Optakt: Esbjerg fB - AGF
Illustration
Superliga

Optakt: Esbjerg fB - AGF

Sidst Esbjerg spillede Europa League-kamp, tabte de det efterfølgende Superliga-opgør. Denne gang tager de imod AGF med en sejr i Elfsborg i bagagen.

Status:
Der er mange spørgsmålstegn omkring Esbjergs hold, efter de slog Elfsborg 2-1 torsdag i Europa League. For hvem skal afløse de karantæneramte Hans Henrik Andreasen og Jonas Knudsen? Og hvad med Magnus Lekven? Er han klar, efter han sad ude i sidste weekend mod FC Vestsjælland og måtte humpe ud efter 49 minutter mod Elfsborg? Måske Mohammed Fellah skal have chancen fra start?

Sidst esbjergenserne spillede efter en Europa League-kamp, tabte de til OB, men dengang havde de også lige tabt til Red Bull Salzburg. Nu kommer de med en meriterende 2-1 sejr i bagagen og masser af selvtillid fra at have vundet på kunstgræsset i Borås, men kan de overføre det til Superligaen uden Hans Henrik Andreasen?

AGF har nu ikke vundet i fem kampe på stribe og nærmer sig med hastige skridt bundregionen. De har alvorligt brug for sejre, men har bestemt ikke fået nogen særlig god optakt til opgøret. Peter Graulund har skabt røre i den aarhusianske andedam med sin bog, hvor han kritiserer træner Peter Sørensen og klubbens ledelse, hvilket førte til en fyring af Graulund, der har angrebstrænet klubbens U/19-hold.

Aarhusianerne har de samme spillere til rådighed som til kampen mod FC Nordsjælland sidste fredag, og der bliver formentlig ikke lavet særlig meget om på opstillingen. Der er spørgsmålstegn ved højrekanten, hvor Dominic Oduro afløste Stephan Petersen i sidste uge. Der er spørgsmålstegn ved den centrale midtbane, hvor Martin Jørgensen byder sig til. Og så er der spørgsmålstegn ved angrebet, hvor Peter Sørensen fortsat leder efter en holdbar duo.

Form i Superligaen:
Esbjerg fB: U-V-V-T-T
AGF: T-T-U-U-T

Dom:
Esbjerg slog i august AGF med 5-1 på Blue Water Arena. En sådan storsejr bliver det ikke til igen, men Esbjerg får fuldt udbytte af det her opgør, hvor AGF's krise bliver udstillet. Esbjerg vinder 2-0.

Spil på kampens resultat hos TonyBet.com – klik her.

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Rønnow - P. Ankersen, Hansen, Askou, Drobo-Ampem - J. Ankersen, Bergvold, Lekven, Rasmussen - Fellah, Van Buren

Skader: Vestergaard, J. Nielsen
Karantæner: Andreasen, Knudsen

AGF (4-4-2): Rasmussen - Juel Andersen, Pasanen, Kure, Kirkeskov - Oduro, Nørregaard, Povlsen, Akharraz - Sloth, Larsen

Skader: Eckersley, Abu
Karantæner: Ingen

På tv: Mandag klokken 19.00 på TV3 Sport1

Tjek de seneste spilforslag fra Tipsbladets spilekspert.