Optakt: Brøndby – Silkeborg

Brøndby skal vinde denne kamp for at holde sig inde i kampen om Champions League-kvalifikationen, men har de styrken?



Status
Brøndby har haft god tid til at tænke over, hvad der gik galt i Parken forrige weekend, hvor holdet efter en stærk indsats og føring i første halvleg mod FC København blev overmatchet efter pausen er tabte 3-1.
Både Daniel Wass, Michael Krohn-Dehli og Stephan Andersen har været i kamp for A-landsholdet, mens Anders Randrup, Mike Jensen og Nicolaj Agger har været i aktion for U/21-landsholdet.

På Brøndbys generalforsamling torsdag slog formand Per Bjerregaard fast, at man havde regnet med seks point efter forårets tre første kampe, og at de fire samlede point ikke var tilfredsstillende. Heldigvis for Brøndby har både OB og FC Midtjylland sat lige så mange point til, men Brøndby skal have tre point for at bevare optimismen omkring at hente sølvet og en plads i Champions League-kvalifikationen.

Silkeborg derimod har masser af optimisme i behold. Masser af skader og salget af Jim Larsen har på papiret ikke gjort sæsonstarten nem for Troels Bech og spillerne. Men Silkeborg har endnu ikke tabt, har skaffet sig fem point og har inden weekenden lagt afstand til bundkampen, hvor holdet har seks point at give af til AaB og EfB.

Profil:
Mike Jensen skal vise den fight, der kan vise sig nødvendig for at overvinde et sikkert kompakt Silkeborg-hold, der vil forsøge at leve på hurtig omstilling i spillet. Brøndby lider af mangel på skarphed i front – på trods af Nicolaj Aggers scoring i Parken, og Brøndby kan blive nødt til at søge afslutninger fra distancen. Her skal Mike Jensen turde vise sig som en trussel og dermed tiltrække sig den opmærksomhed, der kan skabe plads til de tiltænkte målslugere.

Dom:

Silkeborg har fine minder fra de seneste to besøg på Brøndby Stadion. I efteråret vandt man 2-0 og i sidste sæson blev det til uafgjort. Denne gang må jyderne dog tage tomhændet hjem. Brøndby vil sætte sig tungt på kampen med højt pres, og det giver i sidste ende udslaget. Brøndby vinder 2-0

Bud på opstillinger:
Brøndby (4-4-2)
Andersen – Randrup, Stenderup, Goodson, Frederiksen – Wass, Nilsson, Jensen, Krohn-Dehli – Jallow, Agger
Skader: Schlebrügge, Bernburg
Karantæne: Ingen

Silkeborg (4-4-1-1)
Heinze – Flinta, Holst Rasmussen, Jacobsen, Poulsen – Svensson, Hansen, Mikkelsen, Ørnskov, Petersen – Holst – Saag
Skader: Bech
Karantæne: Risgård (spærret)







LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

AaB i vildt comeback

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

FC København – Silkeborg IF

Jakob Poulsen med dyster melding

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Spotpris – så billig er Højbjerg

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC Midtjylland – Sønderjyske

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Transferpres på Albert Grønbæk

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

‘Hvem fanden ringer man til?’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Store spørgsmålstegn inden FCK

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

FCK bød på landsholdsmålmand

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn