Optakt: Brøndby IF – Silkeborg

Silkeborg er tilbage i Superligaen. I sidste runde drillede de FC København, kan de også drille Brøndby?



Kampfakta:
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Anders Poulsen
Kampstart: Mandag 28. juli kl. 19.00
På tv: TV 3 Sport 1
Twitter: #bifsif

Holdnyt:
Brøndby IF: Hjemmeholdet fik ikke den ønskede sæsonstart og måtte indkassere et nederlag på 1-3 til FC Midtjylland i premieren. Derfor er der revanchejagt, når Brøndby tager hul på den første hjemmekamp i sæsonen. Til kampen må man undvære Alexander Szymanowski, der er ude i op til en måned. Andrew Hjulsager er stadig ikke oppe i omdrejninger, og Johan Elmander er fortsat ikke til rådighed på grund af personlige årsager. Til gengæld er Brøndbys seneste indkøb, kantspilleren Elbasan Rashani klar til kamp og er udtaget til kampen mod Silkeborg.  

Silkeborg IF: Silkeborg fik en godkendt start på Superligacomebacket, da man hjemme spillede 0-0 mod FC København i en kamp, man egentlig godt kunne have vundet. Daniel A. Pedersen har kæmpet med sygdom, mens Nicolaj Køhlert fortsat er skadet og Frans Dhia Putros stadig er usikker, da han udgik med en skade kort før kampstart mod FCK.

Karantæne:
Brøndby: Ingen
Silkeborg: Ingen

Superliga-form:
Brøndby: U-V-U-U-T
Silkeborg: U

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-2-3-1):
Hradecky – Holst, Semb Berge, Albrechtsen, Durmisi – Ørnskov, Kahlenberg – Hasani, Nunez, Rashani – Makienok

Silkeborg IF (3-4-3): Jensen – Gammelby, Flinta, Mikkelsen – Vidarsson, Hansen, Scheel, Ritter – Agger, Illum, Beck

Vidste du at…:
Silkeborg historisk set altid har haft det meget svært på Brøndby Stadion? Ud af 32 besøg på Vestegnen har nyoprykkerne kun vundet tre gang. Senest tilbage i 2010.

Dom: Silkeborg viste, at man godt kan være med i Superligaen efter sidste rundes uafgjorte resultat mod FC København, mens Brøndby skal have oprejsning efter en skidt premiere. Det er sidste sæsons nummer fire med en stærk trup mod et nyoprykket Silkeborg-hold. De underspiller den lidt ude i Brøndby i forhold til ambitionerne i sæsonen, men her er der ingen undskyldning. Man skal vinde over Silkeborg. Og det gør man. 2-0.

Følg kampen i Tipsbladet.dk’s LIVE-center.





Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Holland – Sverige

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dame N’Doye scorer nyt job

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for