Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #bifrfc #sldk
Holdnyt
Brøndby IF
Det blev til et nederlag i Europa League for Brøndby IF, der dermed ikke kan gå videre i turneringen, men med en sejr over Sparta Prag i sidste spillerunde kan havne ovre i Conference Leagues knockoutkampe.
Inden da skal Brøndby dog i aktion i Superligaen, og her har de seneste måneder været særdeles succesfulde.
Niels Frederiksens mandskab har været det mest formstærke hold over de seneste syv spillerunder med seks sejre og en uafgjort, og de er kravlet op som nummer fem. Hvis de vinder over Randers FC fredag, vil de endda som minimum overvintre på en fjerdeplads og være maksimalt tre point fra andenpladsen.
I den seneste ligakamp var Jens Martin Gammelby ikke en del af Brøndbys trup, og han er heller ikke udtaget til sæsonens sidste Superliga-kamp. Det samme gælder karantæneramte Andreas Bruus, som afløses af Tobias Børkeeiet.
Også Michael Lumb, der forlader klubben ved årsskiftet, er fraværende sammen med skadede Rasmus Wikström.
Randers FC:
I modsætning til Brøndby IF havde Randers FC en succesoplevelse torsdag aften, hvor de besejrede CFR Cluj og nu ligger til at gå videre til Conference Leagues knockoutrunder.
Samtidig er Randers FC – ligesom søndagens modstander – formstærke i Superligaen. Deres seneste seks kampe er endt med tre sejre, to uafgjorte og blot et enkelt nederlag, og med de resultater har de holdt snor i toppen.
De er inden søndagens kamp nummer fire i ligaen, men de vil blive overhalet af Brøndby IF, hvis søndagens kamp ender i en blå-gul sejr.
Randers FC kan glæde sig over, at Tosin Kehinde og Vito Hammershøy-Mistrati er klar til kamp igen, efter at de mistede sidste uges storsejr over Vejle Boldklub på grund af positive coronatests. Stephen Odey er også med, efter at han sad over med karantæne i midtugen.
Til gengæld er Simon Graves, Nicolai Brock-Madsen og Joel Kabongo fortsat ude med skader.
Karantæne
Brøndby IF: Andreas Bruus
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Heggheim, Maxsø, Rosted – Mensah, Slimane, Radosevic, Frendrup, Riveros – Uhre, Hedlund
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Odey, Kamara
Profilen:
Der har været meget snak om Stephen Odey fra Randers FC i efteråret, men han er altså ikke den eneste måltyv, kronjyderne har. Alhaji Kamara er også en målfarlig herre, hvilket han har vist med otte sæsonmål – heriblandt fire i sine seneste tre kampe.
Vidste du, at…:
Brøndby IF har det som regel godt på Brøndby Stadion mod Randers FC. Hestene fra Randers har ikke vundet der siden 2014, hvor Djiby Fall og Elmar Bjarnason stod for målene. Randers FC fik dog point forrige gang, de gæstede stadionet, hvor det sluttede i en nulløsning.
Dom:
Der er en del på spil for begge hold. Randers FC kæmper for at holde Brøndby IF bag sig – Brøndby IF kæmper for at overhale Randers FC. Og så vil begge mandskaber hente en sejr for at holde snor i holdene lige over dem, nemlig FC København og AaB.
Herfra er buddet, at der fortsat er status quo i Brøndby og Randers’ kamp i tabellen efter denne weekend. Det slutter nemlig, som det gjorde sidst, de to mødtes: I en pointdeling på 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Stjernetransfer på plads alligevel
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT
