Optakt: Esbjerg fB – FC Midtjylland

FC Midtjylland spankulerer mod guldmedaljerne, men Esbjerg fB har hårdt brug for point til tabellen. Hvem vinder på Blue Water Arena?



Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena
Dommer: Anders Poulsen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: Canal 9
Twitter: #efbfcm

Holdnyt:
Esbjerg fB
Det var en yderst vigtig sejr, som Esbjerg fB fik hevet i land i sidste runde, da vestjyderne på udebane i Odense vandt med 2-0 over OB. Sejren gav et forspring på 11 point ned til FC Vestsjælland, og så kan klubben omsider kigge opad i tabellen med god samvittighed. EfB har tre point op til SønderjyskE, der er på ottendepladsen, så det må umiddelbart være målet for Niels Frederiksens tropper i de kommende kampe.

Med sejren over OB stoppede Esbjerg fB desuden en kedelig stime, der bød på tre nederlag i træk, og nu gælder det FC Midtjylland, der faktisk har en fin statistik i Esbjerg. Ikke siden 2010 har Esbjerg fB vundet på hjemmebane over FC Midtjylland, men Niels Frederiksen har selv udtalt sig optimistisk omkring kampen mellem de to mest målfarlige hold i Superligaen.

Mick van Buren gjorde comeback med en scoring efter en lang skadespause mod OB, og det giver cheftræner Niels Frederiksen endnu flere muligheder til angrebet. Mikkel Vestergaard og Lasse Rise forventes også klar til kamp snarest, og Daniel Larsson viste sig også frem i OB-opgøret med et mål. Robin Söder er desuden holdets topscorer med fire mål, så der er et væld af muligheder til angrebet.

Jeppe Andersens skade vil give spilletid til Kevin Mensah, mens holdet skal prise sig lykkelig for, at Jonas Knudsen er tilbage. Mod OB vikarierede Daniel Stenderup på backpositionen med fint spil, men alternativerne er få i defensiven.

FC Midtjylland:
Foråret har været status quo for FC Midtjylland indtil videre. Det midtjyske mandskab har fortsat vist sig som det stærkeste i Superligaen, og guldmedaljerne er efterhånden indenfor en armslængde med 11 point ned til FC København med 11 kampe tilbage.

FC Midtjylland har nuppet rub og stub i foråret på nær det uafgjorte resultat i Brøndby IF, så det er en særdeles velkørende maskine, som cheftræner Riddersholm råder over. Midtbanedynamoerne har været vitale for FC Midtjylland, og Sparv, Andersson og Poulsen er den klart stærkeste midtbanetrio i Superligaen.

Morten ‘Duncan’ Rasmussen ventes tilbage fra en skade, og dermed er Glen Riddersholm igen stillet valget mellem den danske angriber og Martin Pusic. Jakob Poulsen var i landskampslejren ramt af sygdom, men træner fuldt med nu. Derudover er Pione Sisto, Kristoffer Olsson og Eyjolfur Hedinsson definitivt ude af opgøret.

Karantæne:
Esbjerg fB: Ingen
FC Midtjylland: Kristian Bach Bak

Superliga-form:
Esbjerg fB: V-T-T-T-V
FC Midtjylland: V-U-V-V-V

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Johnson Laursen, Jakobsen, Stenderup, Knudsen – Mensah, Lekven, Friberg, Lyng – Söder, Larsson
FC Midtjylland (4-5-1): Dahlin – Rømer, Sviatchenko, Larsen, Lauridsen – Igboun, Poulsen, Andersson, Sparv, Hassan – Pusic

Vidste du, at…:
Jakob Poulsen er Superligaens skarpeste, når det kommer til oplæg. 10 assists har FCM-profilen leveret indtil videre i sæsonen, og det gør ham til en klar nummer et i Superligaen. Joshua John og Sylvester Igboun har hver lavet fem oplæg. Så EfB-defensiven skal holde koncentrationen, når Poulsen går til bolden og sender den til en offensiv kollega.

Dom:
Esbjerg fB giver god modstand, men FC Midtjylland er det klart stærkeste hold i Superligaen i denne sæson, og det får vestjyderne at mærke. Glen Riddersholms mandskab vinder med 2-0 i Esbjerg.
 



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

‘Den værste transfer nogensinde’

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Supercomputer: Værste nogensinde!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

– Han har været en decideret atombombe

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Magisk aften for FC København-stjerne

AFCON inviterer til gratis fodbold

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Det er til dumpekarakter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han peger på Simon Kjær

Klart ønske fra Ruben Amorim

Eriksen med kontant udmelding

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Brøndby-stjerne med stor donation

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!