Optakt: FC København – FC Nordsjælland

FC København skal bruge lørdagens kamp mod FC Nordsjælland til at finde målscoreralternativer til Sölvi Ottesen!



Status:
FC København går ind til kampen mod FC Nordsjælland med et lille pres hvilende på de hvide skuldre. Onsdag aften skuffede det danske mesterhold ved kun at vinde 1-0 over irske Shamrock Rovers i Champions Leagues 3. kvalifiationsrunde. Københavnerne imponerede langt fra i dén kamp og blev fortjent buh’et af banen af klubbens egne fans. Der står derfor oprejsning på programmet lørdag aften, når FC Nordsjælland tager S-toget fra Farum til Østerbro.

Efter to runder står FC København med fire point. En sejr i Haderslev og et uafgjort resultat i sidste weekend mod OB er på papiret godkendt, men spillet har endnu ikke været sprudlende. Lørdagens opgør skal bruges til at komme op i et lidt højere gear, inden “Løverne” på tirsdag skal prøve kræfter med Shamrock Rovers endnu engang i den altopgørende CL-returkamp. Det vigtigste for FCK må være at få offensiven i gang. Selv om han har scoret tre gange i bare to kampe, er det ganske enkelt ikke nok at midterforsvareren Sölvi Ottesen scorer.

FC Nordsjælland kommer også til Parken med et midre pres på skuldrene. Farum-mandskabet har fået en skuffende start under klubbens nye cheftræner, Kasper Hjulmand, hvor det er blevet til et nederlag i Odense og et enkelt point i sidste rundes hjemmekamp mod AC Horsens.

I dén kamp var nordsjællænderne uden Mikkel Beckmann, der sad ude med en skade i ryggen. Beckmann er i skrivende stund fortsat tvivlsom til lørdagens kamp, men mon ikke han trodser smerterne og stiller op i Parken? Det samme gør Dame N’Doye formentlig. Sidste sæsons Superliga-topscorer spillede hverken mod OB i sidste weekend eller i kampen mod Shamrock Rovers, men her var han dog i truppen. Det indikerer, at han kan blive klar til lørdag. Det kan Johnny Thomsen til gengæld ikke. Han fik en skade i foden onsdag, og han må nu sidde ude i mindt en uge. Han erstattes formentlig af islandske Ragnar Sigurdsson på hjemmeholdets højre back.

Profil:
Spiller Dame N’Doye, er der ingen tvivl. Den senegalesiske angriber har været stærkt savnet i de to seneste kampe, og hans comeback vil give FC Københavns lidt slatne offensiv et tiltrængt boost. Spiller han, scorer han også.

Dommen:
Meget afhænger af, om Dame N’Doye spiller. Gør han det, hiver FC København en sikker sejr hjem på 3-1. Gør han ikke, bliver sejren smallere.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2):
Wiland – Sigurdsson, “Zanka”, Ottesen, Bengtsson – Bolaños, Claudemir, Grindheim, Diouf – Santin, N’Doye.

Skader: Vingaard, Frederiksen, Thomsen
Karantæne: Ingen


FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Kildentoft, Parkhurst, Bjelland, King – Stokholm, Christensen, Adu – Mikkelsen, Lawan, Beckmann.

Skader: Ingen
Karantæne: Ingen





LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Kræver flere hold i Superligaen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem