Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: 6’eren
Holdnyt:
Brøndby IF:
‘’Drengene fra Vestegnen’’ har fået en fremragende start på 2024 med to flotte sejre i årets første to kampe. I forårspremieren blev det med 10 mod 11 i +75 minutter til tre hårdt tilkæmpede point mod guldrivalerne FC Midtjylland, mens det i sidste weekend blev til en fuld fortjent 3-0 sejr ude mod OB.
Jesper Sørensens tropper kom buldrende ud til den ellers ikke ukomplicerede udekamp i Odense, og allerede efter 11 minutter havde kreatøren Vallys leveret assist til både Suzuki og Omoijuanfo, som bragte Brøndby på tidlig vinderkurs. Anden halvleg var mere jævnbyrdig, men de talentfulde indskiftere Bundgaard og Kvistgaarden satte alligevel trumf på, da de kombinerede sig frem til en flot 3-0 scoring.
Brøndby holder med sejren fast i Superligaens førsteplads og kan med endnu en af slagsen mod Vejle øge forspringet til minimum én af guldrivalerne, da FC Midtjylland og FC København ikke begge kan få fuldt udbytte ud af fredagens topbrag på MCH Arena.
Heggheim er i karantæne efter sin udvisning mod FC Midtjylland i forårspremieren. Alves er fortsat ikke klar, men Vanlerberghe er tilbage på træningsbanen – dog har det været for tidligt at udtage ham til kampen mod Vejle.
Vejle Boldklub:
Der er liv i Vejle. Oprykkerne har lagt godt fra land i det nye år med fire point i de to første kampe, som har budt på 0-0 mod AGF og en 2-0 sejr over Silkeborg. Begge i øvrigt i trygge rammer på hjemmebanen i Nørreskoven.
Begge kampe har budt på opløftende præstationer fra Prelec’ tropper, som offensivt har nydt godt af Emmanouilidis’ tilbagevenden, mens der defensivt har været rigtig godt styr på tingene. Ydermere virker truppens bredde til at være blevet forbedret markant, og man kan dermed holde niveau, selv når der skal friske kræfter på banen i løbet af kampene.
Det rakte godt nok ‘kun’ til 0-0 mod AGF i forårspremieren, men det var Vejle, der viste sig bedre frem i det opgør, og som greb mest ud efter sejren.
Senest blev det til en flot sejr hjemme over Silkeborg, og her var marginalerne for en gang skyld på Vejles side. I det store hele var sejren ganske fortjent, men med lidt mere skarphed fra Kent Nielsens tropper kunne der snildt have blevet mere spænding om udfaldet.
Gæsterne indtager fortsat rækkens 11.plads, men overlevelseshåbet lever i den grad med kun to point op til OB, Lyngby og Viborg samt fire til Randers på syvendepladsen.
Stefan Velkov sad ude med karantæne senest, men er tilbage til søndagens opgør.
Karantæner:
Brøndby IF: Henrik Heggheim
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Greve, Wass, Vallys, Divkovic – Suzuki, Omoijuanfo
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Kolinger, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Albornoz – N’Gbakoto, Onugkha, Emmanouilidis
Dom:
Både Brøndby og Vejle er kommet fantastisk i gang med det nye år og bør have masser af selvtillid i bagagen inden søndagens opgør på Brøndby Stadion.
Gæsterne har vist sig flot frem i de to første kampe, men kommer formentlig op mod overmagten i dette opgør, for nøj, hvor har Brøndby set gode ud indtil videre.
Vejle spiller nærmest kun tætte kampe og taber meget sjældent med mere end ét mål, så selv mod rækkens førerhold slipper de nok med æren i behold. 2-1 sejr til Brøndby.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Presset træner vil rotere mod FCM
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
AVIS
Interessant afsløring
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW