Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #bifrfc #sldk
Holdnyt
Brøndby IF
Det blev til et nederlag i Europa League for Brøndby IF, der dermed ikke kan gå videre i turneringen, men med en sejr over Sparta Prag i sidste spillerunde kan havne ovre i Conference Leagues knockoutkampe.
Inden da skal Brøndby dog i aktion i Superligaen, og her har de seneste måneder været særdeles succesfulde.
Niels Frederiksens mandskab har været det mest formstærke hold over de seneste syv spillerunder med seks sejre og en uafgjort, og de er kravlet op som nummer fem. Hvis de vinder over Randers FC fredag, vil de endda som minimum overvintre på en fjerdeplads og være maksimalt tre point fra andenpladsen.
I den seneste ligakamp var Jens Martin Gammelby ikke en del af Brøndbys trup, og han er heller ikke udtaget til sæsonens sidste Superliga-kamp. Det samme gælder karantæneramte Andreas Bruus, som afløses af Tobias Børkeeiet.
Også Michael Lumb, der forlader klubben ved årsskiftet, er fraværende sammen med skadede Rasmus Wikström.
Randers FC:
I modsætning til Brøndby IF havde Randers FC en succesoplevelse torsdag aften, hvor de besejrede CFR Cluj og nu ligger til at gå videre til Conference Leagues knockoutrunder.
Samtidig er Randers FC – ligesom søndagens modstander – formstærke i Superligaen. Deres seneste seks kampe er endt med tre sejre, to uafgjorte og blot et enkelt nederlag, og med de resultater har de holdt snor i toppen.
De er inden søndagens kamp nummer fire i ligaen, men de vil blive overhalet af Brøndby IF, hvis søndagens kamp ender i en blå-gul sejr.
Randers FC kan glæde sig over, at Tosin Kehinde og Vito Hammershøy-Mistrati er klar til kamp igen, efter at de mistede sidste uges storsejr over Vejle Boldklub på grund af positive coronatests. Stephen Odey er også med, efter at han sad over med karantæne i midtugen.
Til gengæld er Simon Graves, Nicolai Brock-Madsen og Joel Kabongo fortsat ude med skader.
Karantæne
Brøndby IF: Andreas Bruus
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Hermansen – Heggheim, Maxsø, Rosted – Mensah, Slimane, Radosevic, Frendrup, Riveros – Uhre, Hedlund
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Kehinde, Johnsen, Lauenborg, Ankersen – Odey, Kamara
Profilen:
Der har været meget snak om Stephen Odey fra Randers FC i efteråret, men han er altså ikke den eneste måltyv, kronjyderne har. Alhaji Kamara er også en målfarlig herre, hvilket han har vist med otte sæsonmål – heriblandt fire i sine seneste tre kampe.
Vidste du, at…:
Brøndby IF har det som regel godt på Brøndby Stadion mod Randers FC. Hestene fra Randers har ikke vundet der siden 2014, hvor Djiby Fall og Elmar Bjarnason stod for målene. Randers FC fik dog point forrige gang, de gæstede stadionet, hvor det sluttede i en nulløsning.
Dom:
Der er en del på spil for begge hold. Randers FC kæmper for at holde Brøndby IF bag sig – Brøndby IF kæmper for at overhale Randers FC. Og så vil begge mandskaber hente en sejr for at holde snor i holdene lige over dem, nemlig FC København og AaB.
Herfra er buddet, at der fortsat er status quo i Brøndby og Randers’ kamp i tabellen efter denne weekend. Det slutter nemlig, som det gjorde sidst, de to mødtes: I en pointdeling på 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Afviser mesterskabssnak
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Bayern slår rekord i ny storsejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
