Optakt: Esbjerg fB – Brøndby IF

Der er under en måned siden, at de to hold mødtes i Esbjerg og spillede 2-2. Hvem har lært mest og løber med pointene?



Kampfakta:

Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg

Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: 3+

Twitter: #efbbif

Holdnyt:

Esbjerg fB: Mandag fik Esbjerg tre meget, meget vigtige point, da det blev til en sejr på 2-0 hjemme over OB. Sejren betyder, at Esbjerg forud for kampen mod Brøndby er kravlet over nedrykningsstregen. Sæsonen er ikke helt gået, som Niels Frederiksens tropper havde håbet på. Spillet har været pænt, men resultaterne har manglet. Esbjerg mangler fortsat Jonas Jensen, mens Mikkel Vestergaard tilbage efter sin skade, og er med i søndagens trup. Jesper Rasmussen er også lige på nippet til at være klar igen for Esbjerg, men han sidder over mod Brøndby, mens Lasse Rise er helt tilbage igen og fik nogle få minutter mod OB mandag. Jonas Knudsen er tilbage efter endt karantæne.

Brøndby IF: Thomas Frank, Daniel Agger og resten af Brøndby-truppen har været under pres, efter klubben fra Vestegnen ikke har fået de resultater, som spillertruppen berettiger til. Men på det seneste er det vendt for et Brøndby-mandskab, der efter sejren på 2-1 hjemme over AaB i forrige spillerunde for alvor sprudlede på Brøndby Stadion i søndags. Her blev FC Vestsjælland rundbarberet, og fem forskellige Brøndby-spillere kom på tavlen. Blandt andet Teemu Pukki, der har lavet nogle mål, siden han skiftede fra Celtic sidst i transfervinduet. Thomas Frank har en stort set skadesfri trup, hvor Ferhan Hasani dog ikke er blevet klar. Martin Ørnskov er tilbage efter endt karantæne, og skubber Fredrik Semb ud af truppen.

Karantæne:
Esbjerg fB: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Superliga-form:

Esbjerg fB: V-U-U-T-V
Brøndby IF: T-T-U-V-V

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Laursen, Stenderup, Jakobsen, Knudsen – Ankersen, Andreasen, Lekven, Andersen – Söder, Pusic
Brøndby IF (4-2-3-1): Hradecky – Holst, Dumic, Agger, Durmisi – Ørnskov, Kahlenberg – Hjulsager, Elmander, Szymanowski – Pukki

Vidste du, at…:

Vi skal helt tilbage til 2010 for at finde den sidste Brøndby-sejr i Esbjerg i Superligaen. Dengang vandt Brøndby med 2-1 på mål af Jan Frederiksen og Mike Jensen, mens Tim Janssen reducerede. Siden er det blevet til et nederlag og to uafgjorte resultater – senest for tre spillerunder siden, hvor de to hold spillede 2-2 i Esbjerg.

Dom:
Brøndby ser for alvor til at være kommet i gang, og sejren på hele 5-0 over FC Vestsjælland bør give masser af selvtillid i truppen. Nu står den på to sejre i træk, men det bliver ikke nemt ude mod Esbjerg, og Brøndby har da også kun vundet én gang i indeværende sæson på udebane. Esbjerg står omvendt også med en god fornemmelse efter sejren over OB, og holdet har blot tabt én gang på hjemmebane i sæsonen. Det er ikke mere end tre uger siden, at de to hold spillede 2-2 i Esbjerg, og det kan meget vel blive uafgjort igen. Men vi tror alligevel på, at Esbjerg overrasker gæsterne fra Brøndby, for angrebsduen med Martin Pusic og Robin Söder er godt kørende, Jakob Ankersen er ved at komme i gang, og der er skabt lidt stabilitet i forsvaret. Og så er Brøndby bare ikke lige så gode på udebane, som det de har vist hjemme på Brøndby Stadion. Det er et sats, men vi tror, Esbjerg 2-1.

Få odds 10.00 på resultatet 2-1 til Esbjerg hos Danske Spil – klk her

Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her





Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte



LIVE

TransferLIVE: Forlader Esbjerg fB


Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

David Boison Frimpong på vej til FCK

Theo Sander er på vej til ny Superliga-klub

Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København

Newcastle er rasende på Liverpool

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?


EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen


Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Skal bombe i Superligaen – afviste flere klubber

Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

Her er prisen på Kasper Dolberg



yeboah__1_16-9_tilartikel AVIS

De henter Emmanuel Yeboah


Han er på rampen i AGF

Afsløring: Viborg og Kolding forhandler om Jalal

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Neestrup reagerer: Folk forstår det ikke


TOPNYHED

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF


Alexander Isak skuffet over Newcastle

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

‘Vi ved alle, at Nørgaard er forbandet god’

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer 

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

FC Midtjylland – OB



Rosenborg vil hente Superliga-stjerne

Bellingham får lang tur på tribunen

Har FC Midtjylland-spiller til prøvetræning

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

‘Utænkeligt at de ikke sælger spillere’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

Sønderjyske – AGF

Achouri 100 procent fokuseret på FCK

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller



Nægtet adgang til Manchester United-træning

Udsat for trusler efter Pogacar-uheld

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud

Vingegaard og co. traf vild Pogacar-beslutning

Superligaens største spørgsmålstegn

Han står i spidsen for Viborg i premieren

Vild med dansk profil: Som et atomkraftværk

På blokken i FCK – skifter til Singapore

Superliga-komet har besluttet sig

Tidligere AGF-angriber i “sensationel” transfer

Formstærke Shels kan sejre i Belfast

FCK møder mesterhold fra Kosovo



Brøndby IF – Silkeborg IF

Alt om FCK: Stjerneparade fører an i guldforsvar

Storstilet svindelnummer