Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
Med den dramatiske sejr ude mod FCK i mesterskabsspillets første kamp, bragte Brøndby sig frem som Superligaens varmeste guldbejler, men der er gået lidt gummiben i den siden med to formøblede føringer i de to seneste kampe mod Silkeborg og AGF.
På papiret er opgørene mod Silkeborg og AGF de mest overkommelige i mesterskabsspillet, men der er åbenlyst ikke nogle nemme kampe i toppen af Superligaen, og især ikke, når man som Brøndby ikke har ramt topniveauet i de seneste 180 minutter.
‘’Drengene fra Vestegnen’’ topper stadig rækken med samme pointantal som FC Midtjylland, og de seneste undervældende præstationer er nok hurtigt glemt, hvis Jesper Sørensens tropper leverer varen hjemme på et udsolgt Brøndby Stadion søndag aften.
Det er dog nemmere sagt end gjort.
Offensivt har det nemlig set en anelse forkrampet ud i de sidste par uger, hvor især Nicolai Vallys har kæmpet med at blive lige så afgørende som han var det i efteråret. Kvistgaarden er formentlig ude resten af sæsonen, og derfor er det uhyre vigtige, at de andre offensive profiler rammer topformen i sæsonens afslutning.
Marko Divkovic forventes tilbage til dette opgør. Til gengæld er Mathias Kvistgaarden, Frederik Alves og Henrik Heggheim alle ude.
FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ leverede i samarbejde med FCK en fantastisk topkamp i sidste weekend, som bød på høj intensitet, masser af chancer og flotte scoringer.
FC Midtjylland var få minutter fra at sende FCK endegyldigt til tænding i guldkampen, men på et klodset straffespark begået af Joel Andersson i 11.time, fik københavnerne udlignet til slutresultatet 2-2, som i den grad holder spændingen i live i toppen af Superligaen.
Midtjyderne har det med at spille nogle af deres bedste kampe mod FCK, og det var også tilfældet senest, hvor Thomasbergs mandskab viste sig fornemt frem, og hvor Osorio i særdeleshed strålede med en fremragende assist, og en endnu flottere scoring.
Til gengæld har FC Midtjylland tabt de seneste tre indbyrdes opgør mod Brøndby uden at komme på måltavlen, så der må være anderledes bange anelser i Herning denne gang inden turen til et propfyldt Brøndby Stadion.
Sverrir Ingi Ingason er tilbage fra karantæne. Til gengæld må Thomasberg undvære langtidsskadede Marrony, mens også Paulinho og Aral Simsir er ude med skader.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Klaiber, Greve, Wass, Divkovic – Suzuki, Vallys – Omoijuanfo
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Bech Sørensen, Bak – Sørensen, Rømer, Charles, Osorio – Franculino, Cho
Dom:
Det er som regel altid tæt, når Brøndby og FC Midtjylland mødes i Superligaen, og det er helt klart også forventningen i søndagens vigtige topkamp.
Underholdningsmæssigt er de seneste indbyrdes opgør ikke stukket helt af, og i de seneste fire af slagsen er kun ét af holdene således kommet på måltavlen, mens alle opgørene er gået under 2.5 mål.
Denne gang er X’et tålelig for begge mandskaber, hvorfor ingen af dem formentlig satser med hovedet under armen så længe stillingen er lige.
1-1 på Brøndby Stadion.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.00 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

FC København henter ny topboss

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland