Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk
Holdnyt:
FC København:
Sæsonen, der skal kulminere med, at FC København tager tronen tilbage fra FC Midtjylland, startede utrolig dårligt. Ståle Solbakkens mandskab blev især i de første 45 minutter skilt ad af OB i Superliga-premieren, og det endte med et nederlag på 2-3.
En rasende Ståle Solbakken konstaterede i pausen, at det var en uværdig præstation for et FCK-mandskab, og at han havde lyst til at skifte 11 spillere ud.
Det skal blive spændende at se, hvor mange fra startopstillingen der er sat af mod Brøndby.
Den eneste reelle trøst for FC København i første spillerunde var, at FC Midtjylland også tabte, og dermed er løverne ikke allerede fra første runde placeret bag de forsvarende mestre.
FC København har Nicolai Boilesen og Nicolaj Thomsen på skadeslisten, men derudover er alle mand klar til arvefjendeopgøret mod Brøndby IF.
FC København varmede op til braget mod Brøndby med en Europa League-kamp i Sverige mod IFK Göteborg. Her blev det til en kneben 2-1-sejr, og dagens mand i skysovs blev Robert Mudrazija, der måske spillede sig til en startplads i søndagens derby?
Brøndby IF:
Lige så deprimerende premieren var for FC København, lige så opløftende var den for Brøndby IF.
De blå-gule fik tre point og viste en forrygende moral, da holdet kom tilbage fra 0-2 mod FC Nordsjælland og vandt 3-2. Sejrsmålet blev scoret i de døende sekunder af Sigurd Rosted. Den sejr, og måden den kom i hus på, må have givet et kæmpe rygstød.
Læs også:Wilczek før Brøndby-gensyn: Går ikke amok af glæde, hvis jeg scorer
I opgøret mod FC Nordsjælland viste Brøndby IF også, at de kan vinde uden både Andreas Maxsø og Rezan Corlu, og det var gavnligt for cheftræner Niels Frederiksen. Det skal de blå-gule nemlig gøre igen. Begge spillere har også karantæne mod FC København.
Brøndby IF har de seneste mange år spillet europæiske kvalifikationskampe i starten af sæsonen, men sådan er det ikke i år, og det giver alt andet end lige de blå-gule optimale betingelser i forhold til at stå skarpt om søndagen.
Jens Martin Gammelby og Kevin Mensah er på skadeslisten.
Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Rezan Corlu og Andreas Maxsø
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Fischer – Wind, Wilczek
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Rosted, Jung – Bruus, Lindstrøm, Frendrup, Vigen, Bjur – Hedlund, Uhre
Profilen:
Der er 22 spillere på banen fra start, men alles øjne vil hvile på én mand. Kamil Wilczek hjemmebanedebuterer for FC København mod sine tidligere holdkammerater i Brøndby IF, og der er ingen tvivl om, at polakken er manden i centrum søndag eftermiddag. Hvordan tager de – få – fremmødte FCK-tilhængere imod Wilczek? Får han en hård medfart af Brøndby-spillerne? Scorer han? Hvordan vil han i så fald fejre det? Spørgsmålene hober sig op. Det bliver voldsomt interessant at få svarene.
Vidste du, at..:
Som Brøndby-spiller stod Kamil Wilczek naturligvis over for FC København en masse gange, og polakken scorede seks mål mod løverne iført en gul trøje. Han scorede for Brøndby senest, han var i Parken.
Dom:
FC København vil forsøge at dominere med bolden for fødderne, mens Brøndby IF vil forsøge at løbe med hjemmeholdet. Det ved man på forhånd. Man ved også, at der nok skal komme mange nærkampe og hårde tacklinger.
Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte
Hjemmeholdet har på papiret en bedre trup, men Brøndby IF gør det traditionelt godt mod FC København, og da holdet senest var i Parken, burde det være blevet til en blå-gul sejr, men det forblev 0-0, fordi Anis Ben Slimane fejlagtigt fik et mål annulleret.
Brøndby har evnerne til at tage point fra FC København, men buddet herfra er alligevel en 2-1-sejr til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Superliga powerranking: Kan BIF, AGF og OB holde sig over FC-klubberne?
Læs også:Brøndby-boss vil løbe med FCK: Vi er i en lidt friskere udgave end dem
Læs også:Dansk EM-helt: Wilczeks skifte til FCK var respektløst
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
