Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk
Holdnyt:
FC København:
Sæsonen, der skal kulminere med, at FC København tager tronen tilbage fra FC Midtjylland, startede utrolig dårligt. Ståle Solbakkens mandskab blev især i de første 45 minutter skilt ad af OB i Superliga-premieren, og det endte med et nederlag på 2-3.
En rasende Ståle Solbakken konstaterede i pausen, at det var en uværdig præstation for et FCK-mandskab, og at han havde lyst til at skifte 11 spillere ud.
Det skal blive spændende at se, hvor mange fra startopstillingen der er sat af mod Brøndby.
Den eneste reelle trøst for FC København i første spillerunde var, at FC Midtjylland også tabte, og dermed er løverne ikke allerede fra første runde placeret bag de forsvarende mestre.
FC København har Nicolai Boilesen og Nicolaj Thomsen på skadeslisten, men derudover er alle mand klar til arvefjendeopgøret mod Brøndby IF.
FC København varmede op til braget mod Brøndby med en Europa League-kamp i Sverige mod IFK Göteborg. Her blev det til en kneben 2-1-sejr, og dagens mand i skysovs blev Robert Mudrazija, der måske spillede sig til en startplads i søndagens derby?
Brøndby IF:
Lige så deprimerende premieren var for FC København, lige så opløftende var den for Brøndby IF.
De blå-gule fik tre point og viste en forrygende moral, da holdet kom tilbage fra 0-2 mod FC Nordsjælland og vandt 3-2. Sejrsmålet blev scoret i de døende sekunder af Sigurd Rosted. Den sejr, og måden den kom i hus på, må have givet et kæmpe rygstød.
Læs også:Wilczek før Brøndby-gensyn: Går ikke amok af glæde, hvis jeg scorer
I opgøret mod FC Nordsjælland viste Brøndby IF også, at de kan vinde uden både Andreas Maxsø og Rezan Corlu, og det var gavnligt for cheftræner Niels Frederiksen. Det skal de blå-gule nemlig gøre igen. Begge spillere har også karantæne mod FC København.
Brøndby IF har de seneste mange år spillet europæiske kvalifikationskampe i starten af sæsonen, men sådan er det ikke i år, og det giver alt andet end lige de blå-gule optimale betingelser i forhold til at stå skarpt om søndagen.
Jens Martin Gammelby og Kevin Mensah er på skadeslisten.
Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Rezan Corlu og Andreas Maxsø
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Fischer – Wind, Wilczek
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Rosted, Jung – Bruus, Lindstrøm, Frendrup, Vigen, Bjur – Hedlund, Uhre
Profilen:
Der er 22 spillere på banen fra start, men alles øjne vil hvile på én mand. Kamil Wilczek hjemmebanedebuterer for FC København mod sine tidligere holdkammerater i Brøndby IF, og der er ingen tvivl om, at polakken er manden i centrum søndag eftermiddag. Hvordan tager de – få – fremmødte FCK-tilhængere imod Wilczek? Får han en hård medfart af Brøndby-spillerne? Scorer han? Hvordan vil han i så fald fejre det? Spørgsmålene hober sig op. Det bliver voldsomt interessant at få svarene.
Vidste du, at..:
Som Brøndby-spiller stod Kamil Wilczek naturligvis over for FC København en masse gange, og polakken scorede seks mål mod løverne iført en gul trøje. Han scorede for Brøndby senest, han var i Parken.
Dom:
FC København vil forsøge at dominere med bolden for fødderne, mens Brøndby IF vil forsøge at løbe med hjemmeholdet. Det ved man på forhånd. Man ved også, at der nok skal komme mange nærkampe og hårde tacklinger.
Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte
Hjemmeholdet har på papiret en bedre trup, men Brøndby IF gør det traditionelt godt mod FC København, og da holdet senest var i Parken, burde det være blevet til en blå-gul sejr, men det forblev 0-0, fordi Anis Ben Slimane fejlagtigt fik et mål annulleret.
Brøndby har evnerne til at tage point fra FC København, men buddet herfra er alligevel en 2-1-sejr til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Superliga powerranking: Kan BIF, AGF og OB holde sig over FC-klubberne?
Læs også:Brøndby-boss vil løbe med FCK: Vi er i en lidt friskere udgave end dem
Læs også:Dansk EM-helt: Wilczeks skifte til FCK var respektløst
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
