Optakt: FC København – AC Horsens

FC København indleder titelforsvar med en hjemmekamp mod AC Horsens’ formstærke oprykkere.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jakob Kehlet 
På TV: 6’eren
Hashtag: #fckach #sldk

Holdnyt:
FC København: 
Denis Vavro og Viktor Claesson er nu permanente FCK-spillere, og det har været de vigtigste skaktræk fra de danske mestre i løbet af sommerpausen. Det er naturligvis også værd at bemærke, at Jens Stage er blevet solgt til Bundesliga-klubben Werder Bremen.

FC København indledte sæsonforberedelserne med at tabe til Silkeborg IF i en testkamp, men derefter besejrede Jess Thorups mandskab både Feyenoord og Club Brugge. Opgøret mod Feyenoord var tæt på ubrugeligt, da hollænderne stillede med et svagt ungdomshold, men opgøret mod Club Brugge, som FCK vandt 4-2, var bestemt lovende set med københavnske briller.

I forhold til afslutningen på sidste sæson er Zeca ved at være klar igen, men FCK-kaptajnen er ikke der, hvor han kan spille mod AC Horsens. Grækeren er således ikke i truppen, og det er Paul Mukairu, Akinkunmi Amoo, Marios Oikonomou og Luther Singh heller ikke.

AC Horsens:
Selvtillid er en vigtig ting i fodbold, og hvis der er et hold, der stempler ind med selvtillid, er det AC Horsens’ oprykkere.

Jyderne spillede et helt fantastisk forår, og status før Superliga-premieren er, at Jens Berthel Askous mandskab blot har tabt en af de seneste 18 kampe. Godt nok i NordicBet Ligaen, men alligevel – det betyder noget.

I testkampene op til sæsonstarten brillerede AC Horsens også med en sikker sejr over OB.

Oprykkerne har hentet Moses Opondo, Samson Lyede og Marcus Hannesbo til klubben, mens Jonas Thorsen og Tonny Brochmann har sagt farvel.

Karantæner:
FC København: Ingen
AC Horsens: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Vavro, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Falk – Johannesson, Biel, Claesson – Haraldsson

AC Horsens (3-4-3): Delac – Ludwig, Gomez, Jensen – Musonda, Drachmann, Opondo, Santos – Tengstedt, Jacobsen, Sigurdarson

Profilen:
Det skal blive interessant at se, om Roony Bardghji har vundet pladsen tilbage i FC Københavns højre side, eller om Isak Bergmann Johannesson holder fast i den efter en flot afslutning på den seneste sæson. Det ligner, at Hákon Arnar Haraldsson starter som forreste mand, og mon ikke, at han får sin bedste ven og landsmand som legekammerat?

Vidste du, at..:
De seneste fire gange, FC København og AC Horsens har mødt hinanden, har jyderne ikke formået at finde vej til netmaskerne. Da Horsens senest scorede mod FC København, fandt “løverne” vej til målet seks gange i den anden ende.

Dom:
FC København indleder titelforsvaret med en på papiret overkommelig opgave, men undervurdér ikke AC Horsens, der har gang i et spændende projekt under Jens Berthel Askou. Vi tror dog, at FC København lever op til favoritværdigheden i Parken og vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Nu er han gratis – på vej til OB?

Viborg-boss afviser norsk storklub

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Steve Cooper laver én ændring

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Brøndby IF – FC Fredericia

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Danske klubber vil have ham

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC København-handling går verden rundt 

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Endelig er der godt nyt!

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Superliga-træner forlænger kontrakten

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise