Kampfakta:
Spillested: Blue Water Arena
Dommer: Anders Poulsen
Kampstart: Søndag klokken 19.00
På tv: Canal 9
Twitter: #efbfcm
Holdnyt:
Esbjerg fB
Det var en yderst vigtig sejr, som Esbjerg fB fik hevet i land i sidste runde, da vestjyderne på udebane i Odense vandt med 2-0 over OB. Sejren gav et forspring på 11 point ned til FC Vestsjælland, og så kan klubben omsider kigge opad i tabellen med god samvittighed. EfB har tre point op til SønderjyskE, der er på ottendepladsen, så det må umiddelbart være målet for Niels Frederiksens tropper i de kommende kampe.
Med sejren over OB stoppede Esbjerg fB desuden en kedelig stime, der bød på tre nederlag i træk, og nu gælder det FC Midtjylland, der faktisk har en fin statistik i Esbjerg. Ikke siden 2010 har Esbjerg fB vundet på hjemmebane over FC Midtjylland, men Niels Frederiksen har selv udtalt sig optimistisk omkring kampen mellem de to mest målfarlige hold i Superligaen.
Mick van Buren gjorde comeback med en scoring efter en lang skadespause mod OB, og det giver cheftræner Niels Frederiksen endnu flere muligheder til angrebet. Mikkel Vestergaard og Lasse Rise forventes også klar til kamp snarest, og Daniel Larsson viste sig også frem i OB-opgøret med et mål. Robin Söder er desuden holdets topscorer med fire mål, så der er et væld af muligheder til angrebet.
Jeppe Andersens skade vil give spilletid til Kevin Mensah, mens holdet skal prise sig lykkelig for, at Jonas Knudsen er tilbage. Mod OB vikarierede Daniel Stenderup på backpositionen med fint spil, men alternativerne er få i defensiven.
FC Midtjylland:
Foråret har været status quo for FC Midtjylland indtil videre. Det midtjyske mandskab har fortsat vist sig som det stærkeste i Superligaen, og guldmedaljerne er efterhånden indenfor en armslængde med 11 point ned til FC København med 11 kampe tilbage.
FC Midtjylland har nuppet rub og stub i foråret på nær det uafgjorte resultat i Brøndby IF, så det er en særdeles velkørende maskine, som cheftræner Riddersholm råder over. Midtbanedynamoerne har været vitale for FC Midtjylland, og Sparv, Andersson og Poulsen er den klart stærkeste midtbanetrio i Superligaen.
Morten ‘Duncan’ Rasmussen ventes tilbage fra en skade, og dermed er Glen Riddersholm igen stillet valget mellem den danske angriber og Martin Pusic. Jakob Poulsen var i landskampslejren ramt af sygdom, men træner fuldt med nu. Derudover er Pione Sisto, Kristoffer Olsson og Eyjolfur Hedinsson definitivt ude af opgøret.
Karantæne:
Esbjerg fB: Ingen
FC Midtjylland: Kristian Bach Bak
Superliga-form:
Esbjerg fB: V-T-T-T-V
FC Midtjylland: V-U-V-V-V
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-4-2): Dubravka – Johnson Laursen, Jakobsen, Stenderup, Knudsen – Mensah, Lekven, Friberg, Lyng – Söder, Larsson
FC Midtjylland (4-5-1): Dahlin – Rømer, Sviatchenko, Larsen, Lauridsen – Igboun, Poulsen, Andersson, Sparv, Hassan – Pusic
Vidste du, at…:
Jakob Poulsen er Superligaens skarpeste, når det kommer til oplæg. 10 assists har FCM-profilen leveret indtil videre i sæsonen, og det gør ham til en klar nummer et i Superligaen. Joshua John og Sylvester Igboun har hver lavet fem oplæg. Så EfB-defensiven skal holde koncentrationen, når Poulsen går til bolden og sender den til en offensiv kollega.
Dom:
Esbjerg fB giver god modstand, men FC Midtjylland er det klart stærkeste hold i Superligaen i denne sæson, og det får vestjyderne at mærke. Glen Riddersholms mandskab vinder med 2-0 i Esbjerg.
LIVE
LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
