Optakt: FC København – Silkeborg IF

Top mod bund i Parken. FC København har Molde-kampen torsdag i stængerne, mens Silkeborg kommer med en frisk sejr fra Haderslev.



Status:
FC København vandt torsdag aften 2-1 over Molde i Parken i en uskøn affære, hvor FCK missede chancen for at lukke kampen i den første halve time, hvor de sad fuldstændig på kampen. I stedet lukkede de nordmændene ind i opgøret ved at lave for mange fejl og spille for meget til siden i et alt for langsomt tempo.

Træner Ariël Jacobs sagde da også efter kampen, at dem der startede inde skulle tænke over deres præstation. Den udtalelse og det hårde kampprogram lægger op til flere udskiftninger på holdet. Johan Wiland kan være tilbage i målet, Kris Stadsgaard og Cesar Santin kan ryge ud på bænken efter sløje præstationer, mens det måske er ved at være Thomas Kristensens tur til at blive sparet. Derudover udgik Nicolai Jørgensen af Molde-kampen med en skade, hvorfor han nok heller ikke er med.

Silkeborg fik en vigtig sejr, da de slog SønderjyskE 2-0 i sidste runde. I den kamp spillede Christian Holst på toppen fra start, men blev udskiftet efter 12 minutter med hold i ryggen. Det viste sig at være fint for Silkeborg, der fik Marvin Pourie i spil. Tyskeren satte Silkeborg i gang med 1-0 scoringen og ligner nu igen en starter.

Derudover banker Thorbjørn Holst Rasmussen på til en plads i startopstillingen. Han er kommet sig over en lyskeskade, men mon ikke Keld Boringgaard kører videre med Simon Jakobsen og Jesper Mikkelsen, efter de var med til at holde buret rent mod SønderjyskE.

Profil:
Igor Vetokele ser lige nu skarpere ud end Cesar Santin, der ikke har scoret i de seneste fire Superliga-kampe, hvor han er i øvrigt er blevet skiftet ud i de seneste tre. Belgieren starter måske inde for første gang for FCK, efter han scorede mod FC Nordsjælland og lagde flot op til Andreas Cornelius’ sejrsmål mod Molde. Vetokele kan komme til at gøre rigtig ondt på Silkeborg-forsvaret med sin speed, sin iver og sin fysik.

Dom:
Silkeborg har godt kun fået alle sine syv point og scoret alle sine otte mål på udebane, men de plejer at tabe inde i Parken, og det gør de igen. For selv om FCK vandt over Molde, har de spillemæssigt noget at revanchere. De vinder 2-0.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2):
Wiland – Jacobsen, Ottesen, Sigurdsson, Bengtsson – Bolaños, Delaney, Claudemir, Vingaard – Cornelius, Vetokele

Skader: Abdellaoue, Jørgensen
Karantæner: Ingen

Silkeborg IF (4-4-1-1): Heinze – Flinta, Jakobsen, Mikkelsen, Poulsen – Runsewe, Bech, Hansen, Holst – Illum – Pourie

Skader: Risgård
Karantæner: Ingen

På tv: Søndag 19.00 på TV3+





LIVE

Superliga-LIVE: Stjerne ude af truppen

Sår tvivl om Brøndby-transfer

Det kan spolere Dolberg-transfer

Silkeborg afviser millionbud 

Brøndby afviser polsk klub

Ny transfer i Brøndby? Thomas Nørgaard teaser

Christian Nørgaard allerede historisk i Everton



LIVE

TransferLIVE: PL-klub jagter Endrick

Kasper Høgh jubler over drømmedebut

Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid

Han kan sørge for store resultater i Brøndby

FC København-emne på bænken i 90 minutter

På vej til Superligaen – ‘den nye Pep Guardiola’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby truede med at trække sig fra transfer

Nu vil de købe FC København-stjerne  

Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’

Silkeborg IF – OB

FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby

10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen

Dansk stjerne meldes færdig – i dialog med flere

FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen

Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut 

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

Vanvittig kamp af Kasper Høgh

‘Det er gift for en fodboldklub’

Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM

Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte