Optakt: FC København – FC Nordsjælland

FC København skal bruge lørdagens kamp mod FC Nordsjælland til at finde målscoreralternativer til Sölvi Ottesen!



Status:
FC København går ind til kampen mod FC Nordsjælland med et lille pres hvilende på de hvide skuldre. Onsdag aften skuffede det danske mesterhold ved kun at vinde 1-0 over irske Shamrock Rovers i Champions Leagues 3. kvalifiationsrunde. Københavnerne imponerede langt fra i dén kamp og blev fortjent buh’et af banen af klubbens egne fans. Der står derfor oprejsning på programmet lørdag aften, når FC Nordsjælland tager S-toget fra Farum til Østerbro.

Efter to runder står FC København med fire point. En sejr i Haderslev og et uafgjort resultat i sidste weekend mod OB er på papiret godkendt, men spillet har endnu ikke været sprudlende. Lørdagens opgør skal bruges til at komme op i et lidt højere gear, inden “Løverne” på tirsdag skal prøve kræfter med Shamrock Rovers endnu engang i den altopgørende CL-returkamp. Det vigtigste for FCK må være at få offensiven i gang. Selv om han har scoret tre gange i bare to kampe, er det ganske enkelt ikke nok at midterforsvareren Sölvi Ottesen scorer.

FC Nordsjælland kommer også til Parken med et midre pres på skuldrene. Farum-mandskabet har fået en skuffende start under klubbens nye cheftræner, Kasper Hjulmand, hvor det er blevet til et nederlag i Odense og et enkelt point i sidste rundes hjemmekamp mod AC Horsens.

I dén kamp var nordsjællænderne uden Mikkel Beckmann, der sad ude med en skade i ryggen. Beckmann er i skrivende stund fortsat tvivlsom til lørdagens kamp, men mon ikke han trodser smerterne og stiller op i Parken? Det samme gør Dame N’Doye formentlig. Sidste sæsons Superliga-topscorer spillede hverken mod OB i sidste weekend eller i kampen mod Shamrock Rovers, men her var han dog i truppen. Det indikerer, at han kan blive klar til lørdag. Det kan Johnny Thomsen til gengæld ikke. Han fik en skade i foden onsdag, og han må nu sidde ude i mindt en uge. Han erstattes formentlig af islandske Ragnar Sigurdsson på hjemmeholdets højre back.

Profil:
Spiller Dame N’Doye, er der ingen tvivl. Den senegalesiske angriber har været stærkt savnet i de to seneste kampe, og hans comeback vil give FC Københavns lidt slatne offensiv et tiltrængt boost. Spiller han, scorer han også.

Dommen:
Meget afhænger af, om Dame N’Doye spiller. Gør han det, hiver FC København en sikker sejr hjem på 3-1. Gør han ikke, bliver sejren smallere.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2):
Wiland – Sigurdsson, “Zanka”, Ottesen, Bengtsson – Bolaños, Claudemir, Grindheim, Diouf – Santin, N’Doye.

Skader: Vingaard, Frederiksen, Thomsen
Karantæne: Ingen


FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Kildentoft, Parkhurst, Bjelland, King – Stokholm, Christensen, Adu – Mikkelsen, Lawan, Beckmann.

Skader: Ingen
Karantæne: Ingen





Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



Kæmpekøb retur til FC København?

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Smider Salah-bombe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

FC København – Vejle Boldklub

Det var vanvittigt brutalt

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’