Status:
FC København går ind til kampen mod FC Nordsjælland med et lille pres hvilende på de hvide skuldre. Onsdag aften skuffede det danske mesterhold ved kun at vinde 1-0 over irske Shamrock Rovers i Champions Leagues 3. kvalifiationsrunde. Københavnerne imponerede langt fra i dén kamp og blev fortjent buh’et af banen af klubbens egne fans. Der står derfor oprejsning på programmet lørdag aften, når FC Nordsjælland tager S-toget fra Farum til Østerbro.
Efter to runder står FC København med fire point. En sejr i Haderslev og et uafgjort resultat i sidste weekend mod OB er på papiret godkendt, men spillet har endnu ikke været sprudlende. Lørdagens opgør skal bruges til at komme op i et lidt højere gear, inden “Løverne” på tirsdag skal prøve kræfter med Shamrock Rovers endnu engang i den altopgørende CL-returkamp. Det vigtigste for FCK må være at få offensiven i gang. Selv om han har scoret tre gange i bare to kampe, er det ganske enkelt ikke nok at midterforsvareren Sölvi Ottesen scorer.
FC Nordsjælland kommer også til Parken med et midre pres på skuldrene. Farum-mandskabet har fået en skuffende start under klubbens nye cheftræner, Kasper Hjulmand, hvor det er blevet til et nederlag i Odense og et enkelt point i sidste rundes hjemmekamp mod AC Horsens.
I dén kamp var nordsjællænderne uden Mikkel Beckmann, der sad ude med en skade i ryggen. Beckmann er i skrivende stund fortsat tvivlsom til lørdagens kamp, men mon ikke han trodser smerterne og stiller op i Parken? Det samme gør Dame N’Doye formentlig. Sidste sæsons Superliga-topscorer spillede hverken mod OB i sidste weekend eller i kampen mod Shamrock Rovers, men her var han dog i truppen. Det indikerer, at han kan blive klar til lørdag. Det kan Johnny Thomsen til gengæld ikke. Han fik en skade i foden onsdag, og han må nu sidde ude i mindt en uge. Han erstattes formentlig af islandske Ragnar Sigurdsson på hjemmeholdets højre back.
Profil:
Spiller Dame N’Doye, er der ingen tvivl. Den senegalesiske angriber har været stærkt savnet i de to seneste kampe, og hans comeback vil give FC Københavns lidt slatne offensiv et tiltrængt boost. Spiller han, scorer han også.
Dommen:
Meget afhænger af, om Dame N’Doye spiller. Gør han det, hiver FC København en sikker sejr hjem på 3-1. Gør han ikke, bliver sejren smallere.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Sigurdsson, “Zanka”, Ottesen, Bengtsson – Bolaños, Claudemir, Grindheim, Diouf – Santin, N’Doye.
Skader: Vingaard, Frederiksen, Thomsen
Karantæne: Ingen
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Kildentoft, Parkhurst, Bjelland, King – Stokholm, Christensen, Adu – Mikkelsen, Lawan, Beckmann.
Skader: Ingen
Karantæne: Ingen
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG