Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: 6’eren
Holdnyt:
Brøndby IF:
‘’Drengene fra Vestegnen’’ har fået en fremragende start på 2024 med to flotte sejre i årets første to kampe. I forårspremieren blev det med 10 mod 11 i +75 minutter til tre hårdt tilkæmpede point mod guldrivalerne FC Midtjylland, mens det i sidste weekend blev til en fuld fortjent 3-0 sejr ude mod OB.
Jesper Sørensens tropper kom buldrende ud til den ellers ikke ukomplicerede udekamp i Odense, og allerede efter 11 minutter havde kreatøren Vallys leveret assist til både Suzuki og Omoijuanfo, som bragte Brøndby på tidlig vinderkurs. Anden halvleg var mere jævnbyrdig, men de talentfulde indskiftere Bundgaard og Kvistgaarden satte alligevel trumf på, da de kombinerede sig frem til en flot 3-0 scoring.
Brøndby holder med sejren fast i Superligaens førsteplads og kan med endnu en af slagsen mod Vejle øge forspringet til minimum én af guldrivalerne, da FC Midtjylland og FC København ikke begge kan få fuldt udbytte ud af fredagens topbrag på MCH Arena.
Heggheim er i karantæne efter sin udvisning mod FC Midtjylland i forårspremieren. Alves er fortsat ikke klar, men Vanlerberghe er tilbage på træningsbanen – dog har det været for tidligt at udtage ham til kampen mod Vejle.
Vejle Boldklub:
Der er liv i Vejle. Oprykkerne har lagt godt fra land i det nye år med fire point i de to første kampe, som har budt på 0-0 mod AGF og en 2-0 sejr over Silkeborg. Begge i øvrigt i trygge rammer på hjemmebanen i Nørreskoven.
Begge kampe har budt på opløftende præstationer fra Prelec’ tropper, som offensivt har nydt godt af Emmanouilidis’ tilbagevenden, mens der defensivt har været rigtig godt styr på tingene. Ydermere virker truppens bredde til at være blevet forbedret markant, og man kan dermed holde niveau, selv når der skal friske kræfter på banen i løbet af kampene.
Det rakte godt nok ‘kun’ til 0-0 mod AGF i forårspremieren, men det var Vejle, der viste sig bedre frem i det opgør, og som greb mest ud efter sejren.
Senest blev det til en flot sejr hjemme over Silkeborg, og her var marginalerne for en gang skyld på Vejles side. I det store hele var sejren ganske fortjent, men med lidt mere skarphed fra Kent Nielsens tropper kunne der snildt have blevet mere spænding om udfaldet.
Gæsterne indtager fortsat rækkens 11.plads, men overlevelseshåbet lever i den grad med kun to point op til OB, Lyngby og Viborg samt fire til Randers på syvendepladsen.
Stefan Velkov sad ude med karantæne senest, men er tilbage til søndagens opgør.
Karantæner:
Brøndby IF: Henrik Heggheim
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Greve, Wass, Vallys, Divkovic – Suzuki, Omoijuanfo
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Kolinger, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Albornoz – N’Gbakoto, Onugkha, Emmanouilidis
Dom:
Både Brøndby og Vejle er kommet fantastisk i gang med det nye år og bør have masser af selvtillid i bagagen inden søndagens opgør på Brøndby Stadion.
Gæsterne har vist sig flot frem i de to første kampe, men kommer formentlig op mod overmagten i dette opgør, for nøj, hvor har Brøndby set gode ud indtil videre.
Vejle spiller nærmest kun tætte kampe og taber meget sjældent med mere end ét mål, så selv mod rækkens førerhold slipper de nok med æren i behold. 2-1 sejr til Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool