Optakt: Brøndby – Silkeborg

Brøndby skal vinde denne kamp for at holde sig inde i kampen om Champions League-kvalifikationen, men har de styrken?



Status
Brøndby har haft god tid til at tænke over, hvad der gik galt i Parken forrige weekend, hvor holdet efter en stærk indsats og føring i første halvleg mod FC København blev overmatchet efter pausen er tabte 3-1.
Både Daniel Wass, Michael Krohn-Dehli og Stephan Andersen har været i kamp for A-landsholdet, mens Anders Randrup, Mike Jensen og Nicolaj Agger har været i aktion for U/21-landsholdet.

På Brøndbys generalforsamling torsdag slog formand Per Bjerregaard fast, at man havde regnet med seks point efter forårets tre første kampe, og at de fire samlede point ikke var tilfredsstillende. Heldigvis for Brøndby har både OB og FC Midtjylland sat lige så mange point til, men Brøndby skal have tre point for at bevare optimismen omkring at hente sølvet og en plads i Champions League-kvalifikationen.

Silkeborg derimod har masser af optimisme i behold. Masser af skader og salget af Jim Larsen har på papiret ikke gjort sæsonstarten nem for Troels Bech og spillerne. Men Silkeborg har endnu ikke tabt, har skaffet sig fem point og har inden weekenden lagt afstand til bundkampen, hvor holdet har seks point at give af til AaB og EfB.

Profil:
Mike Jensen skal vise den fight, der kan vise sig nødvendig for at overvinde et sikkert kompakt Silkeborg-hold, der vil forsøge at leve på hurtig omstilling i spillet. Brøndby lider af mangel på skarphed i front – på trods af Nicolaj Aggers scoring i Parken, og Brøndby kan blive nødt til at søge afslutninger fra distancen. Her skal Mike Jensen turde vise sig som en trussel og dermed tiltrække sig den opmærksomhed, der kan skabe plads til de tiltænkte målslugere.

Dom:

Silkeborg har fine minder fra de seneste to besøg på Brøndby Stadion. I efteråret vandt man 2-0 og i sidste sæson blev det til uafgjort. Denne gang må jyderne dog tage tomhændet hjem. Brøndby vil sætte sig tungt på kampen med højt pres, og det giver i sidste ende udslaget. Brøndby vinder 2-0

Bud på opstillinger:
Brøndby (4-4-2)
Andersen – Randrup, Stenderup, Goodson, Frederiksen – Wass, Nilsson, Jensen, Krohn-Dehli – Jallow, Agger
Skader: Schlebrügge, Bernburg
Karantæne: Ingen

Silkeborg (4-4-1-1)
Heinze – Flinta, Holst Rasmussen, Jacobsen, Poulsen – Svensson, Hansen, Mikkelsen, Ørnskov, Petersen – Holst – Saag
Skader: Bech
Karantæne: Risgård (spærret)




Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Kæmpe forløsning for FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Bombe på vej – sker det i dag? 

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres