Optakt: Brøndby – Silkeborg

Brøndby skal vinde denne kamp for at holde sig inde i kampen om Champions League-kvalifikationen, men har de styrken?



Status
Brøndby har haft god tid til at tænke over, hvad der gik galt i Parken forrige weekend, hvor holdet efter en stærk indsats og føring i første halvleg mod FC København blev overmatchet efter pausen er tabte 3-1.
Både Daniel Wass, Michael Krohn-Dehli og Stephan Andersen har været i kamp for A-landsholdet, mens Anders Randrup, Mike Jensen og Nicolaj Agger har været i aktion for U/21-landsholdet.

På Brøndbys generalforsamling torsdag slog formand Per Bjerregaard fast, at man havde regnet med seks point efter forårets tre første kampe, og at de fire samlede point ikke var tilfredsstillende. Heldigvis for Brøndby har både OB og FC Midtjylland sat lige så mange point til, men Brøndby skal have tre point for at bevare optimismen omkring at hente sølvet og en plads i Champions League-kvalifikationen.

Silkeborg derimod har masser af optimisme i behold. Masser af skader og salget af Jim Larsen har på papiret ikke gjort sæsonstarten nem for Troels Bech og spillerne. Men Silkeborg har endnu ikke tabt, har skaffet sig fem point og har inden weekenden lagt afstand til bundkampen, hvor holdet har seks point at give af til AaB og EfB.

Profil:
Mike Jensen skal vise den fight, der kan vise sig nødvendig for at overvinde et sikkert kompakt Silkeborg-hold, der vil forsøge at leve på hurtig omstilling i spillet. Brøndby lider af mangel på skarphed i front – på trods af Nicolaj Aggers scoring i Parken, og Brøndby kan blive nødt til at søge afslutninger fra distancen. Her skal Mike Jensen turde vise sig som en trussel og dermed tiltrække sig den opmærksomhed, der kan skabe plads til de tiltænkte målslugere.

Dom:

Silkeborg har fine minder fra de seneste to besøg på Brøndby Stadion. I efteråret vandt man 2-0 og i sidste sæson blev det til uafgjort. Denne gang må jyderne dog tage tomhændet hjem. Brøndby vil sætte sig tungt på kampen med højt pres, og det giver i sidste ende udslaget. Brøndby vinder 2-0

Bud på opstillinger:
Brøndby (4-4-2)
Andersen – Randrup, Stenderup, Goodson, Frederiksen – Wass, Nilsson, Jensen, Krohn-Dehli – Jallow, Agger
Skader: Schlebrügge, Bernburg
Karantæne: Ingen

Silkeborg (4-4-1-1)
Heinze – Flinta, Holst Rasmussen, Jacobsen, Poulsen – Svensson, Hansen, Mikkelsen, Ørnskov, Petersen – Holst – Saag
Skader: Bech
Karantæne: Risgård (spærret)







LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Henter FC København-spiller

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Trænerlegende stopper

Ny melding om fremtiden

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Kæk Wass: Han filmede!

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet