Optakt: FC København – Brøndby IF

Kamil Wilczek debuterer på hjemmebane for FC København mod sine tidligere holdkammerater i Brøndby IF. Der bliver knald på i sæsonens første derby.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00 
Spillested: Parken, København 
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 3+
Hashtag: #fckbif #sldk

Holdnyt:
FC København:
Sæsonen, der skal kulminere med, at FC København tager tronen tilbage fra FC Midtjylland, startede utrolig dårligt. Ståle Solbakkens mandskab blev især i de første 45 minutter skilt ad af OB i Superliga-premieren, og det endte med et nederlag på 2-3.

En rasende Ståle Solbakken konstaterede i pausen, at det var en uværdig præstation for et FCK-mandskab, og at han havde lyst til at skifte 11 spillere ud.

Det skal blive spændende at se, hvor mange fra startopstillingen der er sat af mod Brøndby.

Den eneste reelle trøst for FC København i første spillerunde var, at FC Midtjylland også tabte, og dermed er løverne ikke allerede fra første runde placeret bag de forsvarende mestre.

FC København har Nicolai Boilesen og Nicolaj Thomsen på skadeslisten, men derudover er alle mand klar til arvefjendeopgøret mod Brøndby IF.

FC København varmede op til braget mod Brøndby med en Europa League-kamp i Sverige mod IFK Göteborg. Her blev det til en kneben 2-1-sejr, og dagens mand i skysovs blev Robert Mudrazija, der måske spillede sig til en startplads i søndagens derby?

Brøndby IF:
Lige så deprimerende premieren var for FC København, lige så opløftende var den for Brøndby IF.

De blå-gule fik tre point og viste en forrygende moral, da holdet kom tilbage fra 0-2 mod FC Nordsjælland og vandt 3-2. Sejrsmålet blev scoret i de døende sekunder af Sigurd Rosted. Den sejr, og måden den kom i hus på, må have givet et kæmpe rygstød.

Læs også:Wilczek før Brøndby-gensyn: Går ikke amok af glæde, hvis jeg scorer

I opgøret mod FC Nordsjælland viste Brøndby IF også, at de kan vinde uden både Andreas Maxsø og Rezan Corlu, og det var gavnligt for cheftræner Niels Frederiksen. Det skal de blå-gule nemlig gøre igen. Begge spillere har også karantæne mod FC København.

Brøndby IF har de seneste mange år spillet europæiske kvalifikationskampe i starten af sæsonen, men sådan er det ikke i år, og det giver alt andet end lige de blå-gule optimale betingelser i forhold til at stå skarpt om søndagen.

Jens Martin Gammelby og Kevin Mensah er på skadeslisten.

Karantæner:
FC København: Ingen
Brøndby IF: Rezan Corlu og Andreas Maxsø

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Fischer – Wind, Wilczek

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Rosted, Jung – Bruus, Lindstrøm, Frendrup, Vigen, Bjur – Hedlund, Uhre

Profilen:
Der er 22 spillere på banen fra start, men alles øjne vil hvile på én mand. Kamil Wilczek hjemmebanedebuterer for FC København mod sine tidligere holdkammerater i Brøndby IF, og der er ingen tvivl om, at polakken er manden i centrum søndag eftermiddag. Hvordan tager de – få – fremmødte FCK-tilhængere imod Wilczek? Får han en hård medfart af Brøndby-spillerne? Scorer han? Hvordan vil han i så fald fejre det? Spørgsmålene hober sig op. Det bliver voldsomt interessant at få svarene.

Vidste du, at..:
Som Brøndby-spiller stod Kamil Wilczek naturligvis over for FC København en masse gange, og polakken scorede seks mål mod løverne iført en gul trøje. Han scorede for Brøndby senest, han var i Parken.

Dom:
FC København vil forsøge at dominere med bolden for fødderne, mens Brøndby IF vil forsøge at løbe med hjemmeholdet. Det ved man på forhånd. Man ved også, at der nok skal komme mange nærkampe og hårde tacklinger.

Læs også:Andrija Pavlovic-agent: Brøndby vil være et godt skifte

Hjemmeholdet har på papiret en bedre trup, men Brøndby IF gør det traditionelt godt mod FC København, og da holdet senest var i Parken, burde det være blevet til en blå-gul sejr, men det forblev 0-0, fordi Anis Ben Slimane fejlagtigt fik et mål annulleret.

Brøndby har evnerne til at tage point fra FC København, men buddet herfra er alligevel en 2-1-sejr til hjemmeholdet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Superliga powerranking: Kan BIF, AGF og OB holde sig over FC-klubberne?
Læs også:Brøndby-boss vil løbe med FCK: Vi er i en lidt friskere udgave end dem
Læs også:Dansk EM-helt: Wilczeks skifte til FCK var respektløst




TransferLIVE: Man Utd spørger på kroatisk træner




EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Højlund roser FC Københavns fans

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har IKKE budt

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FC København byder på kantspiller

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Brøndby forhandler om stor transfer

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

‘Det er ret let at se’

FCK-emne smidt af holdet efter interview

– Det er forfærdeligt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Stjerne på vej: Her er han i særklasse



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

I chok over Tottenham

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Tyskere blitzer Nordlondon

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM