Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
Med den dramatiske sejr ude mod FCK i mesterskabsspillets første kamp, bragte Brøndby sig frem som Superligaens varmeste guldbejler, men der er gået lidt gummiben i den siden med to formøblede føringer i de to seneste kampe mod Silkeborg og AGF.
På papiret er opgørene mod Silkeborg og AGF de mest overkommelige i mesterskabsspillet, men der er åbenlyst ikke nogle nemme kampe i toppen af Superligaen, og især ikke, når man som Brøndby ikke har ramt topniveauet i de seneste 180 minutter.
‘’Drengene fra Vestegnen’’ topper stadig rækken med samme pointantal som FC Midtjylland, og de seneste undervældende præstationer er nok hurtigt glemt, hvis Jesper Sørensens tropper leverer varen hjemme på et udsolgt Brøndby Stadion søndag aften.
Det er dog nemmere sagt end gjort.
Offensivt har det nemlig set en anelse forkrampet ud i de sidste par uger, hvor især Nicolai Vallys har kæmpet med at blive lige så afgørende som han var det i efteråret. Kvistgaarden er formentlig ude resten af sæsonen, og derfor er det uhyre vigtige, at de andre offensive profiler rammer topformen i sæsonens afslutning.
Marko Divkovic forventes tilbage til dette opgør. Til gengæld er Mathias Kvistgaarden, Frederik Alves og Henrik Heggheim alle ude.
FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ leverede i samarbejde med FCK en fantastisk topkamp i sidste weekend, som bød på høj intensitet, masser af chancer og flotte scoringer.
FC Midtjylland var få minutter fra at sende FCK endegyldigt til tænding i guldkampen, men på et klodset straffespark begået af Joel Andersson i 11.time, fik københavnerne udlignet til slutresultatet 2-2, som i den grad holder spændingen i live i toppen af Superligaen.
Midtjyderne har det med at spille nogle af deres bedste kampe mod FCK, og det var også tilfældet senest, hvor Thomasbergs mandskab viste sig fornemt frem, og hvor Osorio i særdeleshed strålede med en fremragende assist, og en endnu flottere scoring.
Til gengæld har FC Midtjylland tabt de seneste tre indbyrdes opgør mod Brøndby uden at komme på måltavlen, så der må være anderledes bange anelser i Herning denne gang inden turen til et propfyldt Brøndby Stadion.
Sverrir Ingi Ingason er tilbage fra karantæne. Til gengæld må Thomasberg undvære langtidsskadede Marrony, mens også Paulinho og Aral Simsir er ude med skader.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Klaiber, Greve, Wass, Divkovic – Suzuki, Vallys – Omoijuanfo
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Bak – Sørensen, Rømer, Charles, Osorio – Franculino, Cho
Dom:
Det er som regel altid tæt, når Brøndby og FC Midtjylland mødes i Superligaen, og det er helt klart også forventningen i søndagens vigtige topkamp.
Underholdningsmæssigt er de seneste indbyrdes opgør ikke stukket helt af, og i de seneste fire af slagsen er kun ét af holdene således kommet på måltavlen, mens alle opgørene er gået under 2.5 mål.
Denne gang er X’et tålelig for begge mandskaber, hvorfor ingen af dem formentlig satser med hovedet under armen så længe stillingen er lige.
1-1 på Brøndby Stadion.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.00 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Vallys er åben for BIF-forlængelse

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Arsenal køber Christian Nørgaard

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

FC København henter stortalent i Malmö FF

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Bekræfter interesse

På vej til Superligaen?

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

De henter Christian Gytkjær