Optakt: Brøndby IF – FC Midtjylland

Det er lige på og hårdt for Brøndby og FC Midtjylland, som søndag aften åbner foråret med et vaskeægte topbrag på Brøndby Stadion.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+

Holdnyt:
Brøndby:
Første spillerunde i 2024 byder på en rigtig lækkerbisken, når rækkens nummer to Brøndby søndag aften tager imod førerholdet FC Midtjylland. To point adskiller de to klubber, og ’’drengene fra Vestegnen’’ kan således snuppe førstepladsen med en sejr. Akkurat som de gjorde i sæsonens første indbyrdes opgør, som blev vundet 1-0 på en sen scoring af Vallys.

I bestræbelserne på at gøre sig gældende i guldkampen hev Brøndby en kanin op af hatten på transfervinduets sidste dag, da de købte Filip Bundgaard fri i Randers. Den unge angriber støder til en allerede giftig offensiv med Vallys og Kvistgaarden, og den trio bliver svær at have med at gøre for de fleste defensiver i Superligaen. Ydermere er Vanlerberghe en ny tilføjelse til bagkæden, som dog må vente lidt på sin debut på grund af en skade, mens Cappis er vendt tilbage fra lån.

Brøndby sluttede efteråret af med en fornem stime på otte kampe i streg uden nederlag, mens det i øvrigt blot blev til ét nederlag i de sidste 14 kampe.

Jesper Sørensen må til søndagens topbrag se bort fra karantæneramte Tshiembe og en skadet Vanlerberghe. Christian Cappis og Mathias Kvistgaarden sidder også ude, ligesom Emmanuel Yeboah er blevet fravalgt.

FC Midtjylland:
Brøndby var ikke det eneste hold, som rundede 2023 af med manér. FC Midtjylland var nemlig også voldsomt godt kørende, da Superligaen gik på hæld i december. Midtjyderne vandt efterårets sidste seks ligakampe, mens det ikke er blevet til nederlag i de seneste 11 af slagsen.

Claus Steinlein og co. havde et roligt transfervindue i januar med Randers’ bomstærke angriber Alhaji Kamara som den mest iøjnefaldende tilføjelse, og det må være et udtryk for en vis tilfredshed med tingenes tilstand. Ganske forståeligt, når man som FC Midtjylland topper Superligaen.

Hverken Brøndby eller FC Midtjylland er involveret i andre turneringer end Superligaen i den resterende del af sæsonen, og der er således lagt op til et forår, hvor alt sættes ind på at vinde det danske mesterskab.

Thomas Thomasberg må se bort fra midtbanespiller Charles, der er i karantæne. Emiliano Martínez, Joel Andersson, Franculino og Marrony sidder ude med skader.

Karantæner:
Brøndby: Kevin Tshiembe
FC Midtjylland: Charles

Bud på startopstillinger:
Brøndby (3-4-2-1): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Nartey, Divkovic – Vallys, Suzuki – Kvistgaarden

FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Osorio, Rømer, Olsson, Sørensen – Simsir, Cho

Dom:
Det har været tæt og forholdsvis målfattigt i de tre seneste indbyrdes opgør mellem Brøndby IF og FC Midtjylland, som har budt på to Brøndby-sejre på 1-0 og en 2-0 sejr til ’’ulvene’’.

Det er ikke meget, som adskiller de to mandskaber – hverken i tabellen eller styrkemæssigt. Med tanke på, at der nok lige skal bankes lidt rust af her i forårspremieren, og at begge hold har offensive fravær til opgøret, kunne vi meget vel se ind i endnu en tæt og målfattig omgang.

Begge hold bør leve fint med en pointdeler til at starte 2024 ud med, og derfor lyder dommen på 1-1.



Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Danskerscoringerne væltede ind

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Trækker overskrifter i Sydkorea

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Dansk bomber i tårevædet afsked

Kæmpe triumf for Frank

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Her er Danmarks VM-gruppe

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er alle VM-grupperne

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Jonas Wind er i København

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6