Status:
FC København går ind til kampen mod FC Nordsjælland med et lille pres hvilende på de hvide skuldre. Onsdag aften skuffede det danske mesterhold ved kun at vinde 1-0 over irske Shamrock Rovers i Champions Leagues 3. kvalifiationsrunde. Københavnerne imponerede langt fra i dén kamp og blev fortjent buh’et af banen af klubbens egne fans. Der står derfor oprejsning på programmet lørdag aften, når FC Nordsjælland tager S-toget fra Farum til Østerbro.
Efter to runder står FC København med fire point. En sejr i Haderslev og et uafgjort resultat i sidste weekend mod OB er på papiret godkendt, men spillet har endnu ikke været sprudlende. Lørdagens opgør skal bruges til at komme op i et lidt højere gear, inden “Løverne” på tirsdag skal prøve kræfter med Shamrock Rovers endnu engang i den altopgørende CL-returkamp. Det vigtigste for FCK må være at få offensiven i gang. Selv om han har scoret tre gange i bare to kampe, er det ganske enkelt ikke nok at midterforsvareren Sölvi Ottesen scorer.
FC Nordsjælland kommer også til Parken med et midre pres på skuldrene. Farum-mandskabet har fået en skuffende start under klubbens nye cheftræner, Kasper Hjulmand, hvor det er blevet til et nederlag i Odense og et enkelt point i sidste rundes hjemmekamp mod AC Horsens.
I dén kamp var nordsjællænderne uden Mikkel Beckmann, der sad ude med en skade i ryggen. Beckmann er i skrivende stund fortsat tvivlsom til lørdagens kamp, men mon ikke han trodser smerterne og stiller op i Parken? Det samme gør Dame N’Doye formentlig. Sidste sæsons Superliga-topscorer spillede hverken mod OB i sidste weekend eller i kampen mod Shamrock Rovers, men her var han dog i truppen. Det indikerer, at han kan blive klar til lørdag. Det kan Johnny Thomsen til gengæld ikke. Han fik en skade i foden onsdag, og han må nu sidde ude i mindt en uge. Han erstattes formentlig af islandske Ragnar Sigurdsson på hjemmeholdets højre back.
Profil:
Spiller Dame N’Doye, er der ingen tvivl. Den senegalesiske angriber har været stærkt savnet i de to seneste kampe, og hans comeback vil give FC Københavns lidt slatne offensiv et tiltrængt boost. Spiller han, scorer han også.
Dommen:
Meget afhænger af, om Dame N’Doye spiller. Gør han det, hiver FC København en sikker sejr hjem på 3-1. Gør han ikke, bliver sejren smallere.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Sigurdsson, “Zanka”, Ottesen, Bengtsson – Bolaños, Claudemir, Grindheim, Diouf – Santin, N’Doye.
Skader: Vingaard, Frederiksen, Thomsen
Karantæne: Ingen
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Kildentoft, Parkhurst, Bjelland, King – Stokholm, Christensen, Adu – Mikkelsen, Lawan, Beckmann.
Skader: Ingen
Karantæne: Ingen
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Skal han med Bo Svensson til FC København?
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
AVIS
Klar på chokskifte
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Dybt bekymret over VM i USA
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
Melder ud om Kasper Hjulmand
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG