Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby:
Første spillerunde i 2024 byder på en rigtig lækkerbisken, når rækkens nummer to Brøndby søndag aften tager imod førerholdet FC Midtjylland. To point adskiller de to klubber, og ’’drengene fra Vestegnen’’ kan således snuppe førstepladsen med en sejr. Akkurat som de gjorde i sæsonens første indbyrdes opgør, som blev vundet 1-0 på en sen scoring af Vallys.
I bestræbelserne på at gøre sig gældende i guldkampen hev Brøndby en kanin op af hatten på transfervinduets sidste dag, da de købte Filip Bundgaard fri i Randers. Den unge angriber støder til en allerede giftig offensiv med Vallys og Kvistgaarden, og den trio bliver svær at have med at gøre for de fleste defensiver i Superligaen. Ydermere er Vanlerberghe en ny tilføjelse til bagkæden, som dog må vente lidt på sin debut på grund af en skade, mens Cappis er vendt tilbage fra lån.
Brøndby sluttede efteråret af med en fornem stime på otte kampe i streg uden nederlag, mens det i øvrigt blot blev til ét nederlag i de sidste 14 kampe.
Jesper Sørensen må til søndagens topbrag se bort fra karantæneramte Tshiembe og en skadet Vanlerberghe. Christian Cappis og Mathias Kvistgaarden sidder også ude, ligesom Emmanuel Yeboah er blevet fravalgt.
FC Midtjylland:
Brøndby var ikke det eneste hold, som rundede 2023 af med manér. FC Midtjylland var nemlig også voldsomt godt kørende, da Superligaen gik på hæld i december. Midtjyderne vandt efterårets sidste seks ligakampe, mens det ikke er blevet til nederlag i de seneste 11 af slagsen.
Claus Steinlein og co. havde et roligt transfervindue i januar med Randers’ bomstærke angriber Alhaji Kamara som den mest iøjnefaldende tilføjelse, og det må være et udtryk for en vis tilfredshed med tingenes tilstand. Ganske forståeligt, når man som FC Midtjylland topper Superligaen.
Hverken Brøndby eller FC Midtjylland er involveret i andre turneringer end Superligaen i den resterende del af sæsonen, og der er således lagt op til et forår, hvor alt sættes ind på at vinde det danske mesterskab.
Thomas Thomasberg må se bort fra midtbanespiller Charles, der er i karantæne. Emiliano Martínez, Joel Andersson, Franculino og Marrony sidder ude med skader.
Karantæner:
Brøndby: Kevin Tshiembe
FC Midtjylland: Charles
Bud på startopstillinger:
Brøndby (3-4-2-1): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Nartey, Divkovic – Vallys, Suzuki – Kvistgaarden
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Osorio, Rømer, Olsson, Sørensen – Simsir, Cho
Dom:
Det har været tæt og forholdsvis målfattigt i de tre seneste indbyrdes opgør mellem Brøndby IF og FC Midtjylland, som har budt på to Brøndby-sejre på 1-0 og en 2-0 sejr til ’’ulvene’’.
Det er ikke meget, som adskiller de to mandskaber – hverken i tabellen eller styrkemæssigt. Med tanke på, at der nok lige skal bankes lidt rust af her i forårspremieren, og at begge hold har offensive fravær til opgøret, kunne vi meget vel se ind i endnu en tæt og målfattig omgang.
Begge hold bør leve fint med en pointdeler til at starte 2024 ud med, og derfor lyder dommen på 1-1.
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER