre
FC København (4-2-3-1): Grabara – Diks, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Stage, Lerager – Johannesson, Biel, Bøving – Wind
Profilen:
Det er svære tider for Jonas Wind. FC København-stjernen misbrugte et straffespark i det seneste opgør mod SønderjyskE, og han har nu ikke scoret i de seneste seks Superliga-kampe. En sjældent lang måltørke for den danske landsholdsspiller, der til gengæld har scoret tre mål i de seneste to kampe mod Brøndby IF.
Vidste du, at..:
Jess Thorup runder sin kamp nummer 50 som FC København-træner mod Brøndby. De første 49 har kastet et pointgennemsnit på 1,94 af sig. Til sammenligning har Niels Frederiksen et snit på 1,56 for sine første 95 kampe i spidsen for Brøndby IF.
Dom:
Hverken Brøndby IF eller FC København har imponeret voldsomt på det seneste, og de har begge en Europa-kamp fra torsdag aften i benene. Der skal alligevel nok blive knald på søndag eftermiddag – det er første gang, at Brøndby IF kan lukke den maksimale kapacitet af tilskuere ind til et derby siden oktober 2019.
Vi tror på en tæt kamp i et inferno af en kulisse, og i sidste ende trækker Brøndby IF det længste strå. De blå-gule vinder 2-1 over FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
LIVE
LIVE: Dansker turde ikke sparke
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Pinligt! Danmark brænder på stribe
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Kæmpe stjerne besøger København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
