Optakt: Brøndby IF – Viborg FF

To hold med frisk selvtillid tørner sammen på Brøndby Stadion.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mads Kristoffer-Kristoffersen
På TV: 6'eren
Hashtag: #bifvff #sldk

Holdnyt;
Brøndby IF:

Hvis de går og smiler ekstra meget på Vestegnen, så forstår man udmærket hvorfor. 

Ser vi bort fra det sene kollaps mod FC København, så har det nemlig været lutter sejre for Brøndby de seneste seks ud af syv Superligakampe. Sådan noget kaldes mesterskabsform, og Ohi Omoijuanfo var da også ude efter den seneste sejr på 3-0 over Hvidovre og kalde Brøndby for en mesterskabskandidat. 

Man er da også kun et enkelt point bag FC København, så alt peger lige nu i retning af, at Brøndby bliver et tophold i denne sæson. Det spiller da også for dem i øjeblikket. Igen mod Hvidovre var de to backs, Marko Divkovic og Sean Klaiber suveræne, og de er altså bare blevet et stærkt våben for Jesper Sørensen, der i Jacob Rasmussen, Daniel Wass og Nicolai Vallys har modne profiler, der storspiller. 

Brøndby måtte mod Hvidovre undvære Sebastian Sebulonsen, Henrik Heggheim og Mathias Greve. Førstnævnte er blevet klar til Viborg-kampen, mens de to sidstnævnte fortsat sidder ude med skader. 

Viborg FF:
Spoiler vi tiden halvanden uge tilbage, så det sløjt ud for sidste sæsons nummer fire. Ét point var hentet i de seneste fire Superligakampe. Spoler vi tiden frem til i dag, ser det straks meget bedre ud. Man gik videre i pokalen mod Esbjerg, og søndag aften hentede man en særdeles vigtig hjemmesejr, da AGF blev sendt hjem med et 2-1-nederlag. 

Her spillede Viborg en udmærket kamp, og flere spillere viste sig godt frem. Jeppe Grønning storspillede på midtbanen, Srdjan Kuzmic blev matchvinder med sit første seniormål i karrieren, og offensiven med Isak Jensen, Anosike Ementa og Ibrahim Said viste lovende takter, hvor førstnævnte både scorede og assisterede. 

Nu handler det for Viborg om at bygge videre på det stærke resultat, så man kan lægge pres på de øvrige hold i midterfeltet omkring en plads i top seks. 

Senest måtte Viborg undvære Jakob Bonde, Zan Zalatel, Jamie Jacobs, Mads Lauritsen, Martin Agnarsson og Jakob Vester. Man var altså hårdt ramt i forsvaret, hvor Jacob Friis rykkede Daniel Anyembe ind centralt for så at smide Srdjan Kuzmic ud på backen. Det kan være, at den vinderformel bliver gentaget.

Af de ovennævnte er det i hvert fald kun Jamie Jacobs, der er blevet klar til kampen mod Brøndby. 

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Kevin Tshiembe, Frederik Alves, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo

Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund – Srdjan Kuzmic, Nicolas Bürgy, Daniel Anyembe, Oliver Bundgaard – Magnus Westergaard, Jeppe Grønning, Jean-Manuel Mbom – Ibrahim Said, Anosike Ementa, Isak Jensen

Dom:
Begge hold kommer ind til opgøret med selvtillid i bagagen, og tidligere har Viborg voldt Brøndby mange problemer. Denne gang virker Brøndby dog til at være for stærke – Jesper Sørensen har simpelthen fået det til at klikke, og det kommer til at gøre forskellen på hjemmebanen. 

Brøndby vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Superliga-klub bedst i hele verden

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Ekspert hylder Høgh-beslutning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Har været uenig med Steve Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Thomas Delaney er fortid’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Nu er han pludselig syg

Han er Superligaens ringeste målmand!

Gift Links hylder FCK-legende

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Glem det, Leicester!

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Barcelona – Atletico

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal