Optakt: Esbjerg fB – FC Midtjylland

FC Midtjylland spankulerer mod guldmedaljerne, men Esbjerg fB har hårdt brug for point til tabellen. Hvem vinder på Blue Water Arena?



Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena
Dommer: Anders Poulsen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: Canal 9
Twitter: #efbfcm

Holdnyt:
Esbjerg fB
Det var en yderst vigtig sejr, som Esbjerg fB fik hevet i land i sidste runde, da vestjyderne på udebane i Odense vandt med 2-0 over OB. Sejren gav et forspring på 11 point ned til FC Vestsjælland, og så kan klubben omsider kigge opad i tabellen med god samvittighed. EfB har tre point op til SønderjyskE, der er på ottendepladsen, så det må umiddelbart være målet for Niels Frederiksens tropper i de kommende kampe.

Med sejren over OB stoppede Esbjerg fB desuden en kedelig stime, der bød på tre nederlag i træk, og nu gælder det FC Midtjylland, der faktisk har en fin statistik i Esbjerg. Ikke siden 2010 har Esbjerg fB vundet på hjemmebane over FC Midtjylland, men Niels Frederiksen har selv udtalt sig optimistisk omkring kampen mellem de to mest målfarlige hold i Superligaen.

Mick van Buren gjorde comeback med en scoring efter en lang skadespause mod OB, og det giver cheftræner Niels Frederiksen endnu flere muligheder til angrebet. Mikkel Vestergaard og Lasse Rise forventes også klar til kamp snarest, og Daniel Larsson viste sig også frem i OB-opgøret med et mål. Robin Söder er desuden holdets topscorer med fire mål, så der er et væld af muligheder til angrebet.

Jeppe Andersens skade vil give spilletid til Kevin Mensah, mens holdet skal prise sig lykkelig for, at Jonas Knudsen er tilbage. Mod OB vikarierede Daniel Stenderup på backpositionen med fint spil, men alternativerne er få i defensiven.

FC Midtjylland:
Foråret har været status quo for FC Midtjylland indtil videre. Det midtjyske mandskab har fortsat vist sig som det stærkeste i Superligaen, og guldmedaljerne er efterhånden indenfor en armslængde med 11 point ned til FC København med 11 kampe tilbage.

FC Midtjylland har nuppet rub og stub i foråret på nær det uafgjorte resultat i Brøndby IF, så det er en særdeles velkørende maskine, som cheftræner Riddersholm råder over. Midtbanedynamoerne har været vitale for FC Midtjylland, og Sparv, Andersson og Poulsen er den klart stærkeste midtbanetrio i Superligaen.

Morten ‘Duncan’ Rasmussen ventes tilbage fra en skade, og dermed er Glen Riddersholm igen stillet valget mellem den danske angriber og Martin Pusic. Jakob Poulsen var i landskampslejren ramt af sygdom, men træner fuldt med nu. Derudover er Pione Sisto, Kristoffer Olsson og Eyjolfur Hedinsson definitivt ude af opgøret.

Karantæne:
Esbjerg fB: Ingen
FC Midtjylland: Kristian Bach Bak

Superliga-form:
Esbjerg fB: V-T-T-T-V
FC Midtjylland: V-U-V-V-V

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Johnson Laursen, Jakobsen, Stenderup, Knudsen – Mensah, Lekven, Friberg, Lyng – Söder, Larsson
FC Midtjylland (4-5-1): Dahlin – Rømer, Sviatchenko, Larsen, Lauridsen – Igboun, Poulsen, Andersson, Sparv, Hassan – Pusic

Vidste du, at…:
Jakob Poulsen er Superligaens skarpeste, når det kommer til oplæg. 10 assists har FCM-profilen leveret indtil videre i sæsonen, og det gør ham til en klar nummer et i Superligaen. Joshua John og Sylvester Igboun har hver lavet fem oplæg. Så EfB-defensiven skal holde koncentrationen, når Poulsen går til bolden og sender den til en offensiv kollega.

Dom:
Esbjerg fB giver god modstand, men FC Midtjylland er det klart stærkeste hold i Superligaen i denne sæson, og det får vestjyderne at mærke. Glen Riddersholms mandskab vinder med 2-0 i Esbjerg.
 





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Verdensstjerne roser Højlund

Viborg FF – AGF

Færdig i Manchester City

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Kasper Dolberg i choktransfer?

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Jakob Poulsen med dyster melding

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Vejle Boldklub – Randers FC

Simeone fatter det ikke

OB – FC Fredericia

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Blandt dette årtusindes bedste

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Roser Superliga-træners søn

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

‘Der er ingen undskyldninger’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback