Kampfakta:
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Lars Christoffersen
Kampstart: Søndag klokken 18.00
På tv: 3+
Twitter: #fckagf #sldk
Holdnyt:
FC København:
FC København fik 0-0 i fredagens topkamp i Herning, men nu er det et krav, at sæsonens store guldfavorit skal tilbage på ret kurs med tre point hjemme mod oprykkerne fra AGF.
I Herning blev Benjamin Verbic skadet, mens den potentielle afløser i Youssef Toutouh er tilbage fra sin periode som skadet og kan gå direkte ind i startopstillingen.
Forsvarsspiller Per Nilsson er også ude og er først i spil til comeback i oktober. Daniel Amartey er fortsat i karantæne.
AGF:
AGF kom efter den flyvende start med otte point og ubesejret efter fire spillerunder igen ned på jorden, da aarhusianerne tabte hjemme 2-3 til AaB. Alligevel kan AGF tage modet og fighten til sidste fløjt med sig videre til den svære opgave i Telia Parken. For AGF’erne lader til at have skabt en offensiv, der har forholdsvis nemt ved at skabe chancer, mens defensiven i den grad stadig kalder på en justering.
Mod AaB spillede AGF uden skadede Mate Vatsadze og Daniel A. Pedersen, og selv om begge spillere er i bedring, er de begge tvivlsomme til søndagens kamp
Karantæne:
FC København: Daniel Amartey
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FCK:
FC København (4-4-2): Andersen – Ankersen, Jørgensen, Antonsson, Augustinsson – Kusk, Delaney, Kvist, Toutouh – Jørgensen, Santander
FC København (4-4-2): Andersen – Ankersen, Jørgensen, Antonsson, Augustinsson – Kusk, Delaney, Kvist, Toutouh – Jørgensen, Santander
AGF:
AGF (4-5-1): Rasmussen – Mikanovic, Lopez, Elez, Christiansen – Petersen, Olsen, Aabech, Jønsson, Bjarnason – Lange
Vidste du, at…:
AGF har det historisk dårligt med at møde FC København. AGF har ikke kunnet besejre FCK i de seneste 11 møder i Superligaen, og den seneste sejr ligger helt tilbage til 2009 i en 1-0-sejr i Parken. Og alene det at finde frem til målet i nationalarenaen er mildest talt svært for AGF’erne. Siden sejren i 2009 har AGF kun scoret to gange – og det er vel at mærke over syv kampe. Begge gange er kampene sluttet 1-1, så gæstefansene kan trods alt trøste sig med, at når AGF scorer i Parken, har det de seneste tre gange resulteret i point.
Dom:
AGF kommer ikke til København med en forventning om at rejse hjem med tre point, men omvendt har offensiven indtil videre vist, at chancerne og afslutningerne kommer. Men det må forventes, at FC Københavns fysik og stærkere fundament vil resultere i stort boldovertag til hjemmeholdet, hvor Federico Santander og Nicolai Jørgensen kan komme til at gøre rigtigt ondt på en skrøbelig AGF-defensiv.
FC København er et niveau over gæsterne fra Aarhus og hiver en sikker sejr hjem – bud på resultatet: 3-1.
Seneste indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
Mexico kommer med markant melding om VM
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Bayern tromler sig videre
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Reagerer på Brøndby-bombe
Nu svarer David Nielsen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Optakt: Newcastle – Manchester City
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
