Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: TV3+ og Viaplay
Hashtag: #bifob #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF
Jesper Sørensens mandskab fik resultatmæssigt den perfekte sæsonstart mod Silkeborg, men spillemæssigt var det mindre perfekt for Brøndby.
Klubben fra den københavnske vestegn kan takke Thomas Mikkelsen for de tre point, efter at den 39-årige målmand spillede en fantomkamp i 2-1-sejren, hvor Silkeborg spillede bedst.
Derudover nød Brøndby godt af Mathias Kvistgaardens fart i omstillingerne, hvor den 21-årige angriber gjorde ondt på hjemmeholdet.
Brøndby har denne sommer brugt 22,5 millioner kroner på Jacob Rasmussen, der ikke kom i aktion mod Silkeborg. Nyindkøbet forventes heller ikke at være klar til at starte inde mod OB.
Brøndby meldes tæt på den polske midtbanespiller Mateusz Kowalczyk. Mads Hermansen skal selvfølgelig også erstattes og bliver det formentlig snart af svenske Leopold Wahlstedt, men derudover kunne både midtbanen og offensiven godt trænge til et forstærkning.
Brøndby må igen undvære Kevin Mensah, der stadig afsoner karantæne. Mathias Greve og Carl Björk er ude med skader.
OB
Der var gode spillemæssige takter i sæsonens første kamp mod Randers, men det endte alligevel med skuffelse for de fynske fans, efter at OB indkasserede en unødvendig 2-2-udligning i femte minuts tillægstid.
OB var ellers klart bedst i første halvleg, men Andreas Alms mandskab trak sig længere tilbage i anden halvleg, hvilket i sidste ende kom til at koste to vigtige point.
OB havde fire debutanter fire med i Randers-kampen, hvor især Sven Köhler fik en rigtig fin start, mens både Mohamed Buya Turay og Rami Al Hajj kom på tavlen. Den bedste OB-spiller var dog Charly Horneman, der driblede rundt om Björn Kopplin efter behag i første halvleg.
Emmanuel Sabbi sad ude på grund af sygdom mod Randers, men det vides endnu ikke, om offensivspilleren er blevet klar igen. Torsdag blev han også rygtet til Antalyaspor i Tyrkiet.
Derudover kom Martin Hansen til skade med sin ryg i en træning op til kampen og er ikke udtaget. Hans Christian Bernat kommer formentlig til at vogte målet i stedet.
Karantæner:
Brøndby: Kevin Mensah
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby (3-5-2): Mikkelsen – Ibsen, Lauritsen, Heggheim – Wass, Evjen, Radosevic, Vallys, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo
OB (4-2-3-1): Bernat – Owusu, Paulsen, Slotsager, Adelgaard – Köhler, Manneh – Tongya, Al Hajj, Horneman – Turay
Dom:
Brøndby har en lille favoritværdighed i opgøret, men OB viste positive takter i første kamp, så der bliver tale om et jævnbyrdigt opgør. Buddet herfra lyder på en 2-1-sejr til Brøndby.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Melder ud om Kasper Hjulmand
AVIS
Klar på chokskifte
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Sendt hjem fra FC København-træning
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ser I med, Brøndby?
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG