Brøndby IF – Vejle Boldklub

Kan Brøndby gøre det til tre ud af tre i forårssæsonen? Det får de chancen for, når formstærke Vejle kommer forbi.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: 6’eren

Holdnyt:
Brøndby IF:
‘’Drengene fra Vestegnen’’ har fået en fremragende start på 2024 med to flotte sejre i årets første to kampe. I forårspremieren blev det med 10 mod 11 i +75 minutter til tre hårdt tilkæmpede point mod guldrivalerne FC Midtjylland, mens det i sidste weekend blev til en fuld fortjent 3-0 sejr ude mod OB.

Jesper Sørensens tropper kom buldrende ud til den ellers ikke ukomplicerede udekamp i Odense, og allerede efter 11 minutter havde kreatøren Vallys leveret assist til både Suzuki og Omoijuanfo, som bragte Brøndby på tidlig vinderkurs. Anden halvleg var mere jævnbyrdig, men de talentfulde indskiftere Bundgaard og Kvistgaarden satte alligevel trumf på, da de kombinerede sig frem til en flot 3-0 scoring.

Brøndby holder med sejren fast i Superligaens førsteplads og kan med endnu en af slagsen mod Vejle øge forspringet til minimum én af guldrivalerne, da FC Midtjylland og FC København ikke begge kan få fuldt udbytte ud af fredagens topbrag på MCH Arena.

Heggheim er i karantæne efter sin udvisning mod FC Midtjylland i forårspremieren. Alves er fortsat ikke klar, men Vanlerberghe er tilbage på træningsbanen – dog har det været for tidligt at udtage ham til kampen mod Vejle.

Vejle Boldklub:
Der er liv i Vejle. Oprykkerne har lagt godt fra land i det nye år med fire point i de to første kampe, som har budt på 0-0 mod AGF og en 2-0 sejr over Silkeborg. Begge i øvrigt i trygge rammer på hjemmebanen i Nørreskoven.

Begge kampe har budt på opløftende præstationer fra Prelec’ tropper, som offensivt har nydt godt af Emmanouilidis’ tilbagevenden, mens der defensivt har været rigtig godt styr på tingene. Ydermere virker truppens bredde til at være blevet forbedret markant, og man kan dermed holde niveau, selv når der skal friske kræfter på banen i løbet af kampene.

Det rakte godt nok ‘kun’ til 0-0 mod AGF i forårspremieren, men det var Vejle, der viste sig bedre frem i det opgør, og som greb mest ud efter sejren.

Senest blev det til en flot sejr hjemme over Silkeborg, og her var marginalerne for en gang skyld på Vejles side. I det store hele var sejren ganske fortjent, men med lidt mere skarphed fra Kent Nielsens tropper kunne der snildt have blevet mere spænding om udfaldet.

Gæsterne indtager fortsat rækkens 11.plads, men overlevelseshåbet lever i den grad med kun to point op til OB, Lyngby og Viborg samt fire til Randers på syvendepladsen.

Stefan Velkov sad ude med karantæne senest, men er tilbage til søndagens opgør.

Karantæner:
Brøndby IF: Henrik Heggheim
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Greve, Wass, Vallys, Divkovic – Suzuki, Omoijuanfo

Vejle Boldklub (3-4-3): Trott – Kolinger, Albentosa, Provstgaard – Gundelund, Barry, Francois, Albornoz – N’Gbakoto, Onugkha, Emmanouilidis

Dom:
Både Brøndby og Vejle er kommet fantastisk i gang med det nye år og bør have masser af selvtillid i bagagen inden søndagens opgør på Brøndby Stadion.

Gæsterne har vist sig flot frem i de to første kampe, men kommer formentlig op mod overmagten i dette opgør, for nøj, hvor har Brøndby set gode ud indtil videre.

Vejle spiller nærmest kun tætte kampe og taber meget sjældent med mere end ét mål, så selv mod rækkens førerhold slipper de nok med æren i behold. 2-1 sejr til Brøndby. 





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

– Det er Neestrups tre største fejl

Philip Billing tabte kæben



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Riemer melder stjerne klar

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kæmpe nyhed i udlandet

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

FCK-talenter ydmyger Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Av, FCK! Her er de værst af alle

Helt på røven over Victor Froholdt

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Nu flytter anfører til Danmark

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling