Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby:
Første spillerunde i 2024 byder på en rigtig lækkerbisken, når rækkens nummer to Brøndby søndag aften tager imod førerholdet FC Midtjylland. To point adskiller de to klubber, og ’’drengene fra Vestegnen’’ kan således snuppe førstepladsen med en sejr. Akkurat som de gjorde i sæsonens første indbyrdes opgør, som blev vundet 1-0 på en sen scoring af Vallys.
I bestræbelserne på at gøre sig gældende i guldkampen hev Brøndby en kanin op af hatten på transfervinduets sidste dag, da de købte Filip Bundgaard fri i Randers. Den unge angriber støder til en allerede giftig offensiv med Vallys og Kvistgaarden, og den trio bliver svær at have med at gøre for de fleste defensiver i Superligaen. Ydermere er Vanlerberghe en ny tilføjelse til bagkæden, som dog må vente lidt på sin debut på grund af en skade, mens Cappis er vendt tilbage fra lån.
Brøndby sluttede efteråret af med en fornem stime på otte kampe i streg uden nederlag, mens det i øvrigt blot blev til ét nederlag i de sidste 14 kampe.
Jesper Sørensen må til søndagens topbrag se bort fra karantæneramte Tshiembe og en skadet Vanlerberghe. Christian Cappis og Mathias Kvistgaarden sidder også ude, ligesom Emmanuel Yeboah er blevet fravalgt.
FC Midtjylland:
Brøndby var ikke det eneste hold, som rundede 2023 af med manér. FC Midtjylland var nemlig også voldsomt godt kørende, da Superligaen gik på hæld i december. Midtjyderne vandt efterårets sidste seks ligakampe, mens det ikke er blevet til nederlag i de seneste 11 af slagsen.
Claus Steinlein og co. havde et roligt transfervindue i januar med Randers’ bomstærke angriber Alhaji Kamara som den mest iøjnefaldende tilføjelse, og det må være et udtryk for en vis tilfredshed med tingenes tilstand. Ganske forståeligt, når man som FC Midtjylland topper Superligaen.
Hverken Brøndby eller FC Midtjylland er involveret i andre turneringer end Superligaen i den resterende del af sæsonen, og der er således lagt op til et forår, hvor alt sættes ind på at vinde det danske mesterskab.
Thomas Thomasberg må se bort fra midtbanespiller Charles, der er i karantæne. Emiliano Martínez, Joel Andersson, Franculino og Marrony sidder ude med skader.
Karantæner:
Brøndby: Kevin Tshiembe
FC Midtjylland: Charles
Bud på startopstillinger:
Brøndby (3-4-2-1): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Wass, Nartey, Divkovic – Vallys, Suzuki – Kvistgaarden
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Paulinho – Osorio, Rømer, Olsson, Sørensen – Simsir, Cho
Dom:
Det har været tæt og forholdsvis målfattigt i de tre seneste indbyrdes opgør mellem Brøndby IF og FC Midtjylland, som har budt på to Brøndby-sejre på 1-0 og en 2-0 sejr til ’’ulvene’’.
Det er ikke meget, som adskiller de to mandskaber – hverken i tabellen eller styrkemæssigt. Med tanke på, at der nok lige skal bankes lidt rust af her i forårspremieren, og at begge hold har offensive fravær til opgøret, kunne vi meget vel se ind i endnu en tæt og målfattig omgang.
Begge hold bør leve fint med en pointdeler til at starte 2024 ud med, og derfor lyder dommen på 1-1.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Formand freder Jacob Neestrup
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Victor Froholdt bliver matchvinder
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
EKSKLUSIVT