Kampfakta:
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Anders Poulsen
Kampstart: Mandag 28. juli kl. 19.00
På tv: TV 3 Sport 1
Twitter: #bifsif
Holdnyt:
Brøndby IF: Hjemmeholdet fik ikke den ønskede sæsonstart og måtte indkassere et nederlag på 1-3 til FC Midtjylland i premieren. Derfor er der revanchejagt, når Brøndby tager hul på den første hjemmekamp i sæsonen. Til kampen må man undvære Alexander Szymanowski, der er ude i op til en måned. Andrew Hjulsager er stadig ikke oppe i omdrejninger, og Johan Elmander er fortsat ikke til rådighed på grund af personlige årsager. Til gengæld er Brøndbys seneste indkøb, kantspilleren Elbasan Rashani klar til kamp og er udtaget til kampen mod Silkeborg.
Silkeborg IF: Silkeborg fik en godkendt start på Superligacomebacket, da man hjemme spillede 0-0 mod FC København i en kamp, man egentlig godt kunne have vundet. Daniel A. Pedersen har kæmpet med sygdom, mens Nicolaj Køhlert fortsat er skadet og Frans Dhia Putros stadig er usikker, da han udgik med en skade kort før kampstart mod FCK.
Karantæne:
Brøndby: Ingen
Silkeborg: Ingen
Superliga-form:
Brøndby: U-V-U-U-T
Silkeborg: U
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-2-3-1): Hradecky – Holst, Semb Berge, Albrechtsen, Durmisi – Ørnskov, Kahlenberg – Hasani, Nunez, Rashani – Makienok
Silkeborg IF (3-4-3): Jensen – Gammelby, Flinta, Mikkelsen – Vidarsson, Hansen, Scheel, Ritter – Agger, Illum, Beck
Vidste du at…:
Silkeborg historisk set altid har haft det meget svært på Brøndby Stadion? Ud af 32 besøg på Vestegnen har nyoprykkerne kun vundet tre gang. Senest tilbage i 2010.
Dom: Silkeborg viste, at man godt kan være med i Superligaen efter sidste rundes uafgjorte resultat mod FC København, mens Brøndby skal have oprejsning efter en skidt premiere. Det er sidste sæsons nummer fire med en stærk trup mod et nyoprykket Silkeborg-hold. De underspiller den lidt ude i Brøndby i forhold til ambitionerne i sæsonen, men her er der ingen undskyldning. Man skal vinde over Silkeborg. Og det gør man. 2-0.
Følg kampen i Tipsbladet.dk’s LIVE-center.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
OPTAKT
Bayern – PSG
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Freiburg – Braga
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
