Optakt: Brøndby IF – Viborg FF

To hold med frisk selvtillid tørner sammen på Brøndby Stadion.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mads Kristoffer-Kristoffersen
På TV: 6'eren
Hashtag: #bifvff #sldk

Holdnyt;
Brøndby IF:

Hvis de går og smiler ekstra meget på Vestegnen, så forstår man udmærket hvorfor. 

Ser vi bort fra det sene kollaps mod FC København, så har det nemlig været lutter sejre for Brøndby de seneste seks ud af syv Superligakampe. Sådan noget kaldes mesterskabsform, og Ohi Omoijuanfo var da også ude efter den seneste sejr på 3-0 over Hvidovre og kalde Brøndby for en mesterskabskandidat. 

Man er da også kun et enkelt point bag FC København, så alt peger lige nu i retning af, at Brøndby bliver et tophold i denne sæson. Det spiller da også for dem i øjeblikket. Igen mod Hvidovre var de to backs, Marko Divkovic og Sean Klaiber suveræne, og de er altså bare blevet et stærkt våben for Jesper Sørensen, der i Jacob Rasmussen, Daniel Wass og Nicolai Vallys har modne profiler, der storspiller. 

Brøndby måtte mod Hvidovre undvære Sebastian Sebulonsen, Henrik Heggheim og Mathias Greve. Førstnævnte er blevet klar til Viborg-kampen, mens de to sidstnævnte fortsat sidder ude med skader. 

Viborg FF:
Spoiler vi tiden halvanden uge tilbage, så det sløjt ud for sidste sæsons nummer fire. Ét point var hentet i de seneste fire Superligakampe. Spoler vi tiden frem til i dag, ser det straks meget bedre ud. Man gik videre i pokalen mod Esbjerg, og søndag aften hentede man en særdeles vigtig hjemmesejr, da AGF blev sendt hjem med et 2-1-nederlag. 

Her spillede Viborg en udmærket kamp, og flere spillere viste sig godt frem. Jeppe Grønning storspillede på midtbanen, Srdjan Kuzmic blev matchvinder med sit første seniormål i karrieren, og offensiven med Isak Jensen, Anosike Ementa og Ibrahim Said viste lovende takter, hvor førstnævnte både scorede og assisterede. 

Nu handler det for Viborg om at bygge videre på det stærke resultat, så man kan lægge pres på de øvrige hold i midterfeltet omkring en plads i top seks. 

Senest måtte Viborg undvære Jakob Bonde, Zan Zalatel, Jamie Jacobs, Mads Lauritsen, Martin Agnarsson og Jakob Vester. Man var altså hårdt ramt i forsvaret, hvor Jacob Friis rykkede Daniel Anyembe ind centralt for så at smide Srdjan Kuzmic ud på backen. Det kan være, at den vinderformel bliver gentaget.

Af de ovennævnte er det i hvert fald kun Jamie Jacobs, der er blevet klar til kampen mod Brøndby. 

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Patrick Pentz – Kevin Tshiembe, Frederik Alves, Jacob Rasmussen – Sean Klaiber, Josip Radosevic, Daniel Wass, Nicolai Vallys, Marko Divkovic – Mathias Kvistgaarden, Ohi Omoijuanfo

Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund – Srdjan Kuzmic, Nicolas Bürgy, Daniel Anyembe, Oliver Bundgaard – Magnus Westergaard, Jeppe Grønning, Jean-Manuel Mbom – Ibrahim Said, Anosike Ementa, Isak Jensen

Dom:
Begge hold kommer ind til opgøret med selvtillid i bagagen, og tidligere har Viborg voldt Brøndby mange problemer. Denne gang virker Brøndby dog til at være for stærke – Jesper Sørensen har simpelthen fået det til at klikke, og det kommer til at gøre forskellen på hjemmebanen. 

Brøndby vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Mathias Zanka går viralt




LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Real Madrid – Bayern

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

Sporting CP – Arsenal

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FIFA åbner sag mod Spanien

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining