Optakt: Brøndby – Silkeborg

Brøndby skal vinde denne kamp for at holde sig inde i kampen om Champions League-kvalifikationen, men har de styrken?



Status
Brøndby har haft god tid til at tænke over, hvad der gik galt i Parken forrige weekend, hvor holdet efter en stærk indsats og føring i første halvleg mod FC København blev overmatchet efter pausen er tabte 3-1.
Både Daniel Wass, Michael Krohn-Dehli og Stephan Andersen har været i kamp for A-landsholdet, mens Anders Randrup, Mike Jensen og Nicolaj Agger har været i aktion for U/21-landsholdet.

På Brøndbys generalforsamling torsdag slog formand Per Bjerregaard fast, at man havde regnet med seks point efter forårets tre første kampe, og at de fire samlede point ikke var tilfredsstillende. Heldigvis for Brøndby har både OB og FC Midtjylland sat lige så mange point til, men Brøndby skal have tre point for at bevare optimismen omkring at hente sølvet og en plads i Champions League-kvalifikationen.

Silkeborg derimod har masser af optimisme i behold. Masser af skader og salget af Jim Larsen har på papiret ikke gjort sæsonstarten nem for Troels Bech og spillerne. Men Silkeborg har endnu ikke tabt, har skaffet sig fem point og har inden weekenden lagt afstand til bundkampen, hvor holdet har seks point at give af til AaB og EfB.

Profil:
Mike Jensen skal vise den fight, der kan vise sig nødvendig for at overvinde et sikkert kompakt Silkeborg-hold, der vil forsøge at leve på hurtig omstilling i spillet. Brøndby lider af mangel på skarphed i front – på trods af Nicolaj Aggers scoring i Parken, og Brøndby kan blive nødt til at søge afslutninger fra distancen. Her skal Mike Jensen turde vise sig som en trussel og dermed tiltrække sig den opmærksomhed, der kan skabe plads til de tiltænkte målslugere.

Dom:

Silkeborg har fine minder fra de seneste to besøg på Brøndby Stadion. I efteråret vandt man 2-0 og i sidste sæson blev det til uafgjort. Denne gang må jyderne dog tage tomhændet hjem. Brøndby vil sætte sig tungt på kampen med højt pres, og det giver i sidste ende udslaget. Brøndby vinder 2-0

Bud på opstillinger:
Brøndby (4-4-2)
Andersen – Randrup, Stenderup, Goodson, Frederiksen – Wass, Nilsson, Jensen, Krohn-Dehli – Jallow, Agger
Skader: Schlebrügge, Bernburg
Karantæne: Ingen

Silkeborg (4-4-1-1)
Heinze – Flinta, Holst Rasmussen, Jacobsen, Poulsen – Svensson, Hansen, Mikkelsen, Ørnskov, Petersen – Holst – Saag
Skader: Bech
Karantæne: Risgård (spærret)





INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Forhandler om Albert Grønbæk

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kan få store konsekvenser for Eriksen

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Han er årets træner i Premier League

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood