Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby:
Første spillerunde i 2024 byder på en rigtig lækkerbisken, når rækkens nummer to Brøndby søndag aften tager imod førerholdet FC Midtjylland. To point adskiller de to klubber, og ’’drengene fra Vestegnen’’ kan således snuppe førstepladsen med en sejr. Akkurat som de gjorde i sæsonens første indbyrdes opgør, som blev vundet 1-0 på en sen scoring af Vallys.
I bestræbelserne på at gøre sig gældende i guldkampen hev Brøndby en kanin op af hatten på transfervinduets sidste dag, da de købte Filip Bundgaard fri i Randers. Den unge angriber støder til en allerede giftig offensiv med Vallys og Kvistgaarden, og den trio bliver svær at have med at gøre for de fleste defensiver i Superligaen. Ydermere er Vanlerberghe en ny tilføjelse til bagkæden, som dog må vente lidt på sin debut på grund af en skade, mens Cappis er vendt tilbage fra lån.
Brøndby sluttede efteråret af med en fornem stime på otte kampe i streg uden nederlag, mens det i øvrigt blot blev til ét nederlag i de sidste 14 kampe.
Jesper Sørensen må til søndagens topbrag se bort fra karantæneramte Tshiembe og en skadet Vanlerberghe. Christian Cappis og Mathias Kvistgaarden sidder også ude, ligesom Emmanuel Yeboah er blevet fravalgt.
FC Midtjylland:
Brøndby var ikke det eneste hold, som rundede 2023 af med manér. FC Midtjylland var nemlig også voldsomt godt kørende, da Superligaen gik på hæld i december. Midtjyderne vandt efterårets sidste seks ligakampe, mens det ikke er blevet til nederlag i de seneste 11 af slagsen.
Claus Steinlein og co. havde et roligt transfervindue i januar med Randers’ bomstærke angriber Alhaji Kamara som den mest iøjnefaldende tilføjelse, og det må være et udtryk for en vis tilfredshed med tingenes tilstand. Ganske forståeligt, når man som FC Midtjylland topper Superligaen.
Hverken Brøndby eller FC Midtjylland er involveret i andre turneringer end Superligaen i den resterende del af sæsonen, og der er således lagt op til et forår, hvor alt sættes ind på at vinde det danske mesterskab.
Thomas Thomasberg må se bort fra midtbanespiller Charles, der er i karantæne. Emiliano Martínez, Joel Andersson, Franculino og Marrony sidder ude med skader.
Karantæner:
Brøndby: Kevin Tshiembe
FC Midtjylland: Charles
Bud på startopstillinger:
Brøndby (3-4-2-1): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Nartey, Divkovic – Vallys, Suzuki – Kvistgaarden
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Osorio, Rømer, Olsson, Sørensen – Simsir, Cho
Dom:
Det har været tæt og forholdsvis målfattigt i de tre seneste indbyrdes opgør mellem Brøndby IF og FC Midtjylland, som har budt på to Brøndby-sejre på 1-0 og en 2-0 sejr til ’’ulvene’’.
Det er ikke meget, som adskiller de to mandskaber – hverken i tabellen eller styrkemæssigt. Med tanke på, at der nok lige skal bankes lidt rust af her i forårspremieren, og at begge hold har offensive fravær til opgøret, kunne vi meget vel se ind i endnu en tæt og målfattig omgang.
Begge hold bør leve fint med en pointdeler til at starte 2024 ud med, og derfor lyder dommen på 1-1.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
Her kan du se FC København mod Napoli
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
MEDIE
FC København byder på kantspiller
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
EKSKLUSIVT