Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena
Dommer: Anders Poulsen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: Canal 9
Twitter: #efbfcm
Holdnyt:
Esbjerg fB
Det var en yderst vigtig sejr, som Esbjerg fB fik hevet i land i sidste runde, da vestjyderne på udebane i Odense vandt med 2-0 over OB. Sejren gav et forspring på 11 point ned til FC Vestsjælland, og så kan klubben omsider kigge opad i tabellen med god samvittighed. EfB har tre point op til SønderjyskE, der er på ottendepladsen, så det må umiddelbart være målet for Niels Frederiksens tropper i de kommende kampe.
Med sejren over OB stoppede Esbjerg fB desuden en kedelig stime, der bød på tre nederlag i træk, og nu gælder det FC Midtjylland, der faktisk har en fin statistik i Esbjerg. Ikke siden 2010 har Esbjerg fB vundet på hjemmebane over FC Midtjylland, men Niels Frederiksen har selv udtalt sig optimistisk omkring kampen mellem de to mest målfarlige hold i Superligaen.
Mick van Buren gjorde comeback med en scoring efter en lang skadespause mod OB, og det giver cheftræner Niels Frederiksen endnu flere muligheder til angrebet. Mikkel Vestergaard og Lasse Rise forventes også klar til kamp snarest, og Daniel Larsson viste sig også frem i OB-opgøret med et mål. Robin Söder er desuden holdets topscorer med fire mål, så der er et væld af muligheder til angrebet.
Jeppe Andersens skade vil give spilletid til Kevin Mensah, mens holdet skal prise sig lykkelig for, at Jonas Knudsen er tilbage. Mod OB vikarierede Daniel Stenderup på backpositionen med fint spil, men alternativerne er få i defensiven.
FC Midtjylland:
Foråret har været status quo for FC Midtjylland indtil videre. Det midtjyske mandskab har fortsat vist sig som det stærkeste i Superligaen, og guldmedaljerne er efterhånden indenfor en armslængde med 11 point ned til FC København med 11 kampe tilbage.
FC Midtjylland har nuppet rub og stub i foråret på nær det uafgjorte resultat i Brøndby IF, så det er en særdeles velkørende maskine, som cheftræner Riddersholm råder over. Midtbanedynamoerne har været vitale for FC Midtjylland, og Sparv, Andersson og Poulsen er den klart stærkeste midtbanetrio i Superligaen.
Morten ‘Duncan’ Rasmussen ventes tilbage fra en skade, og dermed er Glen Riddersholm igen stillet valget mellem den danske angriber og Martin Pusic. Jakob Poulsen var i landskampslejren ramt af sygdom, men træner fuldt med nu. Derudover er Pione Sisto, Kristoffer Olsson og Eyjolfur Hedinsson definitivt ude af opgøret.
Karantæne:
Esbjerg fB: Ingen
FC Midtjylland: Kristian Bach Bak
Superliga-form:
Esbjerg fB: V-T-T-T-V
FC Midtjylland: V-U-V-V-V
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Johnson Laursen, Jakobsen, Stenderup, Knudsen – Mensah, Lekven, Friberg, Lyng – Söder, Larsson
FC Midtjylland (4-5-1): Dahlin – Rømer, Sviatchenko, Larsen, Lauridsen – Igboun, Poulsen, Andersson, Sparv, Hassan – Pusic
Vidste du, at…:
Jakob Poulsen er Superligaens skarpeste, når det kommer til oplæg. 10 assists har FCM-profilen leveret indtil videre i sæsonen, og det gør ham til en klar nummer et i Superligaen. Joshua John og Sylvester Igboun har hver lavet fem oplæg. Så EfB-defensiven skal holde koncentrationen, når Poulsen går til bolden og sender den til en offensiv kollega.
Dom:
Esbjerg fB giver god modstand, men FC Midtjylland er det klart stærkeste hold i Superligaen i denne sæson, og det får vestjyderne at mærke. Glen Riddersholms mandskab vinder med 2-0 i Esbjerg.
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
