Optakt: FC Midtjylland – AaB

Der er dømt topbrag i Superligaen, når et flyvende AaB-mandskab gæster MCH Arena og FC Midtjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 6’eren
Hashtag: #fcmaab #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland
Midtjyderne fik igen barberet FC Københavns forspring ned på seks point i seneste spillerunde, da de selv vandt over Randers FC og førerholdet fra Hovedstaden tabte til Silkeborg IF.

Det må skabe ekstra motivation hos Bo Henriksens tropper i jagten på løverne. Evander storspillede sammen med Charles på midtbanen i kampen mod kronjyderne, mens Erik Sviatchenko gjorde comeback efter sin skade.

Spørgsmålet er, om Bo Henriksen går med de to brasilianere igen, nu når han har Raphael Onyedika tilbage fra karantæne. Nigerianeren virker dog selvskrevet. Pione Sisto var vraget til opgøret mod Randers, og her forklarede cheftræneren, at der var tale om et sportsligt fravalg. Det lader til, at den tidligere landsholdsspiller er helt ude i kulden hos FC Midtjylland.

Tilbage i varmen var tilgengæld Marrony og Max Meyer, der begge var fravalgt i forrige spillerunde mod FC København. Marrony så hele kampen fra bænken, mens tyskeren fik spilleminutter som indskifter mod Randers FC.

FC Midtjylland har ingen spillere i karantæne til mandagens opgør, men må fortsat undvære Elias Olafsson, der har et brud på sin arm.

AaB
Det nordjyske mandskab fortsætter med at imponere under Lars Friis. Torsdag tog de til Brøndby Stadion og kæmpede tre heroiske point hjem. AaB’erne blev begravet i første halvleg, men de gik alligevel til pause foran med 1-0 takket være en scoring af brandvarme Louka Prip fra ellevemeterpletten. Føringen fastholdte de resten af kampen.

Sejren betyder samtidig, at AaB er i spil til sølvmedaljerne, hvis de formår at besejre FC Midtjylland. Fire point adskiller de to hold i toppen af tabellen inden mandagens møde.

Til den opgave må Lars Friis og den øvrige trænerstab se bort fra Magnus Christensen, Pedro Ferreira, Gudmundur Thorarinsson og Rufo, der alle sidder ude med skader. 

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen

AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Sviatchenko, Høegh – Andersson, Evander, Onyedika, Paulinho – Dreyer, Brumado, Isaksen

AaB (3-4-1-2): Rinne – Granli, Thelander, Ross – Pallesen, Højholt, Fossum, Ahlmann – Kusk – Prip, Makaric

Vidste du, at…:
I klubbernes fire seneste indbyrdes møder, så har cheftræneren på en af de to bænke været forskellig fra deres foregående indbyrdes opgør. Senest var det Bo Henriksen og Oscar Hiljemark, før det Martí Cifuentes og Bo Henriksen, i forrige sæson var det Brian Priske og Martí Cifuentes samt Priske og Peter Feher, der stod overfor hinanden. Før denne lidt besynderlige statistik nåede Brian Priske og Jacob Friis at hilse på hinanden mere end en gang i deres indbyrdes møder. Også til mandagens opgør vil Lars Friis i AaB-sammenhæng være nyt bekendtskab for Bo Henriksen, hvilket bringer statistikken op på de seneste fem kampe.

Dom:
AaB kan ikke vinde en fodboldkamp to gange ved at komme med så få offensive aktioner, som de gjorde mod Brøndby IF. Omvendt er FC Midtjylland pisket til sejr, hvis de fortsat vil betragtes som guldkandidater. Buddet herfra bliver, at FC Midtjylland sejre knebent. 2-1 vinder de over AaB.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: Høj løn udfordrer Superliga-exit

Forventer mudderkrig mod FCM

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

– Det er meget svært for Nørgaard

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

FC København tjente millioner tirsdag aften



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Brøndby-transfer glippet

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Angriber meldes tæt på

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Store ord om Roony Bardghji

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Kommer til AGF efter monstersæson

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Højlund roser FC Københavns fans

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!