Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: 6’eren
Holdnyt:
Brøndby IF:
‘’Drengene fra Vestegnen’’ har fået en fremragende start på 2024 med to flotte sejre i årets første to kampe. I forårspremieren blev det med 10 mod 11 i +75 minutter til tre hårdt tilkæmpede point mod guldrivalerne FC Midtjylland, mens det i sidste weekend blev til en fuld fortjent 3-0 sejr ude mod OB.
Jesper Sørensens tropper kom buldrende ud til den ellers ikke ukomplicerede udekamp i Odense, og allerede efter 11 minutter havde kreatøren Vallys leveret assist til både Suzuki og Omoijuanfo, som bragte Brøndby på tidlig vinderkurs. Anden halvleg var mere jævnbyrdig, men de talentfulde indskiftere Bundgaard og Kvistgaarden satte alligevel trumf på, da de kombinerede sig frem til en flot 3-0 scoring.
Brøndby holder med sejren fast i Superligaens førsteplads og kan med endnu en af slagsen mod Vejle øge forspringet til minimum én af guldrivalerne, da FC Midtjylland og FC København ikke begge kan få fuldt udbytte ud af fredagens topbrag på MCH Arena.
Heggheim er i karantæne efter sin udvisning mod FC Midtjylland i forårspremieren. Alves er fortsat ikke klar, men Vanlerberghe er tilbage på træningsbanen – dog har det været for tidligt at udtage ham til kampen mod Vejle.
Vejle Boldklub:
Der er liv i Vejle. Oprykkerne har lagt godt fra land i det nye år med fire point i de to første kampe, som har budt på 0-0 mod AGF og en 2-0 sejr over Silkeborg. Begge i øvrigt i trygge rammer på hjemmebanen i Nørreskoven.
Begge kampe har budt på opløftende præstationer fra Prelec’ tropper, som offensivt har nydt godt af Emmanouilidis’ tilbagevenden, mens der defensivt har været rigtig godt styr på tingene. Ydermere virker truppens bredde til at være blevet forbedret markant, og man kan dermed holde niveau, selv når der skal friske kræfter på banen i løbet af kampene.
Det rakte godt nok ‘kun’ til 0-0 mod AGF i forårspremieren, men det var Vejle, der viste sig bedre frem i det opgør, og som greb mest ud efter sejren.
Senest blev det til en flot sejr hjemme over Silkeborg, og her var marginalerne for en gang skyld på Vejles side. I det store hele var sejren ganske fortjent, men med lidt mere skarphed fra Kent Nielsens tropper kunne der snildt have blevet mere spænding om udfaldet.
Gæsterne indtager fortsat rækkens 11.plads, men overlevelseshåbet lever i den grad med kun to point op til OB, Lyngby og Viborg samt fire til Randers på syvendepladsen.
Stefan Velkov sad ude med karantæne senest, men er tilbage til søndagens opgør.
Karantæner:
Brøndby IF: Henrik Heggheim
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Greve, Wass, Vallys, Divkovic – Suzuki, Omoijuanfo
Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Kolinger, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Albornoz – N’Gbakoto, Onugkha, Emmanouilidis
Dom:
Både Brøndby og Vejle er kommet fantastisk i gang med det nye år og bør have masser af selvtillid i bagagen inden søndagens opgør på Brøndby Stadion.
Gæsterne har vist sig flot frem i de to første kampe, men kommer formentlig op mod overmagten i dette opgør, for nøj, hvor har Brøndby set gode ud indtil videre.
Vejle spiller nærmest kun tætte kampe og taber meget sjældent med mere end ét mål, så selv mod rækkens førerhold slipper de nok med æren i behold. 2-1 sejr til Brøndby.
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG