Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: 3+
Twitter: #FCMAGF #sldk
Holdnyt:
FC Midtjylland:
FC Midtjylland blev sænket af Silkeborg torsdag i et lokalopgør, hvor FCM ellers var alt-dominerende i største del af kampen. Fortjent eller ufortjent – FC Midtjylland mistede et vigtigt skridt i toppen og kan nu ikke engang ane FC København med en afstand på 15 point. Der er seks til Brøndbys andenplads, mens der omvendt ikke er nogen fare i forhold til at komme i farezonen omkring top6-slutspillet.
Når det er sagt, er det ultimative krav en sejr hjemme over AGF – alt andet vil være endnu en kæmpe skuffelse.
Filip Novak sad over med skade mod Silkeborg og er tvivlsom mod AGF
AGF:
Efter 5-1 ude over AC Horsens var der bagt op til mere fest i AGF, da Lyngby gæstede Ceres Park tirsdag, men oprykkerne holdt stand og stjal sejren på 1-0 og efterlader AGF uden realistisk chance for slutspillet i den sjove ende – ja faktisk hænger AGF lige nu med enden ikke langt fra bundholdene.
Nok har træner Riddersholm proklameret, at AGF skal have point i de sidste to kampe mod FCM og FCK, men det er langt fra sikkert, at det ønske bliver opfyldt i to svære svære udfordringer. Der har været talt om manglende vindermentalitet og dalende niveau hos spillerne i AGF – ikke en sang, der ligefrem booster selvtilliden i en i forvejen vingeskudt fodboldtrup- og klub.
AGF er oven i købet ramt af to karantæner efter gule kort i nederlaget tirsdag
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
AGF: Daniel A. Pedersen og Dzhamaldin Khodzhaniiazov
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-5-1): Dahlin – Nissen, Hansen, Banggaard, Poulsen – Hassan, Poulsen, Sparv, Olsson, Borring – Onuachu
AGF (4-3-1-2): – Jovanovic – Mikanovic, Juel Andersen, Backman, Juelsgaard – Sverrisson – Spelmann, Amini, Olsen, Bjarnason – Rasmussen
Profilen:
Endnu en gang skal der rokeres i AGF-forsvaret, der sandt for dyden ikke har haft den bedste sæson. Nicklas Backman står som styrmanden og må tage sin del af ansvaret for, at der er for mange huller, for løs opdækning og for lidt kynisme. Tungen skal holdes lige i munden, hvis AGF skal sikre et yderst brugbart clean sheet i efterårets sidste udekamp.
Vidste du, at…:
I de 50 indbyrdes Superliga-opgør mellem de to klubber har de 90 minutter aldrig været uden scoringer – og som regel har der været flere end bare et mål. Kun tre gange er opgørene sluttet 1-0. Så altså 37 af 40 opgør har indeholdt mindst to scoringer.
Dom:
FC Midtjylland har vundet fire af de fem seneste hjemmekampe – kun tabt til FCK. AGF vandt godt nok den seneste udekamp med voldsomme 5-1 over AC Horsens, men har ellers på ingen måder været skræmmende på fremmed græs, hvor det kun er blevet til otte point i sæsonen. Begge hold jagter revanche for den seneste spillerundes nederlag.
AGF kommer med to mand i karantæne og har ofte haft det svært i Herning, hvor stilen har været god for hjemmeholdet. FC Midtjylland er et stærkere hold end AGF og dummer sig ikke to kampe i træk. 3-1 til hjemmeholdet.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
FC Midtjylland tangerer klubrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
