Status:
Alle øjne vil være rettet mod Ståle Solbakken søndag i Parken. Han er tilbage på FC Københavns trænerbænk efter fyringen af Ariël Jacobs, og kan den karismatiske nordmand så vende den dårlige stime og få den vigtige sejr mod et hårdt fightende FC Vestsjælland-manskab? Det tror de på i FC København.
Forandringens vinde og Solbakkens karakter og historie i klubben kan formentlig alene sætter spillerne ekstra meget op. De vil give deres nye cheftræner et rygstød i sit nye/gamle job. Han vandt fem mesterskaber med klubben fra 2006 til 2011, og efter afstikkere til FC Köln og Wolverhampton er han nu tilbage, hvor han er elsket, og hvor han i mange FCK-fans’ øjne hører hjemme.
Det er dog ingen walkover, der venter Solbakken og hans mænd, som nordmanden selv understreger, at han endnu ikke har fuldstændig styr på. Modstanderen FC Vestsjælland har et fasttømret koncept og en tro på egne evner, efter de har fået seks point i de første fem kampe, og de vil stille sig ned og lade FC København skabe kampen, som de har haft så uendelig svært ved under Ariël Jacobs.
Omvendt har FC Vestsjælland et halvt hold, der aldrig før har stået på Danmarks nationalstadion, og det kan være en skræmmende oplevelse, for FC København har, med Ståle Solbakkens ankomst, publikum med sig.
Johan Wiland var ikke med mod AGF på grund af en flænge i albuen, men han træner igen og fik stingene ud torsdag, så mon ikke han bliver klar til at overtage fra Jakob Busk i målet? Der er også spørgsmålstegn ved det centrale forsvar, den centrale midtbane og angrebet, men mon ikke Solbakken vælger at bruge Thomas Kristensen ved siden af Claudemir og sender Thomas Delaney tilbage på bænken. Offensivt bliver Nicolai Jørgensen formentlig rykket ned på venstre midtbane igen for at give plads til to angribere, og så er spørgsmålet, om FCK allerede vil bruge Fanendo Adi fra start, eller om Igor Vetokele og Marvin Pourié får en ny chance.
Hos FC Vestsjælland kan Jan Kristiansen have fortrængt Søren Berg fra startopstillingen, efter han kom ind i pausen mod OB og var med til at sætte fut i tingene, så oprykkerne i sidste minut kunne sikre det ene point.
Form:
FC København: T-T-T-N-N
FC Vestsjælland: U-T-V-U-U
Dom:
Ståle Solbakken får et godt comeback i Parken. Han og FC København får sæsonens første sejr og tre tiltrængte point til bundstriden. 2-0 til hjemmeholdet.
FCK-sejr kan spilles til odds 1,35 hos TonyBet.com – klik her.
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Mellberg, Stadsgaard, Bengtsson – Bolaños, Kristensen, Claudemir, Jørgensen – Pourié, Vetokele
Skader: Ingen
Karantæner: Ingen
FC Vestsjælland (4-4-2): Mikkelsen – Lund, Nielsen, Bozga, Lumb – Kristiansen, Madsen, Bertolt, Festersen – Thiago, D. Sørensen
Skader: Ingen
Karantæner: Ingen
På tv: Søndag klokken 17.00 på Canal9
Få de seneste spilforslag fra Tipsbladets bettingekspert ved at klikke her.
LIVE
TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
AVIS
Storklub har taget kontakt
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER
