Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Dommer: Benjamin Helm Svedborg
Kampstart: Mandag 2. marts klokken 19.00
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #efbaab
Holdnyt:
Esbjerg fB:
Det blev en glimrende forårspremiere for Esbjerg, der tog en sikker sejr over Silkeborg med en brandvarm Lasse Rise i målhumør. Esbjerg er nu hele otte point fra nedrykningsstregen og kan altså begynde at kigge opad.
De nye svenskere Daniel Larsson og Michael Almebäck har fået fuld spilletid for reserveholdet og kan få debut, men Niels Frederiksen kan også ende med at give genvalg til heltene fra forårspremieren. Kevin Mensah kan få debut, idet han er i truppen til mødet med de danske mestre.
AaB:
Danmarksmestrene kommer til Esbjerg med en Europa League-kamp i benene, men kan til gengæld glæde sig over sidste minut-sejren over Brøndby i forårspremieren. Nordjyderne fik ikke rigtig spillet til at køre i forårets første kamp, og det er således stadig et tema i Aalborg, at AaB’s offensiv endnu ikke har ramt tidligere tiders niveau.
Kun 17 mål er det blevet til i sæsonens 18 kampe – det er næstfærrest i Superligaen sammen med SønderjyskE og FC Vestsjælland – og det er en medvirkende årsag til, at AaB er en del af det brede midterfelt i Superligaen, hvor der kun er seks point fra nummer fire til nummer ni.
Efter sygdom i seneste Superliga-runde er både Nicolai Larsen og Kasper Risgård klar igen og forventes at starte inde, mens Kasper Pedersen sandsynligvis erstatter karantæneramte Rasmus Thelander i midterforsvaret. Nicolaj Thomsen forventes også at være med fra start, eftersom han spillede i kampen mod Club Brugge torsdag, og det efterlader tvivl om højrekanten, hvor Frederik Børsting og Andreas Bruhn også byder sig til. Det er ligeledes et spørgsmål, om Anders K. Jacobsen med sit mål har spillet sig ind i startopstillingen eller om Rasmus Jönsson og Nicklas Helenius får genvalg. Gilli Sørensen og Patrick Kristensen er ude af truppen med sygdom.
Karantæne:
Esbjerg fB: Ingen
AaB: Rasmus Thelander
Superliga-form:
Esbjerg fB: T-V-U-U-V
AaB: V-T-T-U-V
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Laursen, Stenderup, Jakobsen, Knudsen – Andersen, Friberg, Nielsen, Fellah – Söder, Rise
AaB (4-4-2): Larsen – Dalsgaard, Petersen, Pedersen, Blåbjerg – Enevoldsen, Würtz, Risgård, Thomsen – Jönsson, Helenius
Vidste du, at…:
Esbjerg er ubesejret i sine seneste otte hjemmekampe, hvilket er klubbens bedste stime i Superliga-regi siden 2005/06-sæsonen. Man skal således helt tilbage til første spillerunde for at finde Esbjergs eneste nederlag på hjemmebane i denne sæson.
Dom:
Esbjerg og AaB spiller ofte tætte kampe, og det ligner endnu en af slagsen. Esbjerg viste imidlertid stor styrke i forårspremieren, og det er sandsynligt, at vestjyderne rider videre på bølgen. Vi byder på en 2-1-sejr til Niels Frederiksens mandskab.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
