Optakt: Esbjerg fB – Brøndby IF

Der er under en måned siden, at de to hold mødtes i Esbjerg og spillede 2-2. Hvem har lært mest og løber med pointene?



Kampfakta:

Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg

Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: 3+

Twitter: #efbbif

Holdnyt:

Esbjerg fB: Mandag fik Esbjerg tre meget, meget vigtige point, da det blev til en sejr på 2-0 hjemme over OB. Sejren betyder, at Esbjerg forud for kampen mod Brøndby er kravlet over nedrykningsstregen. Sæsonen er ikke helt gået, som Niels Frederiksens tropper havde håbet på. Spillet har været pænt, men resultaterne har manglet. Esbjerg mangler fortsat Jonas Jensen, mens Mikkel Vestergaard tilbage efter sin skade, og er med i søndagens trup. Jesper Rasmussen er også lige på nippet til at være klar igen for Esbjerg, men han sidder over mod Brøndby, mens Lasse Rise er helt tilbage igen og fik nogle få minutter mod OB mandag. Jonas Knudsen er tilbage efter endt karantæne.

Brøndby IF: Thomas Frank, Daniel Agger og resten af Brøndby-truppen har været under pres, efter klubben fra Vestegnen ikke har fået de resultater, som spillertruppen berettiger til. Men på det seneste er det vendt for et Brøndby-mandskab, der efter sejren på 2-1 hjemme over AaB i forrige spillerunde for alvor sprudlede på Brøndby Stadion i søndags. Her blev FC Vestsjælland rundbarberet, og fem forskellige Brøndby-spillere kom på tavlen. Blandt andet Teemu Pukki, der har lavet nogle mål, siden han skiftede fra Celtic sidst i transfervinduet. Thomas Frank har en stort set skadesfri trup, hvor Ferhan Hasani dog ikke er blevet klar. Martin Ørnskov er tilbage efter endt karantæne, og skubber Fredrik Semb ud af truppen.

Karantæne:
Esbjerg fB: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Superliga-form:

Esbjerg fB: V-U-U-T-V
Brøndby IF: T-T-U-V-V

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Laursen, Stenderup, Jakobsen, Knudsen – Ankersen, Andreasen, Lekven, Andersen – Söder, Pusic
Brøndby IF (4-2-3-1): Hradecky – Holst, Dumic, Agger, Durmisi – Ørnskov, Kahlenberg – Hjulsager, Elmander, Szymanowski – Pukki

Vidste du, at…:

Vi skal helt tilbage til 2010 for at finde den sidste Brøndby-sejr i Esbjerg i Superligaen. Dengang vandt Brøndby med 2-1 på mål af Jan Frederiksen og Mike Jensen, mens Tim Janssen reducerede. Siden er det blevet til et nederlag og to uafgjorte resultater – senest for tre spillerunder siden, hvor de to hold spillede 2-2 i Esbjerg.

Dom:
Brøndby ser for alvor til at være kommet i gang, og sejren på hele 5-0 over FC Vestsjælland bør give masser af selvtillid i truppen. Nu står den på to sejre i træk, men det bliver ikke nemt ude mod Esbjerg, og Brøndby har da også kun vundet én gang i indeværende sæson på udebane. Esbjerg står omvendt også med en god fornemmelse efter sejren over OB, og holdet har blot tabt én gang på hjemmebane i sæsonen. Det er ikke mere end tre uger siden, at de to hold spillede 2-2 i Esbjerg, og det kan meget vel blive uafgjort igen. Men vi tror alligevel på, at Esbjerg overrasker gæsterne fra Brøndby, for angrebsduen med Martin Pusic og Robin Söder er godt kørende, Jakob Ankersen er ved at komme i gang, og der er skabt lidt stabilitet i forsvaret. Og så er Brøndby bare ikke lige så gode på udebane, som det de har vist hjemme på Brøndby Stadion. Det er et sats, men vi tror, Esbjerg 2-1.

Få odds 10.00 på resultatet 2-1 til Esbjerg hos Danske Spil – klk her

Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her



Viborg-boss afviser norsk storklub

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby IF – FC Fredericia

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Danske klubber vil have ham

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FC København-handling går verden rundt 

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Endelig er der godt nyt!

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr