Optakt: FC København – FC Nordsjælland

FC København skal bruge lørdagens kamp mod FC Nordsjælland til at finde målscoreralternativer til Sölvi Ottesen!



Status:
FC København går ind til kampen mod FC Nordsjælland med et lille pres hvilende på de hvide skuldre. Onsdag aften skuffede det danske mesterhold ved kun at vinde 1-0 over irske Shamrock Rovers i Champions Leagues 3. kvalifiationsrunde. Københavnerne imponerede langt fra i dén kamp og blev fortjent buh’et af banen af klubbens egne fans. Der står derfor oprejsning på programmet lørdag aften, når FC Nordsjælland tager S-toget fra Farum til Østerbro.

Efter to runder står FC København med fire point. En sejr i Haderslev og et uafgjort resultat i sidste weekend mod OB er på papiret godkendt, men spillet har endnu ikke været sprudlende. Lørdagens opgør skal bruges til at komme op i et lidt højere gear, inden “Løverne” på tirsdag skal prøve kræfter med Shamrock Rovers endnu engang i den altopgørende CL-returkamp. Det vigtigste for FCK må være at få offensiven i gang. Selv om han har scoret tre gange i bare to kampe, er det ganske enkelt ikke nok at midterforsvareren Sölvi Ottesen scorer.

FC Nordsjælland kommer også til Parken med et midre pres på skuldrene. Farum-mandskabet har fået en skuffende start under klubbens nye cheftræner, Kasper Hjulmand, hvor det er blevet til et nederlag i Odense og et enkelt point i sidste rundes hjemmekamp mod AC Horsens.

I dén kamp var nordsjællænderne uden Mikkel Beckmann, der sad ude med en skade i ryggen. Beckmann er i skrivende stund fortsat tvivlsom til lørdagens kamp, men mon ikke han trodser smerterne og stiller op i Parken? Det samme gør Dame N’Doye formentlig. Sidste sæsons Superliga-topscorer spillede hverken mod OB i sidste weekend eller i kampen mod Shamrock Rovers, men her var han dog i truppen. Det indikerer, at han kan blive klar til lørdag. Det kan Johnny Thomsen til gengæld ikke. Han fik en skade i foden onsdag, og han må nu sidde ude i mindt en uge. Han erstattes formentlig af islandske Ragnar Sigurdsson på hjemmeholdets højre back.

Profil:
Spiller Dame N’Doye, er der ingen tvivl. Den senegalesiske angriber har været stærkt savnet i de to seneste kampe, og hans comeback vil give FC Københavns lidt slatne offensiv et tiltrængt boost. Spiller han, scorer han også.

Dommen:
Meget afhænger af, om Dame N’Doye spiller. Gør han det, hiver FC København en sikker sejr hjem på 3-1. Gør han ikke, bliver sejren smallere.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2):
Wiland – Sigurdsson, “Zanka”, Ottesen, Bengtsson – Bolaños, Claudemir, Grindheim, Diouf – Santin, N’Doye.

Skader: Vingaard, Frederiksen, Thomsen
Karantæne: Ingen


FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Kildentoft, Parkhurst, Bjelland, King – Stokholm, Christensen, Adu – Mikkelsen, Lawan, Beckmann.

Skader: Ingen
Karantæne: Ingen






Voldsomt skænderi i FC København




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Henter kæmpe Superliga-flop

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokpris på Victor Froholdt

FC København – Randers FC



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Vejle Boldklub – AGF

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Ekspert: De rykker op i Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

‘Han er tilgivet’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Vil gøre det onde ved Brøndby

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Arsenal – Chelsea

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

‘Jeg hadede verden’

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League