Optakt: Brøndby – Silkeborg

Brøndby skal vinde denne kamp for at holde sig inde i kampen om Champions League-kvalifikationen, men har de styrken?



Status
Brøndby har haft god tid til at tænke over, hvad der gik galt i Parken forrige weekend, hvor holdet efter en stærk indsats og føring i første halvleg mod FC København blev overmatchet efter pausen er tabte 3-1.
Både Daniel Wass, Michael Krohn-Dehli og Stephan Andersen har været i kamp for A-landsholdet, mens Anders Randrup, Mike Jensen og Nicolaj Agger har været i aktion for U/21-landsholdet.

På Brøndbys generalforsamling torsdag slog formand Per Bjerregaard fast, at man havde regnet med seks point efter forårets tre første kampe, og at de fire samlede point ikke var tilfredsstillende. Heldigvis for Brøndby har både OB og FC Midtjylland sat lige så mange point til, men Brøndby skal have tre point for at bevare optimismen omkring at hente sølvet og en plads i Champions League-kvalifikationen.

Silkeborg derimod har masser af optimisme i behold. Masser af skader og salget af Jim Larsen har på papiret ikke gjort sæsonstarten nem for Troels Bech og spillerne. Men Silkeborg har endnu ikke tabt, har skaffet sig fem point og har inden weekenden lagt afstand til bundkampen, hvor holdet har seks point at give af til AaB og EfB.

Profil:
Mike Jensen skal vise den fight, der kan vise sig nødvendig for at overvinde et sikkert kompakt Silkeborg-hold, der vil forsøge at leve på hurtig omstilling i spillet. Brøndby lider af mangel på skarphed i front – på trods af Nicolaj Aggers scoring i Parken, og Brøndby kan blive nødt til at søge afslutninger fra distancen. Her skal Mike Jensen turde vise sig som en trussel og dermed tiltrække sig den opmærksomhed, der kan skabe plads til de tiltænkte målslugere.

Dom:

Silkeborg har fine minder fra de seneste to besøg på Brøndby Stadion. I efteråret vandt man 2-0 og i sidste sæson blev det til uafgjort. Denne gang må jyderne dog tage tomhændet hjem. Brøndby vil sætte sig tungt på kampen med højt pres, og det giver i sidste ende udslaget. Brøndby vinder 2-0

Bud på opstillinger:
Brøndby (4-4-2)
Andersen – Randrup, Stenderup, Goodson, Frederiksen – Wass, Nilsson, Jensen, Krohn-Dehli – Jallow, Agger
Skader: Schlebrügge, Bernburg
Karantæne: Ingen

Silkeborg (4-4-1-1)
Heinze – Flinta, Holst Rasmussen, Jacobsen, Poulsen – Svensson, Hansen, Mikkelsen, Ørnskov, Petersen – Holst – Saag
Skader: Bech
Karantæne: Risgård (spærret)







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kalder tronskifte i Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp