Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 17.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fckhik #sldk
Holdnyt:
FC København:
Løverne har indtaget Superligaens førsteplads i det meste af sæsonen, og søndag kan Ståle Solbakkens mandskab så sikre sig den endelige sejr i grundspillet med en sejr over Hobro IK – eller hvis FC Midtjylland snubler mod SønderjyskE.
FC København led et nærmest forventeligt pointtab senest mod FC Nordsjælland. Løverne bryder sig ganske enkelt ikke om at spille på kunstgræsset på Right to Dream Park, hvor holdet ikke har vundet siden 2013. I søndags blev det 2-2.
Opgøret bød på debut til både Guillermo Varela og Robert Mudrazija, der startede inde, og det samme gjorde blot 17-årige Mohamed Daramy. Ståle Solbakken havde med andre ord rystet posen for alvor, og det var han blandt andet nødsaget til, fordi Rasmus Falk gik i stykker under opvarmningen. Andreas Bjelland gjorde comeback i opgøret efter en mindre skadespause, men han har fået en pause af Ståle Solbakken. Rasmus Falk, Nicolai Boilesen og Pieros Sotiriou er derimod med igen efter skader
Foruden Bjelland er Michael Lüftner på skadeslisten i FC København.
Hobro IK:
Hobro-mandskabet har præsenteret sig ganske fornemt under Peter Sørensen, og senest indkasserede holdet et smalt nederlag på hjemmebane til FC Midtjylland. Nu venter så FC København i Telia Parken – det kan man kalde en vanskelig afslutning på grundspillet.
Hobro kan blive alt fra nummer sidst til nummer 12 – det afhænger af, hvordan det går Vejle, der møder Esbjerg, og Vendsyssel, der møder FC Nordsjælland. Himmerlændingene kalkulerer næppe selv med at få point med fra København, men omvendt kan holdet spille helt uden pres. Og det er som bekendt sket før, at Hobro har leveret en vaskeægte sensation i nationalarenaen.
Bundholdet har været ganske udmærkede på hjemmebane i denne sæson, men udebanestatistikken er til gengæld rædselsfuld. Ikke en eneste gang har Hobro forladt fremmed græs som vinder.
Hobro har Yaw Amankwah, Frans Diha Putros, Danny Olsen og Alexander Baun på skadeslisten, mens Mathias Haarup afsoner karantæne. Det giver Peter Sørensen store udfordringer i det centrale forsvar, hvor han for tredje gang i træk må ændre på konstellationen.
Karantæner:
FC København: Ingen
Hobro IK: Haarup
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Joronen – Ankersen, Vavro, Papagiannapoulous, Boilesen – Skov, Zeca, Falk, Fischer – Sotiriou, N’Doye
Hobro IK (4-3-3): Rask – Bøge, Gotfredsen, Minor, Tjørnelund – Pedersen, Brix-Damborg, Mistrati – Sabbi, Kirkevold, Babayan
Profilen:
I 2014 leverede Hobro én af de største senastioner i nyere tid i dansk fodbold, da holdet tog til Parken og vandt 3-0 over FC København. Jonas Brix-Damborg er én af få Hobro-gengangere fra den mindeværdige kamp, og han får også – som altid – en vigtig rolle søndag eftermiddag, når de undertippede Hobro-spillere igen skal forsøge at drille FCK.
Vidste du, at..
FC København har præsteret noget ganske iøjefaldende i grundspillet. Ståle Solbakkens mandskab har således ikke haft en eneste karantænedag i de første 26 spillerunder – til sammenligning har AC Horsens og SønderjyskE haft 13 af slagsen i den modsatte ende af skalaen.
Dom:
FC København vinder opgøret og sikrer sig førstepladsen i grundspillet. Peter Sørensen skal nok få organiseret Hobro-mandskabet på en måde, så holdet ikke forlader nationalarenaen med en endefuld, men der kommer ikke point med hjem til Nordjylland. FC København vinder 3-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
– Den her sidder dybt i sjælen
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
– En humørdræber
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
