Optakt: Brøndby IF – OB

Tipsbladet er her klar med optakten til søndagens Superliga-opgør mellem Brøndby og OB.



Kampfakta: 
Kampstart: Søndag klokken 18.00 
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3+ og Viaplay
Hashtag: #bifob #sldk

Holdnyt: 
Brøndby IF
Jesper Sørensens mandskab fik resultatmæssigt den perfekte sæsonstart mod Silkeborg, men spillemæssigt var det mindre perfekt for Brøndby. 

Klubben fra den københavnske vestegn kan takke Thomas Mikkelsen for de tre point, efter at den 39-årige målmand spillede en fantomkamp i 2-1-sejren, hvor Silkeborg spillede bedst. 

Derudover nød Brøndby godt af Mathias Kvistgaardens fart i omstillingerne, hvor den 21-årige angriber gjorde ondt på hjemmeholdet. 

Brøndby har denne sommer brugt 22,5 millioner kroner på Jacob Rasmussen, der ikke kom i aktion mod Silkeborg. Nyindkøbet forventes heller ikke at være klar til at starte inde mod OB. 

Brøndby meldes tæt på den polske midtbanespiller Mateusz Kowalczyk. Mads Hermansen skal selvfølgelig også erstattes og bliver det formentlig snart af svenske Leopold Wahlstedt, men derudover kunne både midtbanen og offensiven godt trænge til et forstærkning. 

Brøndby må igen undvære Kevin Mensah, der stadig afsoner karantæne. Mathias Greve og Carl Björk er ude med skader.

OB
Der var gode spillemæssige takter i sæsonens første kamp mod Randers, men det endte alligevel med skuffelse for de fynske fans, efter at OB indkasserede en unødvendig 2-2-udligning i femte minuts tillægstid. 

OB var ellers klart bedst i første halvleg, men Andreas Alms mandskab trak sig længere tilbage i anden halvleg, hvilket i sidste ende kom til at koste to vigtige point. 

OB havde fire debutanter fire med i Randers-kampen, hvor især Sven Köhler fik en rigtig fin start, mens både Mohamed Buya Turay og Rami Al Hajj kom på tavlen. Den bedste OB-spiller var dog Charly Horneman, der driblede rundt om Björn Kopplin efter behag i første halvleg. 

Emmanuel Sabbi sad ude på grund af sygdom mod Randers, men det vides endnu ikke, om offensivspilleren er blevet klar igen. Torsdag blev han også rygtet til Antalyaspor i Tyrkiet.

Derudover kom Martin Hansen til skade med sin ryg i en træning op til kampen og er ikke udtaget. Hans Christian Bernat kommer formentlig til at vogte målet i stedet.

Karantæner:
Brøndby: Kevin Mensah
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby (3-5-2): Mikkelsen – Ibsen, Lauritsen, Heggheim – Wass, Evjen, Radosevic, Vallys, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo

OB (4-2-3-1): Bernat – Owusu, Paulsen, Slotsager, Adelgaard –  Köhler, Manneh – Tongya, Al Hajj, Horneman – Turay 

Dom: 
Brøndby har en lille favoritværdighed i opgøret, men OB viste positive takter i første kamp, så der bliver tale om et jævnbyrdigt opgør. Buddet herfra lyder på en 2-1-sejr til Brøndby. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Roser Superliga-træners søn

Højlund stjæler overskrifter

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Jakob Poulsen med dyster melding

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Han fik et lortetilbud fra OB

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Spotpris – så billig er Højbjerg



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

AaB i vildt comeback

FC København – Silkeborg IF

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vejle Boldklub – Randers FC

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Møde afsløret – han vil til Manchester United

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Transferpres på Albert Grønbæk

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

‘Hvem fanden ringer man til?’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK