Optakt: Esbjerg fB – FC Midtjylland

FC Midtjylland spankulerer mod guldmedaljerne, men Esbjerg fB har hårdt brug for point til tabellen. Hvem vinder på Blue Water Arena?



Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena
Dommer: Anders Poulsen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: Canal 9
Twitter: #efbfcm

Holdnyt:
Esbjerg fB
Det var en yderst vigtig sejr, som Esbjerg fB fik hevet i land i sidste runde, da vestjyderne på udebane i Odense vandt med 2-0 over OB. Sejren gav et forspring på 11 point ned til FC Vestsjælland, og så kan klubben omsider kigge opad i tabellen med god samvittighed. EfB har tre point op til SønderjyskE, der er på ottendepladsen, så det må umiddelbart være målet for Niels Frederiksens tropper i de kommende kampe.

Med sejren over OB stoppede Esbjerg fB desuden en kedelig stime, der bød på tre nederlag i træk, og nu gælder det FC Midtjylland, der faktisk har en fin statistik i Esbjerg. Ikke siden 2010 har Esbjerg fB vundet på hjemmebane over FC Midtjylland, men Niels Frederiksen har selv udtalt sig optimistisk omkring kampen mellem de to mest målfarlige hold i Superligaen.

Mick van Buren gjorde comeback med en scoring efter en lang skadespause mod OB, og det giver cheftræner Niels Frederiksen endnu flere muligheder til angrebet. Mikkel Vestergaard og Lasse Rise forventes også klar til kamp snarest, og Daniel Larsson viste sig også frem i OB-opgøret med et mål. Robin Söder er desuden holdets topscorer med fire mål, så der er et væld af muligheder til angrebet.

Jeppe Andersens skade vil give spilletid til Kevin Mensah, mens holdet skal prise sig lykkelig for, at Jonas Knudsen er tilbage. Mod OB vikarierede Daniel Stenderup på backpositionen med fint spil, men alternativerne er få i defensiven.

FC Midtjylland:
Foråret har været status quo for FC Midtjylland indtil videre. Det midtjyske mandskab har fortsat vist sig som det stærkeste i Superligaen, og guldmedaljerne er efterhånden indenfor en armslængde med 11 point ned til FC København med 11 kampe tilbage.

FC Midtjylland har nuppet rub og stub i foråret på nær det uafgjorte resultat i Brøndby IF, så det er en særdeles velkørende maskine, som cheftræner Riddersholm råder over. Midtbanedynamoerne har været vitale for FC Midtjylland, og Sparv, Andersson og Poulsen er den klart stærkeste midtbanetrio i Superligaen.

Morten ‘Duncan’ Rasmussen ventes tilbage fra en skade, og dermed er Glen Riddersholm igen stillet valget mellem den danske angriber og Martin Pusic. Jakob Poulsen var i landskampslejren ramt af sygdom, men træner fuldt med nu. Derudover er Pione Sisto, Kristoffer Olsson og Eyjolfur Hedinsson definitivt ude af opgøret.

Karantæne:
Esbjerg fB: Ingen
FC Midtjylland: Kristian Bach Bak

Superliga-form:
Esbjerg fB: V-T-T-T-V
FC Midtjylland: V-U-V-V-V

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Johnson Laursen, Jakobsen, Stenderup, Knudsen – Mensah, Lekven, Friberg, Lyng – Söder, Larsson
FC Midtjylland (4-5-1): Dahlin – Rømer, Sviatchenko, Larsen, Lauridsen – Igboun, Poulsen, Andersson, Sparv, Hassan – Pusic

Vidste du, at…:
Jakob Poulsen er Superligaens skarpeste, når det kommer til oplæg. 10 assists har FCM-profilen leveret indtil videre i sæsonen, og det gør ham til en klar nummer et i Superligaen. Joshua John og Sylvester Igboun har hver lavet fem oplæg. Så EfB-defensiven skal holde koncentrationen, når Poulsen går til bolden og sender den til en offensiv kollega.

Dom:
Esbjerg fB giver god modstand, men FC Midtjylland er det klart stærkeste hold i Superligaen i denne sæson, og det får vestjyderne at mærke. Glen Riddersholms mandskab vinder med 2-0 i Esbjerg.
 







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Gift Links hylder FCK-legende



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Thomas Delaney er fortid’

Mathias Zanka går viralt

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

FIFA åbner sag mod Spanien



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Det betyder intet mod Liverpool

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Færdig i Manchester City

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Real Madrid – Bayern

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Kasper Dolberg i choktransfer?

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Jakob Poulsen maner til ro

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining