Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fckhik #sldk
Holdnyt:
FC København:
Løverne har indtaget Superligaens førsteplads i det meste af sæsonen, og søndag kan Ståle Solbakkens mandskab så sikre sig den endelige sejr i grundspillet med en sejr over Hobro IK – eller hvis FC Midtjylland snubler mod SønderjyskE.
FC København led et nærmest forventeligt pointtab senest mod FC Nordsjælland. Løverne bryder sig ganske enkelt ikke om at spille på kunstgræsset på Right to Dream Park, hvor holdet ikke har vundet siden 2013. I søndags blev det 2-2.
Opgøret bød på debut til både Guillermo Varela og Robert Mudrazija, der startede inde, og det samme gjorde blot 17-årige Mohamed Daramy. Ståle Solbakken havde med andre ord rystet posen for alvor, og det var han blandt andet nødsaget til, fordi Rasmus Falk gik i stykker under opvarmningen. Andreas Bjelland gjorde comeback i opgøret efter en mindre skadespause, men han har fået en pause af Ståle Solbakken. Rasmus Falk, Nicolai Boilesen og Pieros Sotiriou er derimod med igen efter skader
Foruden Bjelland er Michael Lüftner på skadeslisten i FC København.
Hobro IK:
Hobro-mandskabet har præsenteret sig ganske fornemt under Peter Sørensen, og senest indkasserede holdet et smalt nederlag på hjemmebane til FC Midtjylland. Nu venter så FC København i Telia Parken – det kan man kalde en vanskelig afslutning på grundspillet.
Hobro kan blive alt fra nummer sidst til nummer 12 – det afhænger af, hvordan det går Vejle, der møder Esbjerg, og Vendsyssel, der møder FC Nordsjælland. Himmerlændingene kalkulerer næppe selv med at få point med fra København, men omvendt kan holdet spille helt uden pres. Og det er som bekendt sket før, at Hobro har leveret en vaskeægte sensation i nationalarenaen.
Bundholdet har været ganske udmærkede på hjemmebane i denne sæson, men udebanestatistikken er til gengæld rædselsfuld. Ikke en eneste gang har Hobro forladt fremmed græs som vinder.
Hobro har Yaw Amankwah, Frans Diha Putros, Danny Olsen og Alexander Baun på skadeslisten, mens Mathias Haarup afsoner karantæne. Det giver Peter Sørensen store udfordringer i det centrale forsvar, hvor han for tredje gang i træk må ændre på konstellationen.
Karantæner:
FC København: Ingen
Hobro IK: Haarup
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Joronen – Ankersen, Vavro, Papagiannapoulous, Boilesen – Skov, Zeca, Falk, Fischer – Sotiriou, N’Doye
Hobro IK (4-3-3): Rask – Bøge, Gotfredsen, Minor, Tjørnelund – Pedersen, Brix-Damborg, Mistrati – Sabbi, Kirkevold, Babayan
Profilen:
I 2014 leverede Hobro én af de største senastioner i nyere tid i dansk fodbold, da holdet tog til Parken og vandt 3-0 over FC København. Jonas Brix-Damborg er én af få Hobro-gengangere fra den mindeværdige kamp, og han får også – som altid – en vigtig rolle søndag eftermiddag, når de undertippede Hobro-spillere igen skal forsøge at drille FCK.
Vidste du, at..
FC København har præsteret noget ganske iøjefaldende i grundspillet. Ståle Solbakkens mandskab har således ikke haft en eneste karantænedag i de første 26 spillerunder – til sammenligning har AC Horsens og SønderjyskE haft 13 af slagsen i den modsatte ende af skalaen.
Dom:
FC København vinder opgøret og sikrer sig førstepladsen i grundspillet. Peter Sørensen skal nok få organiseret Hobro-mandskabet på en måde, så holdet ikke forlader nationalarenaen med en endefuld, men der kommer ikke point med hjem til Nordjylland. FC København vinder 3-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
